ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور چقدر بوده؟ چند ساعت برای کنکور درس بخوانیم؟

اول باید زیاد درس بخونید و بعد خوب درس بخونید. کیفیت مطالعه اهمیت زیادی داره اما نباید از کمیت مطالعه هم غافل شد. نقطه اشتراک همه رتبه های برتر کنکور ساعت مطالعه بالا بوده. همه رتبه های برتر تعداد تست زیادی حل کردن به عنوان مثال رتبه ۱ کشور در کنکور تجربی ۹۵ به گفته خودش ۲۷۹۹۴ تست فقط برای درس زیست شناسی حل کرده بود. اول باید کمیت مطالعه بالا باشه تا بعد بتونید کیفیت رو بالا ببرید چون هر چقدر هم خوب درس بخونید اما کم بخونید فایده ای نداره. چه فایده اگر روزی ۱۰ ساعت کتاب جلوتون باشه و به خطوط و شکل های کتاب نگاه کنید اما مدام خمیازه بکشید یا مدام دچار حواس پرتی و عدم تمرکز بشید و به چیزهای دیگه فکر کنید. در این حالت شاید مفید ۲ ساعت هم درس نخوندید!

ساعت مطالعه مناب برای کنکور : هر درس را چند ساعت بخوانیم؟

در کنار کمیت و ساعت مطالعه بالا برای کنکور، کیفیت مطالعه و اصولی و بر اساس برنامه ریزی صحیح مطالعه کردن هم خیلی مهمه. اگر دانش آموز کنکوری هستید و امسال کنکور دارید حداقل هفته ای ۵۰ ساعت  میتونین درس بخونین، بیشتر باشه که بهتر. اگر دانش آموز دبیرستانی هستید و امسال کنکور ندارید هفته ای حداقل ۳۰ تا ۴۵ ساعت باید درس بخونید. ساعت مطالعه ایده آل متوسط برای فارغ التحصیل ها و پشت کنکوری هایی که مدرسه نمیرن بین ۶۰ تا ۹۰ ساعت در هفته است چون وقت بیشتری دارن و مدرسه نمیرن.

ساعات مطالعه چه کم و چه زیاد حتما باید داخل دفتر برنامه ریزی کنکور نوشته بشه. دفتر برنامه ریزی از مهم ترین ابزارهای برنامه ریزی برای کنکور محسوب میشه.

ساعت مطالعه و دفتر برنامه ریزی

بعضی ها توصیه میکنن که روزی ۱۵ تا ۱۶ ساعت برای کنکور درس بخونین! این ها کسانی هستن که از برنامه ریزی واقعی آموزشی اطلاعی ندارن و اصلا اعتقادی به این جمله ندارن: رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود/ رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود. سنگ بزرگ نشانه نزدنه. اگه هفته قبل ۱۵ ساعت درس خوندید یکدفعه تصمیم نگیرید هفته آینده ۹۰ ساعت بخونید! یواش یواش و هفته به هفته ساعت مطالعه رو بالا ببرید.

اما در کل قطعا بیشتر خوندن در صورتی که اصولی و با برنامه باشه بهتر از کمتر خوندن هست. هر چقدر که در روز یا هفته مطالعه می کنید باید عادت کنید کم کم و با شیب ملایم ساعات مطالعتون رو بیشتر کنید تا ماه آخر مونده به کنکور یعنی دوران جمع بندی روزانه بتونین حداقل ۱۱ تا ۱۳ ساعت در روز درس بخونین.

 

تعادل ساعت مطالعه اختصاصی و عمومی

هر چند ساعت در هفته که درس میخونید باید نسبت مطالعه دروس اختصاصی و عمومی رو رعایت کنید. توصیه میشه ۷۰ درصد ساعت مطالعه هفتگی دروس اختصاصی باشه و ۳۰ درصد هم دروس عمومی. مثلا کسی که هفته ای ۵۰ ساعت مطالعه داره باید حدود ۳۵ ساعت دروس اختصاصی و ۱۵ ساعت در هفته دروس عمومی رو بخونه. بین اختصاصی ها درسی که بیشترین ضریب در کنکور رو داره باید وقت بیشتری براش گذاشته بشه مثلا یک دانش آموز رشته تجربی حدود ۱۴ ساعت در هفته زیست شناسی (تقریبا هر روز ۲ ساعت)، حدود ۹ ساعت در هفته شیمی و حدود ۱۲ ساعت در هفته هم جمعا به ریاضی و فیزیک وقت بدن. برای چهار درس عمومی هم تقریبا هر کدوم ۴ تا ۵ ساعت در هفته یعنی در مجموع حدود ۱۵ ساعت.

این برای کسی بود که هفته ای ۵۰ ساعت مطالعه داره و تقریبا سطح قوی یا ضعیف بودنش در درس های مختلف زیاد اختلافی نداره. اگه کسی یک در درس ضعیف تره باید وقت بیشتری به اون درس بده. اگر هم کسی بیشتر یا کمتر از ۵۰ ساعت مطالعه داره به هر حال باید نسبت حدودی ۷۰ درصد اختصاصی به ۳۰ درصد عمومی رو رعایت کنه.

اوایل سال به دروس اختصاصی بیشتر باید توجه بشه اما اواخر سال دروس حفظی مثل دروس عمومی باید نسبت به اول سال تحصیلی اهمیت و وقت بیشتری بهشون داده بشه. دروسی مثل ریاضی و فیزیک و در درجه بعدی عربی و زبان انگلیسی در اول سال تحصیلی و مخصوصا اگه دانش آموز دهم یا یازدهم دبیرستان هستید از الان باید براشون پایه ریزی خوبی داشته باشید چون سال کنکور و مخصوصا ماه های آخر نزدیک به کنکور فرصت کمتری برای جهش چشمگیر در این ۴ درس وجود داره.

 

کیفیت مطالعه در کنار کمیت مطالعه برای کنکور

جدای از کمیت و ساعت مطالعه، کیفیت مطالعه هم مهمه. مطالعه باید اصولی و عمیق باشه. برای کنکور اگه ۸۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق ۱۰۰ درصد بخونید بهتر از اینه که ۱۰۰ درصد مطالب رو با کیفیت و عمق کمتر یعنی ۸۰ درصد بخونید. شاید دانش آموزانی رو دیده باشید که ساعت مطالعه بالایی دارن اما نتیجه خوبی در آزمون های آزمایشی و کنکور نمیگیرن. اینجاست که مشخص میشه احتمالا کیفیت و عمق مطالعه این افراد پایین بوده هر چند کمیت و ساعات مطالعشون ممکنه بالا بوده باشه.

 

ساعت مطالعه رتبه های تک رقمی کنکور 

محمد احمدی رتبه ۱ تجربی: قبل از عید بیشتر زیست میخوندم و بعد از عید تعادل برقرار کردم و روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت مطالعه داشتم.

امید روانبخش رتبه ۲ تجربی: روزانه بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت و مخصوصا در روزهای تعطیل درس می‌خوندم و در روزهای عادی هم ۶ ساعت.

پارسا خلفی رتبه ۴ تجربی: معمولا روز های تعطیل ۱۰ ساعت و روزهای غیر تعطیل ۶ ساعت مطالعه.

امیرحسین طبیبیان رتبه ۶ تجربی: اوایل هفته ای ۴۰ ساعت و نزدیک کنکور هفته ای ۵۰ ساعت.

آرمین گلچین رتبه ۷ تجربی: از مهرماه تا عید نوروز بین ۸ تا ۹ ساعت بود. بعد از عید نوروز ۱۰ الی ۱۱ ساعت.

مهشاد افشارزاده رتبه ۸ تجربی: اوایل از روزی ۵ تا ۶ ساعت شروع کردم و اواخر به ۱۲ ساعت رسوندم.

فراز فرح وش رتبه ۵ کنکور ریاضی: روزهایی که مدرسه بودم بین ۵ تا ۶ ساعت و روزهایی که خونه بودم بین ۸ الی ۱۰ ساعت مطالعه داشتم.

سجاد قاسمی رتبه ۲ کنکور انسانی: روزهایی که مدرسه می‌رفتم به‌ طور مفید ۳ تا ۴ ساعت و روزهایی که مدرسه نمی رفتم بین ۹ تا ۱۰ ساعت مطالعات درسی داشتم.

نقطه اشتراک تمام نفرات برتر کنکور سراسری ساعت مطالعه بالاست. اگر بی حال، کسل و ناامید هستید یا انگیزه لازم برای افزایش ساعت مطالعه رو ندارید مطالب انگیزشی کنکور موجود در سایت مشاوران ۱۰۰ رو حتما ببینید.

همچنین ارتباط مداوم با یک مشاور تحصیلی با تجربه که ساعت مطالعه روزانه و برنامه هفتگی شما رو مرتبا چک کنه و پیگیر وضعیت و عملکرد شما باشه هم میتونه خیلی بهتون کمک کنه. مقاله انتخاب بهترین مشاور کنکور رو حتما بخونید. در صورتی‌که نیاز به مشاور کنکور و برنامه ریزی بلند مدت دارید می‌توانید «نام و نام خانوادگی + پایه و رشته تحصیلی خودتان» را به شماره پیامک ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های رزرو مشاوره و برنامه‌ریزی درسی بلندمدت:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظرتان برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند و شرایط و خدمات و هزینه ماهانه برنامه ریزی و مشاوره را برای شما توضیح دهند.

📱 روش دوم: علاوه بر روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره ماهانه یا سالانه در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره موبایل ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن مشاوران ۱۰۰ آیدی پیام رسان روبیکا مشاوران 100 شبکه اجتماعی صد moshaverane100

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۸۹ نظر


 1. سلا میخوام توی دو ماه فرهنگیان بیارم نیاز به چند ساعت مطالعه دارم؟

  • سلام حسین جان. ساعت مطالعه لازم برای قبولی هر رشته از دانشگاه فرهنگیان بستگی به پایه تحصیلی و سرعت مطالعه شما و چند عامل دیگه متفاوته. کیفیت مطالعه هم در کنار حجم و ساعت مطالعه مهمه. شما سعی کنید بیشترین ساعت مطالعه رو ضمن حفظ کیفیت داشته باشید. ممکنه برای یک نفر با روزانه ۵ ساعت رتبه لازم به دست بیاد اما برای یکی دیگه با روزانه ۱۰ ساعت این هدف قابل دسترسی بشه.

 2. اسما گوگلانی

  سلام من امسال کنکور دارم ولی صفر صفرم کلا درس نخوندم سه سال، الان میخوام جدی درس بخونم. به‌نظرتون روزی چند ساعت بخونم؟

  • سلام خانم اسما گوگلانی. ساعت مطالعه لازم برای کنکور بسته به هدف و شرایط و سرعت یادگیری و سرعت مطالعه و سطح درسی دانش آموز فرق داره.
   در کل هر چه بیشتر و با کیفیت بخونید بهتره.
   اگر فارغ التحصیل هستید باید به مرور و تدریجی ساعت مطالعه رو به بالای ده ساعت در روز برسونید.

 3. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم ساعاتی که تکالیف مدرسه رو حل میکنم رو هم جزو ساعت مطاله در نظر بگیرم یا خیر؟
  ممنونم

  • سلام اگر تکالیف به صورت حل تست یا حل سوال و تمرین هستن بله. اما اگر کنکوری هستید و تکالیف مدرسه مطالبی هست که کمکی به کنکور نمیکنه، خیر.

 4. مهسا محمدپور

  سلام وقتتون بخیر من دوازدهم انسانی هستم و قصدم اینه که خرداد دیپلم انسانی بگیرم و سال بعد تیر برای کنکور تجربی شرکت کنم
  اگه سال بعد امتحانات نهایی تجربی رو شرکت کنم ۵۰ درصد سوابق تحصیلی رو میتونم بگیرم؟
  و اینکه اگه از مهر ماه شروع کنم چند ساعت مطالعه داشته باشم که بتونم پرستاری تهران بیارم؟

  • سلام خانم مهسا محمدپور. اگر در امتحانات نهایی تجربی نمرات ۲۰ بگیرید طبیعتا ۵۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ رو کسب خواهید کرد. با توجه به متفاوت بودن رشته شما به ساعت مطالعه بالایی نیازی دارید بهتره کمتر از روزانه حداقل ۷ ساعت مطالعه نباشه.

 5. برای کسی که می خواهد در آزمون مدارس خوب مثل اتمی ورودی پایه هفتم به هشتم شرکت کند از ۲ ماه قبل شروع به خواندن کند چند ساعت در هفته بخواند؟

  • سلام آقا یاسر. ساعت مطالعه لازم برای آزمون‌های خاص مثل نمونه دولتی، تیزهوشان، مدارس خاص و … باید بیشتر از حالت عادی در طول سال تحصیلی باشه. هر چه بیشتر و با کیفیت تر مطالعه کنید ضرر نمی‌کنید.
   ساعت مطالعه لازم برای این آزمون بستگی به پایه و کیفیت مطالعه و منابع کمک درسی شما هم داره. همچنین سرعت یادگیری و سرعت مطالعه هم مهمه.
   کسی که پایه قوی، منابع کمک درسی خوب، کیفیت مطالعه بالا و سرعت مطالعه و یادگیری بالاتری داره شاید مثلا با روزانه ۶ ساعت درس خوندن هم بتونه قبول بشه اما کسی که ضعیف‌تر بوده طبیعتا باید الان ساعت مطالعه بیشتری داشته باشه.

 6. سلام، دانش آموز کلاس یازدهم هستم یه سوال داشتم من که در حال حاظر به مدرسه میرم، روزانه باید چقدر مطالعه داشته باشم؟ در روز های تعطیل چقدر؟ و باید در حین مدارس حتما تست حل کنم؟ یه چند بار امتحان کردم در طول هفته باید درس های مدرسه رو بخونیم. فقط آخر هفته ها برای تست زنی وقت هست؟

  • سلام آقا محمد.
   اگر دانش آموز یازدهم هستید هفته ای حداقل ۳۰ تا ۴۵ ساعت باید درس بخونید. مهم اینه که ساعت مطالعه رو به مرور افزایش بدید، ناگهانی نباشه.
   برای دروس اختصاصی حتما تست کار کنید تا برای کنکور سال بعد آمادگی بیشتری داشته باشید.
   ساعت مطالعه و تست زنی برای هر مبحث و هر درس متفاوته مثلا در درس ریاضی ساعت تست زنی باید بالا باشد نسبت به ساعات مرور ولی در درسی مثل زیست شناسی ساعت مطالعه و درسنامه خوندن هم به نسبت بالاتر از ریاضی باید باشه.
   علاوه بر این، در مورد اینکه تست زنی آخر هفته یا زمان دیگری باشد، بستگی به درس مورد نظر داره. بهتره فاصله مطالعه تا تست زنی اولیه هر مبحث کمتر از سه روز باشه. برای دروس محاسباتی میتونید حتی بلافاصله بعد از مطالعه درسنامه هم تست بزنید اما مطالب حفظی بهتره حداقل چند ساعت یا یک روز بعد بیشتر تست‌ها رو کار کنید.
   برای این موارد بهتره یک مشاور کنکور تجربی که خودش رتبه برتر کنکور بوده همراه باشید تا به شما برنامه‌ریزی درسی بده و هر روز شما رو برای هر مبحث و هر درس دقیق‌تر راهنمایی کنه. در صورت تمایل به ثبت نام در طرح مشاوره و برنامه ریزی درسی مشاوران ۱۰۰ میتونید با شماره تلفن‌های ثابت یا موبایل مشاوران ۱۰۰ تماس بگیرید یا در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها به آیدی moshaverane100 پیام بدید.

 7. سلام وقت بخیر
  ببخشید من امسال به کلاس یازدهم میرم رشته تجربی
  با توجه به اینکه در مدارس مون معلم ها دروس رو به صورت کنکوری تدریس نمی کنند من ۳ درس تخصصی رو کلاس آموزشی گرفتم و برای درس زیست هم فیلم آموزشی میبینم
  مدرسه مون هم از ساعت ۷ و نیم تا ۱۴ و ۳۰ هست
  غروب ها هم حداقل ۳ ساعت از وقتم به کلاس گذرونده میشه بدون در نظر گرفتن رفت و آمد و …
  اگه با این وجود روز های مدرسه ۴ ساعت و روز های تعطیل ۸ ساعت درس بخونم در کنار تست و‌ …
  احتمال قبولی در رشته پزشکی چطور هست؟
  ممنون از پاسخگویی شما

  • مشاوران 100

   سلام مبینا خانم بله با این ساعت مطالعه به شرطی که کیفیت مطالعه و برنامه ریزی و منابعی که استفاده می کنید مناسب باشه احتمال قبولی پزشکی هست. البته سعی کنید در سال دوازدهم حجم کلاس ها رو کم کنید و حجم مطالعه و تست زنی در منزل رو بیشتر کنید.

