بهترین مشاوره کنکور تجربی برنامه ریزی مشاوره رتبه های برتر

ریاضی کنکور تجربی : هشت مبحث آسان تر ریاضیات تجربی + بودجه بندی کنکور

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

درس ریاضی کنکور تجربی برای خیلی ها پاشنه آشیل شده طوری که از کنکور سال ۹۰ تا ۹۴ فقط حدود ۲۳۰۰ نفر توانستند درس ریاضی رو بالای ۵۰ درصد بزنند و میانگین این درس در این سالها ۶ درصد بوده یعنی اکثر داوطلب ها میانگین نتوانستند بیشتر از ۲ سوال از ۳۰ سوال ریاضی کنکور رو درست جواب بدهند. پس اگر بتونید حداقل مباحث آسان تر ریاضی که حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوالات ریاضی کنکور رو تشکیل میدن خوب بخونید و به سوالاتش در جلسه کنکور جواب بدید رقبای خیلی زیادی رو پشت سر خواهید گذاشت و رتبه کنکور خیلی بهتر خواهید داشت. اگر بتوانید همین ۴۰ تا ۵۰ درصد ریاضی رو درست جواب بدید در صورتی که میانگین درصد سایر درس های شما در کنکور کمی بالاتر از این باشه به راحتی میتونید رشته های پرطرفدار دوره روزانه مثل پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی و … رو در خیلی از شهرستان ها قبول بشید.

مباحث آسان تر و بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی

علاوه بر این کسانی که دیرتر شروع می کنند و یا به دلایلی  وقت زیادی برای مطالعه کل مباحث ریاضی ندارند، بهتره به طور ویژه روی این ۸ مبحث تمرکز کنند تا درصد ریاضی خوبی در کنکور تجربی کسب کنند:

 

۱-ماتریس ریاضی کنکور 

معمولا هر سال یک تست درس ریاضی در کنکور تجربی از فصل شش ریاضی سال دوم یعنی ماتریس هست. در ده سال اخیر بجز کنکور سال ۹۰ و ۹۲ همیشه ماتریس یکی از سوالات ثابت درس ریاضی در کنکور تجربی بوده. ماتریس نسبت به خیلی از مباحث ریاضی ساده است و ارتباطی به سایر مباحث ریاضی نداره  بنابرین میتونید به طور مستقل بخونیدش. مخصوصا تست های ضرب و وارون ماتریس رو به طور ویژه کار کنید که تقریبا میشه گفت بیشتر از سایر مباحث ماتریس در کنکور سراسری ازشون سوال طرح شده.

 

۲-دنباله و تصاعد ریاضی کنکور

یک یا دو تست ریاضی کنکور تجربی از دنباله و تصاعد طرح میشه. البته چند ساله که سوالات این مبحث کمی سختتر از قبل شدن ولی باز هم با تست زدن زیاد و تمرین میشه بهشون جواب داد و هنوز هم جزو مباحث نسبتا ساده تر ریاضی هست و البته چون ارتباط و پیوستگی با سایر مباحث ریاضی نداره میتونید به طور مستقل این مبحث رو بخونید. تست های مربوط به جمله عمومی و مجموع جملات دنباله حسابی و هندسی رو خوب کار کنید.

 

۳-ترکیبیات و احتمال ریاضی کنکور

معمولا  بین ۲ تا ۴ تست (اغلب ۳ تست) ریاضی از فصل هفت ریاضی سال دوم، فصل یک ریاضی سوم و فصل یک ریاضی پیش هست، یعنی حدود ده درصد ریاضی. از این ۳ تست، یک تست همیشه از فرمول احتمال برنولی میاد و یک تست هم از احتمال همرنگ بودن یا نبودن مهره های خارج شده از کیسه یا جعبه. روی این دو مبحث از احتمال بیشتر تمرکز کنید. تست سوم هم الگوی ثابتی نداره و از سایر مباحث احتمال طرح میشه. ضمنا ترکیبیات هرچند خیلی کم ممکنه ازش مستقیما سوال بیاد اما چون پایۀ حل خیلی از سوالات احتمال هست لازمه که حتما روش کار کنید. احتمال ارتباط خاصی با سایر مباحث ریاضیات نداره و میتونید مستقل بخونیدش. در کل احتمال برای کنکور تجربی نسبت به خیلی از مباحث دیگه مثل هندسه و مقاطع مخروطی و … راحتتره پس حتما بخونید و روش مسلط بشید.

 

۴-آمار ریاضی کنکور

از آمار دو تست در کنکور مطرح میشه که معمولا یکیش ساده تره. آمار ارتباط چندانی با فصل های دیگه نداره و میتونید به طور مستقل این مبحث رو بخونید. رو بحث نمودار دایره ای و زاویه ها خوب مسلط باشید خیلی وقت ها یک تست ترکیبی از نمودار دایره و فراوانی نسبی یا مطلق میدن که با حل چند مثال میشه بهش جواب داد و بر این مبحث مسلط شد.

 

۵-لگاریتم ریاضی کنکور

مبحث لگاریتم خیلی ساده است و تعداد تیپ سوالاتی که از مبحث لگاریم در سال های اخیر مطرح شده محدود بوده و با تمرین و تست راحت میشه به سوال لگاریم در کنکور جواب داد. بعضی سالها سابقه داشته که حتی ۲ تست از لگاریم اومده. روی حل معادلات لگاریتمی بیشتر تمرکز کنید.

 

۶-انتگرال ریاضی کنکور

شاید خیلی ها فکر کنن که انتگرال از مباحث سخت ریاضی هست اما اگه سوالات کنکور سال های اخیر رو نگاه کرده باشید همیشه دو تستی که از مبحث انتگرال طرح میشه تیپ ثابت و قابل پیش بینی دارن (مثل مبحث احتمال که دو تست تیپ ثابتی دارن). برای انتگرال اگه فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید و به اندازه کافی سوالات این تیپی انتگرال حل کرده باشید راحت میتونید این دو تست رو جواب بدید. یک تست از «انتگرال معین تابع دارای قدرمطلق یا جزء صحیح» میاد که لازمه اول بازه انتگرال گیری رو به چند بازه کوچکتر تقسیم کنید و در هر بازه جداگانه تابع رو از حالت جز صحیح و قدرمطلق خارج کنید و بعد انتگرال بگیرید. تست دوم هم «انتگرال نامعین» هست که جوابش رو بر حسب یک تابع مثل f در صورت سوال آورده و پرسیده که تابع f کدام گزینه است؟

حتما سوالات چند سال اخیر انتگرال رو حل کنید و ببینید که هر سال فقط کمی ظاهر سوال عوض میشه اما تیپ این دو سوال همیشه ثابت بوده و احتمالا خواهد بود. البته توجه کنید که برخلاف ۵ مبحثی که بالا توضیح دادم و ارتباط و پیوستگی خاصی با سایر فصل های ریاضی نداشتن و میشد مستقل خوند، مبحث انتگرال نیاز به این داره که حتما اول فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید چون در واقع انتگرال گیری برعکس مشتق گیری هست.

 

۷-معادله و نامعادله ریاضی کنکور

معمولا یک تست نبستا ساده مستقیماً از این قسمت مطرح میشه. البته بعضی سالها مستقیماً تستی از این قسمت طرح نشده اما در حل تست های بعضی مباحث دیگه مثل کاربرد مشتق نیاز دارید که حل معادله درجه دوم رو بلد باشید.

 

۸-حد و پیوستگی ریاضی کنکور

از حد یک تست و از پیوستگی تابع چند ضابطه ای در یک نقطه هم یک تست در کنکور تجربی مطرح میشه. برای حد سوال حد معمولا نیاز به رفع ابهام با استفاده از قاعده هوپیتال یا هم ارزی دارید (معمولا هوپیتال). در قاعده هوپیتال باید از صورت و مخرج مشتق بگیرید پس لازمه که اول فرمول های مشتق گیری رو بلد باشید (فقط خود فرمول های مشتق گیری، نه کاربرد مشتق و سایر مباحث). این مبحث هم جزو مباحث نسبتا ساده ریاضیات کنکور تجربی است که با تمرین و تست کافی میتونید بهش جواب بدید. از مبحث مجانب به ندرت در کنکور تجربی سوال میاد پس اگر وقت کافی ندارید یا به درصد ریاضی بالا فکر نمی کنید می تونید از مجانب بگذرید اما توصیه میکنم که به هیچ وجه از دو تست حد و پیوستگی نگذرید.

با این هشت مبحث نسبتا ساده تر درس ریاضی میتونید حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سوالات ریاضی کنکور تجربی رو جواب بدید. برای اطلاع از بهترین منابع کمک درسی ریاضی به صفحه منابع ریاضی سایت مشاورا ۱۰۰ مراجعه کنید.

 

از چه منبعی برای یادگیری این مباحث استفاده کنیم:

اگر پایه ریاضی چندان قوی ندارید، یا با کتاب درسی و کتاب های کمک درسی ریاضی و خواندن متن درسنامه و تست به تنهایی به خوبی ارتباط برقرار نمی کنید و یا اگر سبک یادگیری شما سمعی – بصری است توصیه می کنیم از دی وی دی های آموزشی ریاضی برای یادگیری مباحث آسان تر ریاضی کنکور استفاده کنید. البته باید سعی کنید از بهترین دی وی دی های آموزشی کنکور استفاده کنید چون هر فیلم و دی وی دی هم ارزش نداره. سعی کنید فیلم های آموزشی رو تهیه کنید که توسط اساتید برتر کشور تهیه شده، اساتیدی که حداقل مولف یک یا چند کتاب کمک درسی کنکور باشند، مدرس آموزشگاه ها و مدارس برتر کشور باشند و …

ما فیلم های آموزش ریاضی استاد سروش موئینی (مولف کتاب ریاضیات خیلی سبز) و علی مقدم نیا (مولف کتاب ریاضی گاج نقره ای) رو برای دانش آموزان رشته تجربی توضیه می کنیم. برای خرید این مجموعه فیلم ها با تخفیف ویژه و گارانتی میتونید با شماره تلفن ۲۸۴۲۴۰۳۲-۰۲۱  و یا ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ تماس بگیرید. توضیحات بیشتر درباره این مجموعه همراه با نمونه فیلم های تدریس اساتید برتر ریاضی کنکور رو میتونید در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ ببینید: «بهترین دی وی دی ریاضی کنکور»

 

دو توصیه برای کسانی که ضعف ریاضی و وقت کمی دارند:

۱-اگه از اون دسته داوطلب هایی هستید که ب حدود ۲۰ درصد ریاضی در کنکور تجربی به رتبه و هدفی که در نظر دارید میتونید برسید و وقت ندارید خیلی از مباحث ریاضی رو بخونید توصیه می کنیم که اول فرمول های مشتق گیری یعنی فقط خود فرمول ها نه کاربرد مشتق و سایر مباحث، رو بلد باشید و بعد حداقل سه محبث احتمال، حد و پیوستگی و انتگرال معین تابع جز صحیح و قدر مطلق رو بخونید چون این سه مبحث هم جزو مباحث ساده تر ریاضی هستن و هم تیپ سوالاتی که ازشون طرح میشه هر سال ثابت هست. درست جواب دادن به تست های این سه مبحث در کنکور تجربی حدود ۲۰ درصد ریاضی رو برای شما تضمین میکنه.

۲-اما اگر جزو داوطلبانی هستید که به ۱۰ درصد ریاضی هم راضی هستید (مثل کسانی که یک ماه اخر تازه شروع به درس خوندن میکنن!) فقط مبحث احتمال به ویژه فرمول احتمال برنولی و سوالات احتمال همرنگ بودن یا نبودن مهره های خارج شده رو بخونید. مبحث احتمال معمولا هر سال ۳ تست کنکور رو به خودش اختصاص داده و جزو مباحث ساده ریاضی است و نیاز به پایه یا ارتباط و پیوستگی خاصی با سایر مباحث ریاضی نداره یعنی میتونید مستقل این مبحث رو بخونید. کسی که این سه تست رو بتونه درست جواب بده ۱۰ درصد ریاضی کنکور تجربی براش تصمین شده است. با این وجود  با مشاور درسی شما از وضعیت و جزئیات کار شما بیشتر خبر داره و در این زمینه بهتره با مشاور خودتون هم حتما مشورت کنید. اگر هنوز مشاور ندارید میتونید به صفحه رزرو مشاوره کنکور مراجعه کنید و از بین رتبه های برتر کنکور یک نفر رو به عنوان مشاور خودتون انتخاب کنید.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید  

مشاور (رتبه برتر)اطلاعات تماس
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تحصیلی تلفنی پیامک:  10002030405076

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
زهرا گرجی پور رتبه 574 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاوره داروسازی آمل پیامک:  10002030405067

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
سیما ایوبی رتبه 113 کنکور انسانی عضو مشاوران 100 دبیری آموزش مطالعات اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه پیامک:  10002030405079

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
مشاوره کنکور راضیه شفیعی رتبه 2029 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاور تحصیلی داروسازی اهواز پیامک:  10002030405061

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن شبانه روزی ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی خود را بیان کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید متن درخواست یا سوال خود را مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا ذکر شده ارسال نمایید. متن پیام و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان به درخواست شما پاسخ خواهند داد. هزینه مشاوره نیز به شما اعلام خواهد شد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست مشاوره خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید. متن پیام شما در تلگرام مستقیما برای مشاور مورد نظرتان ارسال خواهد شد و ایشان پس از بررسی به شما پاسخ خواهند داد.

 

سوالات درسی خود را در گروه مطرح کنید:

عضویت در گروه تلگرام

کانال بهترین فیلم های آموزشی کنکور: ورود به کانال تلگرام فیلم ها

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به فیلم های آموزشی دروس دبیرستان و کنکور نیز ارائه می نماید. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

۱۶ نظر

 1. سلام خسته نباشید ممنون از وقتی که در اختیار ما میزارید من ریاضیم صفره برای درس فیزیک و شیمی هم مشکل ایجاد کرده میخواهم رتبه خوب هم بیارم راه حلی دارید که در این وقت کم ریاضی یاد بگیرم ممنون

  • سلام اول مروری بر ریاضیات مقدماتی و پایه داشته باشید و بعد برای کنکور مباحثی که آسان تر هستند و نیاز به پیشینه خاصی ندارند یعنی با سایر فصل ها ارتباط زیادی ندارند رو بخونید مخصوصا مباحثی که سوالات با تیپ ثابت هر سال در کنکور دارند و حتما سوالات کنکور چند سال اخیر اون مبحث رو حل کنید.
   اگر با خواندن کتاب و کمک درسی مطالب براتون سخته و گنگ هست بهتره از فیلم آموزشی استفاده کنید.

 2. سلام ایا امکانش هست من فقط برای ریاضی امار بخونم؟ و امار درسه مستقلی هست؟

 3. ممنون از خدماتتون که اینقدر به فکره ما هستین

 4. سلام ممنون مقاله عالی و‌ کامل بود مشخصه که یه مشاور با تجربه و با سواد نوشته. واقعا عالیه

 5. سلام
  برای داوطلبی که مدنظر داره دندانپزشکی قبول شه درس ریاضی و فیزیک حدودا چند درصد باید بزنه؟

 6. مبحث احتمالات چند درصد کنکور است؟

 7. سلام…مشتق جزو مباحث اسان ریاضی برای کنکور تجربی نیست؟ چند سوال از مشتق میاد؟

  • سلام، از مشتق و کاربرد مشتق ریاضی در کنکور سراسری تجربی ۴ تا ۶ تست طرح میشه اما فرمول های مشتق در حل بعضی مسائل هوپیتال حد و پیوستگی و سوالات انتگرال هم کاربرد دارن.

 8. سلام
  از بین مباحث آسون ریاضی برای کنکور کدومشو بخونم که حداقل یک سوال درست جواب بدم ریاضیم صفر نشه؟ چون نمیرسم زیاد ریاضی بخونم

  • سلام مبحث احتمال قسمت فرمول برنولی و همچنین سوالات همرنگ بودن یا نبودن مهره های خارج شده از مباحث نسبتا آسون ریاضی در کنکور تجربی هستن و هر سال هم پای ثابت سوالات کنکور بودن.

 9. سلام مباحث آسان کنکور برای همه درس ها رو هم میشه بگین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن مشاوره: 02128424024
بهترین فیلم های کنکوری نظام جدید