مشاوره کنکور تجربی بهترین مشاور تحصیلی تلفنی ایران مشاور برنامه ریزی درسی رتبه های برتر مشاوره آنلاین کنکوری انسانی

ریاضی کنکور تجربی : هشت مبحث آسان تر ریاضیات تجربی + بودجه بندی کنکور

درس ریاضی کنکور تجربی برای خیلی ها پاشنه آشیل شده طوری که از کنکور سال ۹۰ تا ۹۴ فقط حدود ۲۳۰۰ نفر توانستند درس ریاضی رو بالای ۵۰ درصد بزنند و میانگین این درس در این سالها ۶ درصد بوده یعنی اکثر داوطلب ها میانگین نتوانستند بیشتر از ۲ سوال از ۳۰ سوال ریاضی کنکور رو درست جواب بدهند. پس اگر بتونید حداقل مباحث آسان تر ریاضی که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوالات ریاضی کنکور رو تشکیل میدن خوب بخونید و به سوالاتش در جلسه کنکور جواب بدید رقبای خیلی زیادی رو پشت سر خواهید گذاشت و رتبه کنکور خیلی بهتر خواهید داشت. اگر بتوانید همین ۴۰ تا ۵۰ درصد ریاضی رو درست جواب بدید در صورتی که میانگین درصد سایر درس های شما در کنکور کمی بالاتر از این باشه به راحتی میتونید رشته های پرطرفدار دوره روزانه مثل پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی و … رو در خیلی از شهرستان ها قبول بشید.

مباحث آسان تر و بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

علاوه بر این کسانی که دیرتر شروع می کنند و یا به دلایلی  وقت زیادی برای مطالعه کل مباحث ریاضی ندارند، بهتره به طور ویژه روی این ۸ مبحث تمرکز کنند تا درصد ریاضی خوبی در کنکور تجربی کسب کنند:

 

۱-ماتریس ریاضی کنکور 

معمولا هر سال یک تست درس ریاضی در کنکور تجربی از فصل شش ریاضی سال دوم یعنی ماتریس هست. در ده سال اخیر بجز کنکور سال ۹۰ و ۹۲ همیشه ماتریس یکی از سوالات ثابت درس ریاضی در کنکور تجربی بوده. ماتریس نسبت به خیلی از مباحث ریاضی ساده است و ارتباطی به سایر مباحث ریاضی نداره  بنابرین میتونید به طور مستقل بخونیدش. مخصوصا تست های ضرب و وارون ماتریس رو به طور ویژه کار کنید که تقریبا میشه گفت بیشتر از سایر مباحث ماتریس در کنکور سراسری ازشون سوال طرح شده.

 

۲-دنباله و تصاعد ریاضی کنکور

یک یا دو تست ریاضی کنکور تجربی از دنباله و تصاعد طرح میشه. البته چند ساله که سوالات این مبحث کمی سختتر از قبل شدن ولی باز هم با تست زدن زیاد و تمرین میشه بهشون جواب داد و هنوز هم جزو مباحث نسبتا ساده تر ریاضی هست و البته چون ارتباط و پیوستگی با سایر مباحث ریاضی نداره میتونید به طور مستقل این مبحث رو بخونید. تست های مربوط به جمله عمومی و مجموع جملات دنباله حسابی و هندسی رو خوب کار کنید.

 

۳-ترکیبیات و احتمال ریاضی کنکور

معمولا  بین ۲ تا ۴ تست (اغلب ۳ تست) ریاضی از فصل هفت ریاضی سال دوم، فصل یک ریاضی سوم و فصل یک ریاضی پیش هست، یعنی حدود ده درصد ریاضی. از این ۳ تست، یک تست همیشه از فرمول احتمال برنولی میاد و یک تست هم از احتمال همرنگ بودن یا نبودن مهره های خارج شده از کیسه یا جعبه. روی این دو مبحث از احتمال بیشتر تمرکز کنید. تست سوم هم الگوی ثابتی نداره و از سایر مباحث احتمال طرح میشه. ضمنا ترکیبیات هرچند خیلی کم ممکنه ازش مستقیما سوال بیاد اما چون پایۀ حل خیلی از سوالات احتمال هست لازمه که حتما روش کار کنید. احتمال ارتباط خاصی با سایر مباحث ریاضیات نداره و میتونید مستقل بخونیدش. در کل احتمال برای کنکور تجربی نسبت به خیلی از مباحث دیگه مثل هندسه و مقاطع مخروطی و … راحتتره پس حتما بخونید و روش مسلط بشید.

 

۴-آمار ریاضی کنکور

از آمار دو تست در کنکور مطرح میشه که معمولا یکیش ساده تره. آمار ارتباط چندانی با فصل های دیگه نداره و میتونید به طور مستقل این مبحث رو بخونید. رو بحث نمودار دایره ای و زاویه ها خوب مسلط باشید خیلی وقت ها یک تست ترکیبی از نمودار دایره و فراوانی نسبی یا مطلق میدن که با حل چند مثال میشه بهش جواب داد و بر این مبحث مسلط شد.

 

۵-لگاریتم ریاضی کنکور

مبحث لگاریتم خیلی ساده است و تعداد تیپ سوالاتی که از مبحث لگاریم در سال های اخیر مطرح شده محدود بوده و با تمرین و تست راحت میشه به سوال لگاریم در کنکور جواب داد. بعضی سالها سابقه داشته که حتی ۲ تست از لگاریم اومده. روی حل معادلات لگاریتمی بیشتر تمرکز کنید.

 

۶-انتگرال ریاضی کنکور

شاید خیلی ها فکر کنن که انتگرال از مباحث سخت ریاضی هست اما اگه سوالات کنکور سال های اخیر رو نگاه کرده باشید همیشه دو تستی که از مبحث انتگرال طرح میشه تیپ ثابت و قابل پیش بینی دارن (مثل مبحث احتمال که دو تست تیپ ثابتی دارن). برای انتگرال اگه فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید و به اندازه کافی سوالات این تیپی انتگرال حل کرده باشید راحت میتونید این دو تست رو جواب بدید. یک تست از «انتگرال معین تابع دارای قدرمطلق یا جزء صحیح» میاد که لازمه اول بازه انتگرال گیری رو به چند بازه کوچکتر تقسیم کنید و در هر بازه جداگانه تابع رو از حالت جز صحیح و قدرمطلق خارج کنید و بعد انتگرال بگیرید. تست دوم هم «انتگرال نامعین» هست که جوابش رو بر حسب یک تابع مثل f در صورت سوال آورده و پرسیده که تابع f کدام گزینه است؟

حتما سوالات چند سال اخیر انتگرال رو حل کنید و ببینید که هر سال فقط کمی ظاهر سوال عوض میشه اما تیپ این دو سوال همیشه ثابت بوده و احتمالا خواهد بود. البته توجه کنید که برخلاف ۵ مبحثی که بالا توضیح دادم و ارتباط و پیوستگی خاصی با سایر فصل های ریاضی نداشتن و میشد مستقل خوند، مبحث انتگرال نیاز به این داره که حتما اول فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید چون در واقع انتگرال گیری برعکس مشتق گیری هست.

 

۷-معادله و نامعادله ریاضی کنکور

معمولا یک تست نبستا ساده مستقیماً از این قسمت مطرح میشه. البته بعضی سالها مستقیماً تستی از این قسمت طرح نشده اما در حل تست های بعضی مباحث دیگه مثل کاربرد مشتق نیاز دارید که حل معادله درجه دوم رو بلد باشید.

 

۸-حد و پیوستگی ریاضی کنکور

از حد یک تست و از پیوستگی تابع چند ضابطه ای در یک نقطه هم یک تست در کنکور تجربی مطرح میشه. برای حد سوال حد معمولا نیاز به رفع ابهام با استفاده از قاعده هوپیتال یا هم ارزی دارید (معمولا هوپیتال). در قاعده هوپیتال باید از صورت و مخرج مشتق بگیرید پس لازمه که اول فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید (فقط خود فرمول های مشتق گیری، نه کاربرد مشتق و سایر مباحث). این مبحث هم جزو مباحث نسبتا ساده ریاضیات کنکور تجربی است که با تمرین و تست کافی میتونید بهش جواب بدید. از مبحث مجانب به ندرت در کنکور تجربی سوال میاد پس اگر وقت کافی ندارید یا به درصد ریاضی بالا فکر نمی کنید می تونید از مجانب بگذرید اما توصیه میکنم که به هیچ وجه از دو تست حد و پیوستگی نگذرید.

با این هشت مبحث نسبتا ساده تر درس ریاضی میتونید حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوالات ریاضی کنکور تجربی رو جواب بدید. برای اطلاع از بهترین منابع کمک درسی ریاضی به صفحه منابع ریاضی سایت مشاورا ۱۰۰ مراجعه کنید.

 

از چه منبعی برای یادگیری این مباحث استفاده کنیم:

اگر پایه ریاضی چندان قوی ندارید، یا با کتاب درسی و کتاب های کمک درسی ریاضی و خواندن متن درسنامه و تست به تنهایی به خوبی ارتباط برقرار نمی کنید و یا اگر سبک یادگیری شما سمعی – بصری است توصیه می کنیم از دی وی دی های آموزشی ریاضی برای یادگیری مباحث آسان تر ریاضی کنکور استفاده کنید. البته باید سعی کنید از بهترین دی وی دی های آموزشی کنکور استفاده کنید چون هر فیلم و دی وی دی هم ارزش نداره. سعی کنید فیلم های آموزشی رو تهیه کنید که توسط اساتید برتر کشور تهیه شده، اساتیدی که حداقل مولف یک یا چند کتاب کمک درسی کنکور باشند، مدرس آموزشگاه ها و مدارس برتر کشور باشند و …

ما فیلم های آموزش ریاضی استاد سروش موئینی (مولف کتاب ریاضیات خیلی سبز) و علی مقدم نیا (مولف کتاب ریاضی گاج نقره ای) رو برای دانش آموزان رشته تجربی توضیه می کنیم. برای خرید این مجموعه فیلم ها با تخفیف ویژه و گارانتی میتونید با شماره تلفن ۹۱۰۳۵۳۶۶-۰۲۱  و یا ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ تماس بگیرید. توضیحات بیشتر درباره این مجموعه همراه با نمونه فیلم های تدریس اساتید برتر ریاضی کنکور رو میتونید در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ ببینید: «بهترین دی وی دی ریاضی کنکور»

 

دو توصیه برای کسانی که ضعف ریاضی و وقت کمی دارند:

۱-اگه از اون دسته داوطلب هایی هستید که ب حدود ۲۰ درصد ریاضی در کنکور تجربی به رتبه و هدفی که در نظر دارید میتونید برسید و وقت ندارید خیلی از مباحث ریاضی رو بخونید توصیه می کنیم که اول فرمول های مشتق گیری یعنی فقط خود فرمول ها نه کاربرد مشتق و سایر مباحث، رو بلد باشید و بعد حداقل سه محبث احتمال، حد و پیوستگی و انتگرال معین تابع جز صحیح و قدر مطلق رو بخونید چون این سه مبحث هم جزو مباحث ساده تر ریاضی هستن و هم تیپ سوالاتی که ازشون طرح میشه هر سال ثابت هست. درست جواب دادن به تست های این سه مبحث در کنکور تجربی حدود ۲۰ درصد ریاضی رو برای شما تضمین میکنه.

۲-اما اگر جزو داوطلبانی هستید که به ۱۰ درصد ریاضی هم راضی هستید (مثل کسانی که یک ماه اخر تازه شروع به درس خوندن میکنن!) فقط مبحث احتمال به ویژه فرمول احتمال برنولی و سوالات احتمال همرنگ بودن یا نبودن مهره های خارج شده رو بخونید. مبحث احتمال معمولا هر سال ۳ تست کنکور رو به خودش اختصاص داده و جزو مباحث ساده ریاضی است و نیاز به پایه یا ارتباط و پیوستگی خاصی با سایر مباحث ریاضی نداره یعنی میتونید مستقل این مبحث رو بخونید. کسی که این سه تست رو بتونه درست جواب بده ۱۰ درصد ریاضی کنکور تجربی براش تصمین شده است. با این وجود  با مشاور درسی شما از وضعیت و جزئیات کار شما بیشتر خبر داره و در این زمینه بهتره با مشاور خودتون هم حتما مشورت کنید. اگر هنوز مشاور ندارید میتونید به صفحه رزرو مشاوره کنکور مراجعه کنید و از بین رتبه های برتر کنکور یک نفر رو به عنوان مشاور خودتون انتخاب کنید.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید  

مشاور (رتبه برتر)شماره پیامک
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنیمحدثه نوربخش

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۷۶

مشاهده اطلاعات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۹۷

مشاهده اطلاعات
سیما ایوبی شماره بهترین مشاور کنکور انسانی مشاوره کنکور انسانی نظام جدید برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره تحصیلی کنکورسیما ایوبی

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۷۹

مشاهده اطلاعات
عرفان شیوانی

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۸۶

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۱۴

مشاهده اطلاعات
سپیده فرجی رتبه 116 مشاوره کنکور تجربی پزشکی اصفهان مشاوران 100 مشاور برنامه ریزی درسی موفقیت در کنکور مشاوره تحصیلی تلفنیسپیده فرجی

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۹۳

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

شماره پیامک: ۱۰۰۰۲۰۳۰۴۰۵۰۲۸

مشاهده اطلاعات

ارتباط با رتبه های برتر:

 روش اول: شما می توانید «نام و نام خانوادگی + پایه تحصیلی + مدت زمان مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا در کنار تصویر چهره وی درج شده است ارسال نمایید. متن پیامک و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان با شماره موبایل خود به درخواست شما پاسخ خواهند داد. طی اولین تماس تلفنی مشاور با شما شرایط، روش کار و هزینه مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت به شما اعلام می گردد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۹۱۰۳۵۳۶۳-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست برنامه ریزی و مشاوره بلند مدت خود را به آیدی moshaverane100_Admin@ در تلگرام ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مد نظر خود را نیز ذکر کنید.