 8. سلام من دهم روزانه ۳ ساعت مطالعه داشتم یازدهم روزانه ۵ ساعت و دوازدهم ۸ ساعت شانس قبولی دارم؟ البته این ساعاتی که گفتم برای مطالعه اختصاصی ها هستی یعنی به ترتیب من سال دهم ۵ ساعت سال یازدهم ۸ ساعت و سال دوازدهم ۱۲ ساعت مطالعه با دروس عمومی

  • سلام ثنا خانم. ساعت مطالعه شما برای کنکور خوب بوده و هست. اگر کیفیت مطالعه و تست زنی و برنامه ریزی و منابعتون خوب باشه و ماه های اخر جمع بندی خوبی داشته باشید میتونید رتبه خوبی در کنکور کسب کنید و رشته دلخواه قبول بشید.

 9. سلام من امسال وارد یازدهم میشم ولی دهم رو جدی نگرفتم و فقط تشریحی خوندم.
  به نظرتون در این یک ماه و نیم باقی مونده از تابستان میتونم با چه ساعت مطالعه ای دهم رو جمع کنم؟
  در طول سال دهم رو دیگه تشریحی نخونم فقط تستی بخونم؟
  ازمون قلم چی رو شرکت کردم ولی به نظرتون ازمون ماز هم میتونه برام مفید باشه؟

  • سلام الیا خانم. هر چه ساعت مطالعه شما بالاتر باشه به شرطی که کیفیت مطالعه پایین نیاد به نفع شماست.
   سعی کنید حداقل روزانه ۷ ساعت مطالعه داشته باشید.
   در طول سال یازدهم نیازی به خوندن دروس دهم نیست. تابستان سال آینده باید دهم و یازدهم رو مجدد مرور کنید.
   ترجیحا فقط یک آزمون شرکت کنید مگر اینکه تاریخ دو آزمون در یک روز نباشه، مثلا دو روز پشت سر هم باشه و برنامه درسی و بودجه بندی ازمون ها کاملا یکسان و منطبق بر هم باشه. در این صورت اشکال نداره.

 10. سلام ببخشید دوباره مزاحم شدم من در هنگام مدرسه روزی ۴ ساعت میخونم در روزهای تعطیل ۱۰ ساعت میخونم و همچنین کلاس هام آنلاین و هر زمانی که دلم خواست میتونم ببینم آیا باز هم نمیشه؟

  • مشاوران 100

   سلام آقا امین. کلاس آنلاین نسبت به کلاس حضوری کمتر از شما وقت میگیره و از این نظر ارجحیت داره. اما در کل شما برای قبولی رشته های پرمتقاضی نیاز به ساعت مطالعه و تست زنی زیادی دارید. هر چه که در کلاس های اضافی و غیرضروری شرکت کنید، کمتر می تونید ساعت مطالعه و تست زنی داشته باشید.
   منظور از کلاس غیرضروری کلاسی هست که هیچ فایده درسی برای شما نداره و سطحش خیلی پایین تر از سطح شماست و یا اینکه از طریق خوندن کتاب کمک درسی و درسی میتونید اون مبحث رو کامل یاد بگیرید و نیازی به شرکت در کلاسش ندارید.

 11. سلام ببخشید من دانش آموز دوازدهم هستم و کلاس های ماز رو گرفتم و ۶ روز در هفته کلاس دارم در طول هفته هم مدرسه دارم یعنی مدرسمون اجباری ولی معلم های خوبی نیاورده به خاطر همین من کلاس بیرون رو گرفتم به نظرتون من میتونم موفق شم اگه با تمام توانم درس بخونم تا ساعت ۲ مدرسه هستم و حدود ۳ ساعت کلاس بیرون دارم و غیر از این ها ۴ ساعت مطالعه دارم میخواستم بدونم با مشاوره ی خوب شانس خوبی در کنکور دارم؟

  • مشاوران 100

   سلام آقا امین. با این اوصاف شما تقریبا از صبح تا غروب درگیر کلاس های مدرسه و آموزشگاه هستید. با روزی ۴ ساعت مطالعه شانس قبولی در رشته های پرمتقاضی کمه. باید حجم کلاس هاتون رو کم کنید و حجم مطالعه و تست زنی رو زیاد کنید.
   نیاز نیست برای همه دروس و همه مباحث کلاس شرکت کنید. اگر مبحث یا درس خاصی رو با استفاده از کتاب درسی و کمک درسی متوجه نمیشید سراغ دی وی دی اموزشی (فیلم تدریس) در منزل برید و کلاس های حضوری خارج از منزل رو به عنوان اولویت اخر و به تعداد محدود انتخاب کنید.
   ساعت مطالعه برای کنکور جهت قبولی رشته های پرطرفدار باید بیشتر از روزانه ۴ ساعت باشه.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *