درک مطلب عربی را چگونه بخوانیم؟

از کتاب های عربی سال دهم، یازدهم و دوازدهم نظام جدید ۲۵ سوال تستی در کنکور سراسری کلیه رشته ها (ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و منحصرا زبان) طرح می گردد که از این میان حداقل ۷ تست مربوط به درک مطلب است و مابقی سوالات از مباحث ترجمه و قواعد عربی مطرح می شود. در امتحان عربی نهایی سال دوازدهم نیز حداقل یک متن وجود دارد. سوال مشترک بسیاری از دانش آموزان ما در گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰ این است که درک مطلب عربی را چگونه بخوانیم و از چه منبع یا چه کتابی برای پاسخگویی به سوالات متن عربی کنکور استفاده کنیم. در این مقاله بطور کامل به این دو سوال پاسخ می دهیم.

سوالات چهارگزینه ای درک متن عربی در کنکور سراسری به دو دسته تقسیم می شوند:

دسته اول شامل چهار تست (سوالات شماره ۳۶ تا ۳۹) می باشد که از مفهوم خود متن و اطلاعات درج شده در آن استخراج می گردند. حجم متون عربی کنکور سال های اخیر معمولا ۶ تا ۷ خط بوده است. با توجه به حجم کم متن، برای پاسخگویی چهار سوال مذکور باید کل متن را به دقت بخوانید.

دسته دوم شامل سه تست (سوالات شماره ۴۰ تا ۴۲) بوده که مربوط به تجزیه و ترکیب (اعراب و تحلیل صرفی) هستند. سوالات اعراب و تحلیل صرفی را بدون خواندن متن نیز می توان پاسخ داد. اغلب مشاوران برتر کنکور اعتقاد دارند که باید در حین اجرای تکنیک ضربدر منها و زمان های نقصانی، حتما به این سه سوال در دور اول پاسخ داده شود، زیرا معمولا نسبت به چهار سوال قبلی وقت کمتری از داوطلب می گیرند. جزئیات بیشتر درباره این موضوع را در ویدیو زیر می توانید ببینید. برای مشاهده فیلم روی دکمه پخش ▶️ در وسط تصویر زیر کلیک کنید:

دانلود این ویدیو

 

توصیه مشاوران ۱۰۰ به شما داوطلبان عزیز این است که در جلسه کنکور، ابتدا به ۱۰ سوال ترجمه که معمولا ساده تر هستند پاسخ دهید، سپس به سراغ سوالات قواعد که در انتهای سوالات عربی هستند رفته و در نهایت به سوالات درک مطلب که در وسط بین سوالات ترجمه و قواعد قرار دارند پاسخ دهید. از بین سوالات درک مطلب نیز بهتر است ابتدا به سوال شماره ۴۰ تا ۴۲ که مربوط به تجزیه و ترکیب هستند پاسخ دهید و سپس خواندن متن را شروع کنید.

 

۴ تیپ سوالات درک متن عربی کنکور

سوالات درک مطلب درس عربی معمولا در یکی از ۴ حالت زیر طرح می شوند:

۱- لغات: باید معنی فارسی لغات استفاده شده در کتاب درسی را حفظ کرده باشد اما گاهی یک یا چند کلمه خارج از کتاب درسی نیز در متن عربی کنکور یا در متون عربی آزمون های آزمایشی مطرح می گردد که با استفاده از تکنیک های خاصی می توانید به معنی لغات ناآشنا پی ببرید.

معنی برخی لغات خارج از کتاب درسی را با توجه به لغات قبل و بعد از آنها در جمله و همچنین با توجه به مفهوم کلی جمله می توان حدس زد. گاهی لغات ناآشنا هم خانواده یا حالت مفرد و جمع لغاتی هستند که با آن ها آشنایی دارید.

همچنین گاهی طراح سوال مهربان تر شده و در خود متن، معادل فارسی آن کلمه را داخل پرانتز درج می کند. از جمله کلمات خارج از کتاب درسی که در سال های اخیر در متن درک مطلب عربی کنکور وجود داشته اند و معادل فارسی آن ها نیز توسط خود طراحان سوال نوشته شده می توان به عنق (گردن)، تطویر (ارتقاء)، أومیجا ۳ (امگا ۳)، الآبار (جمع بئر = چاه ها)، الأنابیب (لوله ها)، خطوه (قدم) و … اشاره کرد.

۲- جستجو از جزئیات متن: اغلب سوالات درک متن عربی کنکور از این دسته هستند. در متن درباره جزئیات مختلفی از موضوع مورد نظر صحبت شده که ممکن هست هر کدام از آنها مورد سوال قرار بگیرند. ممکن است کلمات به کار برده شده در متن عینا در صورت سوال یا گزینه ها به کار برده نشوند بلکه همان مفهوم با کلمات متراف بیان شده باشد. در حین مطالعه متن عربی کنکور، به کلماتی که بیانگر مکان، زمان، اعداد و قیدها هستند بیشتر توجه کنید. بهتر است در حین خواندن متن زیر این کلمات خط بکشید.

به طور کلی برای پاسخگویی به چهار سوالی که مستقیما به مفهوم متن مربوط هستند، باید دانسته های قبلی خود را کنار بگذارید و صرفا بر اساس اطلاعاتی که در خود متن آمده است به سوالات پاسخ دهید. ممکن است طراح سوال عمدا بخشی از متن را طوری تغییر داده باشد که با اطلاعات عمومی رایج مغایرت داشته باشد. در این حالت صرفا باید بر اساس اطلاعات نوشته شده در متن به سوالات پاسخ داد حتی اگر با دانسته های قبلی شما مغایرت داشته باشد.

معمولا گزینه هایی که قید های کلی و جزئی یا مطلق دارند مانند «هرگز، همیشه، همه، فقط، هیچ وقت» گزینه صحیح نیستند.

۳- استنباطی: برای پاسخگویی به سوالات استنباطی باید از قدرت درک و استدلال خود کمک بگیرید. پاسخ این سوالات اغلب مستقیما و عینا داخل متن وجود ندارد و ممکن است از کلمات مترادف در صورت سوال یا گزینه ها استفاده شده باشد. برای پاسخگویی به این سوالات، باید با رد گزینه های نادرست، بین گزینه های باقی مانده تصمیم بگیرید که با توجه به جزئیات متن کدام گزینه می تواند صحیح تر باشد.

به عنوان مثال، در متن گفته شده که «حیوان فیل فقط گیاه خوار است» اما در یکی از گزینه های سوال پرسیده شده که جمله ی «فیلم گوشت حیوانات دیگر را می خورد» صحیح است یا غلط. در اینجا با توجه به متن که به گیاه خوار بودن فیل اشاره شده، باید استنباط کنیم که فیل گوشت حیوانات دیگر را نمی خورد.

۴- هدف نویسنده یا موضوع و عنوان متن: گاهی ۱ سوال متن مربوط به تعیین موضوع کلی یا عنوان متن می باشد. در این حالت باید حتما کل متن را مطالعه کرده باشید تا متوجه شوید هدف نویسنده از این متن چیست و بهترین عنوانی یا موضوعی که برای کل متن می توان انتخاب کرد کدام گزینه است. برای پاسخگویی به این سوالات به جملات ابتدایی متن بیشتر توجه کنید.

برخلاف سوالات درک مطلب زبان انگلیسی کنکور که معمولا به ترتیب پاسخ آن ها در جملات خود متن وجود دارد، سوالات درک مطلب عربی کنکور اغلب به این صورت نیستند. ممکن است پاسخ سوال اول در انتهای متن بوده و یا پاسخ سوال چهارم در ابتدای متن قرار گرفته باشد. البته با بررسی سوالات درک مطلب عربی در سال های اخیر ثابت شده که معمولا اکثر سوالات از جملات پایانی متن طرح شده اند.

 

بهترین کتاب درک مطلب عربی کنکور

برای تسلط بر متون عربی و پاسخگویی به سوالات، می توانید از کتاب های کمک آموزشی عربی کنکور استفاده کنید. از جمله بهترین کتاب های درک مطلب عربی کنکور نظام جدید می توان به کتاب درک مطلب عربی کنکور مهر و ماه، درک مطلب عربی خیلی سبز و کتاب درک مطلب عربی گاج نظام جدید اشاره کرد.

بهترین کتاب درک مطلب عربی کنکور کتاب درک مطلب عربی گاج نظام جدید عربی نشر الگو درک متن عربی خیلی سبز عمار تاجبخش مهروماه

کتاب مینی میکروطلایی درک مطلب عربی جامع کنکور انتشارات گاج با حجم تقریبی ۴۰۰ صفحه شامل حدود ۱۰۰ متن از کنکورهای سراسری سال های گذشته بوده که در سه سطح از آسان به سخت طبقه بندی شده اند. در کنار هر متن یک بخش به عنوان واژه نامه نیز قرار داده دارد که در آن، لغات مهم متن و لغات مهم تست ها همراه با معنی فارسی بصورت جداگانه درج شده اند. یکی از نکات مثبت این کتب، قرار گرفتن ترجمه فارسی هر جمله در متن و هر گزینه دقیقا در زیر همان جمله است. همچنین در کتاب گاج، بعد از هر متن بخشی با عنوان دانستنی های متن وجود دارد که در آن خلاصه مهم ترین نکات متن به فارسی نوشته شده است.

کتاب لقمه طلایی درک مطلب عربی کنکور انتشارا مهروماه شامل حدود ۳۰۰ صفحه بوده و دارای چهار فصل می باشد. فصل اول کتاب مهروماه شامل درسنامه درک مطلب، فصل دوم شامل سوالات درک مطلب، فصل سوم پاسخ نامه سوالات و فصل چهارم لغت نامه الفبایی عربی است.

کتاب موضوعی درک مطلب عربی خیلی سبز با حجم تقریبی ۲۰۰ صفحه در سه فصل چاپ شده است. فصل اول این کتاب مربوط به متن شناسی و آشنایی با تیپ های مختلف سوال بوده که در آن نکات مفیدی برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب عربی ارائه شده است. فصل دوم کتاب درک مطلب عربی خیلی سبز شامل متنک می باشد. متنک ها در واقع متن های خیلی کوتاه در حد یک یا چند جمله هستند که با تمرین و تسلط روی آن ها می توان کم کم برای پاسخگویی به متن های طولانی تر آماده شد. در فصل سوم نیز تعدادی متن تالیفی و همچنین متن عربی کنکور سال های گذشته قرار دارد. پاسخنامه تشریحی سوالات درک متن در انتهای کتاب قرار گرفته است.

هر یک از این سه کتاب می توانند به تنهایی نیاز داوطلبان کنکور را برای پاسخگویی به سوالات درک مطلب عربی برآورده کنند. کتاب های معروفی دیگری نیز در بازار موجود است از جمله کتاب جی بی درک متن عربی خیلی سبز، کتاب ۱۰۰۰ درک مطلب عربی قلم چی، کتاب درک مطلب و کلوزتست عربی عمار انتشارات کانون فرهنگی آموزش.

 

رایج ترین موضوعات درک مطلب عربی کنکور

موضوعات درک مطلب معمولا موضوعات علمی یا موضوعات ادبی و اخلاقی هستند. از بین موضوعات علمی متون عربی کنکور، عناوین تاریخی، تکنولوژی، پرندگان، حیوانات و گیاهان بیشتر مورد توجه طراحان سوالات کنکور بوده اند. موضوعاتی مانند پروانه، زنبور عسل، ماهی، پرندگان، عقاب، کلاغ، فیل، گرگ، شتر، تمساح، زرافه، ترازو، طلا، محافظت از طبیعت، قارچ، گیاهان کویری و درختان نخل هر کدام در کنکور سراسری سال های اخیر موضوع متن های عربی بوده اند.

از جمله موضوعات ادبی و اخلاقی متون عربی کنکور سال های اخیر نیز می توان به موضوع دلایل موفقیت، عوامل موفقیت، زبان فارسی، سختی های زندگی، راز زندگی، تلاش و کوشش، کشور فقیر و ناامیدی اشاره.

برخی موضوعات مانند «تاثیرگذاری زبان عربی و دین اسلام بر زبان فارسی و ایرانیان» و نیز «سختی و آسانی زندگی انسان» تاکنون چندین بار موضوع متن عربی کنکور سال های مختلف بوده اند. بنابرین اگر همه متن های عربی کنکور سال های گذشته را مطالعه کردید و حتی متون تالیفی کتاب های کمک درسی را نیز به دقت بررسی کردید، برای تمرین بیشتر و در صورت داشتن وقت کافی جهت مطالعه آزاد بهتر است متون عربی با موضوعات فوق را بیشتر مطالعه کنید زیرا احتمالا طرح سوال از این موضوعات در کنکور سراسری بیشتر است.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های رزرو مشاوره و برنامه‌ریزی درسی بلندمدت:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظرتان برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند و شرایط و خدمات و هزینه ماهانه برنامه ریزی و مشاوره را برای شما توضیح دهند.

📱 روش دوم: علاوه بر روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره ماهانه یا سالانه در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره موبایل ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن مشاوران ۱۰۰ آیدی پیام رسان روبیکا مشاوران 100 شبکه اجتماعی صد moshaverane100

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر


 1. حدیث خانکی

  سلام ببخشید کتاب درک مطلب عربی عمار کدوم انتشاراته کجا میشه پیدا کرد؟

  • مشاوران 100

   سلام خانم خانکی
   انتشارات قلم چی (کانون فرهنگی آموزش)
   از خود کانون یا کتابفروشی های کنکور میتونید تهیه کنید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *