چگونه زیست بخوانیم؟ بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور چیست؟

برای داوطلبان رشته تجربی، درس زیست شناسی مهم ترین درس محسوب می شود زیرا ضریب زیست شناسی در کنکور ۱۲ است و بیشتر از هر درس دیگری در نتیجه کنکور تاثیرگذار خواهد بود. لذا آگاهی از روش صحیح مطالعه زیست برای کنکور بر هر داوطلب کنکور تجربی واجب است. همچنین با توجه به اینکه زیست شناسی در امتحانات نهایی و محاسبه معدل نیز ضریب بالایی دارد، روش خواندن زیست برای امتحان نهایی و امتحانات مدرسه نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مجموع ضرایب دروس عمومی در کنکور ۱۱ بوده درحالیکه ضریب زیست به تنهایی ۱۲ است.

در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ مهم ترین نکات مربوط به روش مطالعه زیست شناسی و ترتیب صحیح مراحل خواندن زیست را برای شما عزیران توضیح خواهیم داد. اگر ابهام یا سوالی برای شما باقی ماند در قسمت نظرات انتهای همین صفحه بنویسید تا در کوتاه ترین زمان به سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم.

اما قبل از ادامه مطالعه این مقاله، توصیه می کنیم ویدیو زیر را که درباره مراحل مطالعه و نحوه مطالعه زیست شناسی کنکور است مشاهده کنید. برای مشاهده فیلم روی دکمه پخش ▶️ در وسط تصویر زیر کلیک کنید:

دانلود این ویدیو

 

روزی چند ساعت زیست بخوانیم؟

اولین نکته ای که درمورد روش مطالعه زیست کنکور باید به آن توجه کرد، کمیت مطالعه یا به عبارتی ساعت مطالعه لازم برای این درس است. کمیت و کیفیت مطالعه دو بال موفقیت برای هر کنکوری هستند. حتی اگر بالاترین کیفیت مطالعه را داشته باشید و از بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور یا امتحانات نهایی استفاده کنید، در صورتی که ساعت مطالعه کافی به این درس اختصاصی ندهید نتیجه مطلوبی برای شما به همراه نخواهد داشت.

در برنامه درسی هر روز باید درس زیست شناسی را جای دهید و در هر هفته باید حداقل ۲۵ درصد از کل ساعت مطالعه شما مربوط به درس زیست شناسی باشد. به عنوان مثال اگر ۴۰ ساعت در هفته مطالعه دارید باید حداقل ۱۰ ساعت از این حجم مطالعه مربوط به درس زیست شناسی باشد. این تعداد ساعات باید بین مطالعه تشریحی درسنامه و فیلم و تست زنی تقسیم گردد.

بهترین روش خواندن زیست، زیاد خواندن آن است.

افرادی که در درس زیست شناسی نسبت به سایر دروس ضعف دارند و همچنین افرادی که از رشته هایی غیر از رشته تجربی قصد شرکت در کنکور تجربی دارند باید بیشتر از ۲۵ درصد در هر هفته به درس زیست شناسی اختصاص دهند.

هر چه ساعت مطالعه هفتگی بالاتری داشته باشید می توانید ساعات بیشتری را به هر درس اختصاص دهید. ساعت مطالعه لازم برای هر دانش آموز یا داوطلب کنکور بسته به عوامل مختلف از جمله پایه درسی، سرعت مطالعه، سرعت یادگیری، عادات مطالعه و غیره متفاوت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله ساعت مطالعه رتبه های برتر را در سایت مشاوران ۱۰۰ مشاهده کنید.

 

مراحل و روش صحیح خواندن زیست برای کنکور

هر فصل از کتاب زیست شناسی دبیرستان را  طبق مراحل زیر مطالعه کنید:

۱- در ابتدا یک بار عناوین سرفصل ها را ببینید تا متوجه شوید موضوع کلی فصل چیست. سپس یک دور کل فصل را از روی کتاب درسی بدون مکث و وقفه یا به حالت روزنامه وار بخوانید.

۲- در مرحله بعد فصل مورد نظر را همراه با سرفصل های کتاب کمک درسی که در اختیار دارید به چندین بخش کوچک تقسیم کنید. هر بخش کوچک می تواند شامل یک صفحه یا حداکثر چند صفحه از کتاب درسی باشد.

۳- سپس هر بخش را این بار با دقت بیشتر از روی کتاب درسی با خط کشی زیر متن کتاب بخوانید و قیدها و کلمات مهم آن بخش را با روشی که در ادامه توضیح خواهیم داد مشخص کنید.

۴- در مرحله بعد، درسنامه ی بخش مربوطه را از روی کتاب کمک آموزشی که در اختیار دارید بخوانید.

۵- حالا به سراغ تست های آموزشی کتاب کمک درسی خود بروید و فقط تست های آموزشی مربوط به همان بخشی که مطالعه کرده اید را بزنید.

۶- همه ی نکات جدیدی که از این تست ها استخراج کرده اید را در حاشیه ی کتاب درسی خود بنویسید. اگه پاسخ تست ها را نمی دانید نگران نباشید زیرا هنوز در مرحله یادگیری اولیه هستید.

۷- پس از اینکه بخش اول به این ترتیب به پایان رسید، سراغ بخش بعدی از همان فصل بروید و به همین ترتیبی که گفته شد بخش بعدی را نیز ابتدای از روی کتاب درسی، سپس درسنامه کتاب کمک درسی مطالعه کنید و تست های آموزشی همان بخش را حل کنید و در نهایت نکات تست های آموزشی آن بخش را در حاشیه کتاب درسی خود یادداشت کنید. برای تک تک بخش ها این مراحل را به ترتیب اجرا کنید.

۸- بعد از اینکه تمام بخش ها را از روی کتاب درسی و درسنامه کتاب کمک درسی مطالعه کردید و برای هر بخش تست آموزشی کار کردید، فصل مورد نظر به پایان می رسد. اکنون باید یک بار دیگر مطالب همان فصل را همراه با نکاتی که در حاشیه های کتاب درسی یادداشت کرده بودید بخوانید و پس از گذشت حداقل ۲۴ ساعت، تستهای جامع تر و مفهومی تری از کل فصل کار کنید. این تست ها ممکن است مربوط به هر بخشی از فصل باشند و یا بصورت ترکیبی از بخش های مختلف همان فصل طرح شده باشند. هنگام بررسی پاسخ تست ها، حتما پاسخ تشریحی و علت غلط بودن سایر گزینه ها را نیز بخوانید زیرا با خواندن پاسخ تشریحی هم مطالب برای شما دوباره مرور خواهند شد و هم ممکن است نکته جدیدی یاد بگیرید که به تکمیل یادگیری شما و فهم بهتر مطالب آن فصل کمک کند.

۹- در آخرین مرحله بعد از انجام همه این کارها باید آن فصل را خلاصه نویسی کنید. درباره خلاصه نویسی زیست شناسی در ادامه توضیح خواهیم داد. پس از خلاصه نویسی فصل، به سراغ فصل بعد بروید و به همین ترتیب مراحل مطالعه فصل جدید را اجرا کنید.

بطور خلاصه مراحل ۹ گانه ای  که برای تسلط بر هر فصل از کتاب های زیست شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم باید اجرا کنید به ترتیب عبارتند از: یک بار روخوانی کلی فصل، تقسیم فصل به بخش های کوچک، مطالعه دقیق تر هر بخش از روی کتاب درسی، مطالعه درسنامه کتاب کمک درسی مربوط به همان بخش، حل تست های آموزشی مربوط به بخش مورد نظر، یادداشت نکات تست ها در حاشیه کتاب درسی، اجرای این مراحل به ترتیب برای بخش های بعدی آن فصل، اتمام فصل، یک بار مطالعه کل فصل و نکات حاشیه نویسی شده از روی کتاب درسی، حل تست های جامع از کل فصل، خلاصه نویسی کل فصل. شیوه ذکر شده، بهترین روش خواندن زیست شناسی برای کنکور و در واقع روش زیست خواندن رتبه های برتر بوده است.

 

روش خلاصه نویسی زیست شناسی کنکور

همانطور که گفته شد، آخرین مرحله مربوط به روش مطالعه درس زیست برای کنکور، مرحله خلاصه نویسی است. اما هدف از خلاصه نویسی درس زیست شناسی با خلاصه نویسی دروسی مانند ریاضی و فیزیک متفاوت است.

مطالب دروسی مانند فیزیک و ریاضی با این هدف خلاصه نویسی می شوند که در مرورهای بعدی همه مطالب را از روی خلاصه های از قبل نوشته شده مطالعه و یادآوری کنید تا نیازی به مطالعه کامل همه مطالب کتاب درسی یا درسنامه ها نداشته باشید. اما هدف از خلاصه نویسی درس زیست این است که قبل از مرور مطالب کتاب درسی در هفته ها یا ماه های بعد، یک دید و شمای کلی از مطالب مهم و کلیات فصل در اختیار داشته باشید و در واقع مطالب اصلی را به صورت نمودار در ذهن خود بازیابی کنید تا در حین مطالعه متن کتاب درسی زیست شناسی، روی جزئیات تمرکز بیشتری داشته باشید.

جهت آشنایی بیشتر با روش خلاصه نویسی دروس برای کنکور، مقاله چگونه خلاصه نویسی کنیم را در سایت مشاوران ۱۰۰ مطالعه کنید.

نکته بسیار مهم درباره شیوه خواندن زیست برای کنکور، توجه به تفاوت خلاصه نویسی و حاشیه نویسی است. در هنگام تست زنی و خواندن پاسخ تشریحی تست ها، اگر با نکته جدید یا نکته باارزشی مواجه شدید، نیاز به نوشتن آن در برگه های خلاصه نویسی نیست بلکه باید آن نکته را در حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید تا در مرورهای بعدی همه نکات ریز را همراه با متن کتاب درسی بصورت یکجا مطالعه کنید.

نکات ریز زیست شناسی را حاشیه نویسی کنید اما مطالب اصلی را خلاصه نویسی کنید.

مساله دیگری که در هنگام مطالعه زیست برای کنکور باید مدنظر قرار دهید این است که زمان مطالعه هر فصل را یادداشت کنید تا در دوران جمع بندی کنکور بدانید که مطالعه و مرور هر فصل تقریبا چقدر زمان نیاز دارد و بتوانید برنامه ریزی مناسبی برای جمع بندی و مرور فصل های کتاب زیست شناسی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوران جمع بندی، مقاله بهترین روش جمع بندی کنکور را در سایت مشاوران ۱۰۰ مطالعه کنید.

 

اهمیت ترکیبی خواندن در نحوه مطالعه زیست شناسی

احتمالا متوجه شده اید که در چند سال اخیر سوالات زیست کنکور نظام جدید نسبت به سال های قبل تر دشوارتر و ترکیبی تر شده بطوری که گاها چهار گزینه ی یک تست هر کدام از فصل های متفاوتی از کتاب های درسی دهم، یازدهم و دوازدهم استخراج شده اند. همین مساله اهمیت ترکیبی خواندن زیست نظام جدید را بیش از پیش آشکار می سازد.

در پاسخ به این سوال که «چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم» ابتدا باید از خود بپرسیم که کدام فصل های کتاب زیست قابلیت ترکیب شدن با یکدیگر دارند و باید بصورت موضوعی و ترکیبی مطالعه شوند و از هر موضوع یا هر فصل چند سوال ترکیبی در کنکور مطرح می شود، سپس به سراغ ترکیبی خواندن آنها برویم. برای دریافت پاسخ این سوالات حتما ویدیو زیر را تماشا کنید:

دانلود این ویدیو

 

نحوه مطالعه شکل های کتاب درسی زیست شناسی

شکل های کتاب درسی زیست شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هر سال مورد توجه طراحان سوالات کنکور سراسری هستند. هنگام مطالعه درس زیست شناسی، به ارتباط بین تصاویر و متن کتاب توجه کنید. کلیه نکات شکل ها را که توسط دبیر در کلاس درس گفته شده یا در متن درسنامه کتاب کمک درسی ذکر شده در حاشیه کتاب درسی و اطراف شکل یادداشت کنید.

تست های مربوط به تصاویر زیست شناسی در کنکور دو گروه هستند:

۱- گروه اول سوالاتی هستند که عینا شکل کتاب درسی را رسم کرده و از آن سوال طرح می کنند.

۲- گروه دوم سوالاتی هستند که هیچ تصویری از آن ها در دفترچه کنکور گنجانده نشده، بلکه از نکات داخل شکل کتاب درسی سوال طرح شده است. داشتن حافظه تصویری قوی در پاسخگویی به این سوالات مفید خواهد بود.

در هر دو حالت شما باید به قدری مطالعه دقیق داشته باشید که بتوانید نکات شکل را به متن کتاب و متن کتاب را به شکل مرتبط کنید. گاهی حتی لازم است شکل مورد نظر طراح سوال را به سایر فصل های کتب زیست شناسی ربط دهید. بنابراین روش درست خواندن زیست برای کنکور این است که هر قسمتی از شکل که در کتاب درسی نام آن ذکر شده را به خاطر بسپارید و هر توضیحی که درباره آن قسمت از شکل در متن کتاب درسی بیان شده است را با دقت مطالعه کنید و این دو را به یکدیگر ربط دهید.

 از تصاویر زیر در چند سال اخیر مستقیما در کنکور سراسری تجربی سوال طرح شده است.

تصاویر زیست شناسی کنکور سال های اخیر مهم ترین شکل های کتاب زیست شناسی شکل های زیست کنکور نظام جدید

لازم به ذکر است که در دفترچه سوالات کنکور سراسری تجربی، تصاویر زیست به صورت سیاه و سفید چاپ می شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم هنگام مطالعه و بررسی تصاویر کتاب درسی، قسمت های مختلف شکل را با توجه به رنگ های آن به خاطر نسپارید بلکه موقعیت و شکل هندسی هر قسمت را بدون توجه به رنگ آن به خاطر بسپارید.

در صورت داشتن وقت کافی، می توانید از کتاب هایی مانند کتاب زیست تصویری خیلی سبز، کتاب عکس و مکث زیست گاج یا کتاب زیستاگرام مهروماه استفاده کنید تا تسلط بیشتری روی تصاویر کتاب درسی زیست شناسی پیدا کنید.

بهترین کتاب زیست تصویری خیلی سبز زیستاگرام تصویر نامه زیست مهروماه عکس و مکث زیست گاج شکل ها تصاویر زیست کنکور

 

چگونه قیدهای زیست را بخوانیم: برخی، بعضی، اغلب، بیشتر، همه

در چند سال اخیر کلمات خاص و قیدها در کنکور اهمیت بیشتری پیدا کرده اند. یک روش مناسب برای به خاطر سپاری قیدها و اینگونه کلمات، ایجاد حافظه تصویری با استفاده از مداد رنگی یا مارکر است. به عنوان مثال:

کلمات با بار معنایی مثبت مانند: بسیاری، اغلب، تقریبا همه با یک رنگ (مثلا سبز)

کلمات با بار معنایی منفی مثل: برخی، بعضی با یک رنگ (مثلا زرد)

کلماتی مثل همه، همیشه  با یک رنگ (مثلا آبی)

با این روش شما تا حدودی نسبت به رنگ ها شرطی خواهید شد و بهتر می توانید قیدها و کلماتی از این دسته را به خاطر بپسارید: مثبت، منفی، همه و همیشه، بعضی و برخی و غیره. البته بعضی از کتاب های کمک درسی زیست شناسی از جمله کتاب زیست شناسی انتشارات زیر ذره بین این کار را به خوبی انجام داده اند و تا حدودی کار شما را راحت تر کرده اند.

روش دیگری که برای به خاطر سپاری قیدهای کتاب زیست شناسی می توانید از آن استفاده کنید، استفاده از استثناهای هر جمله است. به عنوان مثال در کتاب درسی می خواهید که «بیشتره مهره دارن ساکن خشکی شش دارند». ممکن است در جلسه کنکور یا آزمون های آزمایشی به یاد نیاورید که قید این جمله «بیشتر» بود یا «همه». اما اگر استثنای این جمله را بدانید که از بین مهره داران کدام دسته شش ندارند، راحت تر می توانید کلمه مناسب را به یاد بیاورید.

بعضی از دوزیستان خشکی زی با اینکه مهره دار هستند اما شش ندارند و حتی آبشش هم ندارند و از طریق پوست و حفره های دهانی تنفس می کنند. بنابرین نمی توان گفت «همه مهره دارن خشکی شش دارند» بلکه باید گفت «بیشتر مهره داران خشکی شش دارند». بسیاری از این نکات و استثناها در کتاب های کمک درسی زیست شناسی کنکور ذکر شده اند.

در صورت داشتن وقت کافی و صلاح دید مشاور کنکور تجربی، می توانید از کتاب های قیدنامه زیست شناسی کنکور نیز استفاده کنید.

 

سایر نکات روش مطالعه زیست برای کنکور

برای داشتن بهترین روش مطالعه زیست شناسی کنکور، تنها بسنده کردن به نکاتی که در این مقاله گفته شد کافی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره روش مطالعه زیست شناسی توصیه می کنیم که حتما ویدیوی تکمیلی زیر رو هم مشاهده کنید. برای مشاهده فیلم روی دکمه پخش ▶️ در وسط تصویر زیر کلیک کنید:

دانلود این ویدیو

 

پاسخ به سوالات شما درباره نحوه مطالعه زیست شناسی کنکور

اگر ابهام یا سوالی درباره طریقه خواندن زیست برای کنکور دارید که در این مقاله پاسخ آن را دریافت نکردید، می توانید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه کامنت بگذارید و سوال خود را ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

 

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
عرفان شیوانی

مشاور تجربی و زبان

مشاهده اطلاعات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنیمحدثه نوربخش

مشاور تجربی و هنر

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

ارتباط با رتبه های برتر:

📩 روش اول: شما می توانید «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه های مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند.

☎️ روش دوم: علاوه بر این، می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۹۱۰۳۵۳۶۳-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

📱 روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست خود را در زمینه برنامه ریزی درسی و مشاوره برای کنکور به آیدی تلگرام moshaverane100@ یا به شماره واتساپ ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

۳۸ نظر


 1. هوشنگ پورداد

  سلام بر شما خسته نباشید، بنده دانش آموز پایه دهم رشته تجربی هستم ساکن تهران و قصد دارم رشته دندان پزشکی دانشگاه تبریز پذیرفته بشم، به دلیل تهیه دیر هنگام کتب کمک آموزشی و همچنین سهل انگاری‌ ‎هایی که خودم مقصرشون بودم خیلی دیر درس خوندن برای کنکور رو شروع کردم – تقریباً از اوایل ترم دوم و از همین جهت از برخی از درس‌‎ها خصوصا در شیمی و زیست شناسی عقب افتادم. آیا همچنان فرصت جبران وجود داره و میتونم برای کنکور خودم رو آماده کنم؟

  • مشاوران 100

   سلام آقای پورداد. شما هنوز دهم هستید نگران نباشید. بیش از آنچه فکر می کنید فرصت دارید. با تمرکز فعلا فقط روی دروس دهم به خصوص زیست و شیمی میتونید پایه خودتون رو قوی کنید. نگران نباشید فرصت زیاد دارید اما به درستی ازش وقت و منابع درسیتون استفاده کنید.

 2. نگاررجبی

  سلام من امروز توی یک گفتار دوازدهم که اولین بار بود میخوندم سه ساعت طول دادم آیا خیلی بده و این که چطور میتونم زمان مطالعه رو کمتر کنم

  • مشاوران 100

   سلام بعضی گفتارها سنگین هستن و زمان مطالعه بیشتری نیاز دارند و ضمنا بسته به این داره که مطالعه از چه منبعی باشه مثلا کتاب درسی یا کتابی مثل فاگوزیست که پر از نکات هست و خیلی کامل توضیح داده.
   باید تکنیک های تندخوانی رو درست اجرا کنید.

 3. خیلی عالی بود

 4. سلام . تو چند ساعت میشه یه گفتار رو خوب یاد گرفت

  • مشاوران 100

   سلام
   بستگی به حجم گفتار و سختی اون مبحث داره.
   بعضی مباحث کم حجم تر و سبک تر هستند ولی بعضی خیلی نیاز به عمیق شدن و وقت بیشتری لازم دارن.

 5. سلام ببخشید زیست شناسی رو باید چگونه بخونیم که در کنکور درصد بالایی بزنیم

  • مشاوران 100

   سلام آقا امین
   کل این مقاله پاسخ سوال شماست.
   اگه جای ریز و دقیق تری سوال دارید بپرسید در خدمتیم

 6. با عرض سلام و خسته نباشید.

  من فارغ التحصیل رشته تجربی نظام جدید هستم. من مشکلی در خوندن زیست داشتم. من هر موقع شروع به خوندن زیست می کنم اضطراب و استرس میگیرم و احساس میکنم هیچی نمیفهمم و مطالعه خیلی برام دشوار میشه با بیشتر روش ها هم که امتحان کردم باز تغییری نکردم. خیلی ناامید شدم و احساس میکنم انگیزمرو از دست دادم نمیدونم دلیلش چیه واقعا. ممنون میشن اگه کمک کنید.

  • مشاوران 100

   سلام روشی که در این صفحه گفته شده رو حتما اجرا کنید اما بیشتر از روش مطالعه زیست، شما به روش های کاهش استرس و افزایش انگیزه نیاز دارید که مقالات خوبی در سایت مشاوران ۱۰۰ در این زمینه منتشر شده میتونید مطالعه کنید. علاوه بر این باید ذکر کنید از چه منابعی (کدام کتاب یا فیلم های آموزشی) برای آموزش زیست شناسی استفاده می کنید. ممکنه ایراد از منابع شما باشه.

 7. سلام من روش هایی که گفتین رو دارم انجام میدم به نتیجه هم رسیدم از درصد ۶۰ به ۸۵ رسیدم فقط من یک گفتار میخونم بعد تست هاش رو با هم میزنم یعنی اینطور نیست که همون مطلبی که خوندم بیام تست هاش رو بزنم صبر میکنم گفتار که تموم شد تست ها رو میزنم بعد مرور کل فصل برای تقویت حافظه طولانی مدت فقط. کار درستی کردم یا باید طبق همون کاری که گفتن انجام بدم؟

  • مشاوران 100

   سلام مشکلی نیست میتونید حجم مباحث برای تست زنی بار اول رو کمی بیشتر هم انتخاب کنید.

 8. مشاوران 100

  سلام برای طرح سوالات درسی به گروه تلگرام پرسش و پاسخ درسی مراجعه کنید.

 9. امیرحسین

  سلام خسته نباشید
  من یازدهم تجربی هستم و ۹۹ کنکور دارم
  من تا الان زیست رو خوب نخوندم ولی الان حدود یک ماهه که شروع کردم قشنگ برای کنکور بخونم
  اما یک مشکلی دارم طبق قاعده ای که گفتین میخونم و نتیجه اش هم رضایت بخشه اما مشکل اینه که خیلی خیلی وقتمو میگیره یعنی من خیلی کند خوانم، امروز تو سه ساعت و نیم هم نتونستم یک گفتار یک فصل رو تموم کنم.
  چه راه حلی به من پیشنهاد میکنید؟
  ممنونم

 10. ۵۰ درصد موفقیت داشتن اعتماد به نفسه

 11. سلام خسته نباشید…گزارش کار یکی از دانش اموزارو دیدم ک با موسسه…کارمیکنه مشاوربرام گزارش کارش رو فرستادو گفت هرشب مثل این گزارش بفرستم براش وقتی گزارش کارش رو نگاه کردم زمان هایی برای تست هاش نوشته بودک خیلی غیرواقعی به نظرمیومد یعنی البته برای من اینطور بود…مثلا۵۰تاسوال زیست رو دربیست دقیقه جواب داده بود اونم فقط با سه تاغلط…چیکارکنم روحیه مو خیلی از دست دادم

  • مشاوران 100

   سلام
   هیچ وقت خودتون رو با کسی مقایسه نکنید
   فقط خودتون رو با گذشته خودتون مقایسه کنید
   قطعا چنین دانش آموزی پایه قوی داشته که با برنامه درست و اصولی به اینجا رسیده
   شما هم میتونید برسید بشرطی که درست و اصولی و مداوم ادامه بدید و پله به پله رشد کنید
   تلاش کنید و صبور باشید بعد از مدتی قطعا نتیجه لذت بخش تلاشتون رو خواهید دید.

   پیروز باشید

 12. سلام من یازدهم تجربی ام هیچ علاقه ای به زمین ندارم چقدر تو کنکور تاثیر داره

  • مشاوران 100

   سلام، بستگی داره کدوم رشته دانشگاه مد نظرتون باشه مثلا برای رشته های زیرگروه ۱ تجربی مثل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و … هیچ تاثیری نداره و مهم نیست حتی صفر بزنید اما برای رشته های زیرگروه ۲ مثل داروسازی ضریب یک اختصاصی داره که در ۳ ضرب میشه. اما در هر صورت قطعا درصد تاثیرش از زیست شناسی کمتره حتی برای قبولی داروسازی.

 13. سلام ببخشیدکتاب کمک درسی چی بخرم خوبه هم واسه سال پیش دانشگاهی باشه هم ازسال اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی تست هم داشته باشه

  • مشاوران 100

   سلام، به قسمت بهترین منابع کمک درسی زیست داخل سایت مراجعه کنید کامل توضیح داده شده.

 14. بیشتر سوالات کنکور از زیست سال چهارم از کدام فصل هاست؟

  • مشاوران 100

   فصل های ژنتیک جمعیت و شارژ انرژی در جانداران و آغازیان

 15. کمک درسی زیست چی بخونم واسه پیش دانشگاهی

 16. سلام بنده رشته ام ریاضی فیزیک بوده ولی قصد دارم کنکور تجربی شرکت کنم برای فیزیوتراپی یا پرستاری قبول بشم اگه از الان شروع کنم میتونم تا کنکور زیست رو جمع کنم حداقل ۳۰ درصد بزنم؟

  • مشاوران 100

   اگه ساعت مطالعتون برای زیست بالا باشه، روش مطالعتون درست و منبع کمک درسی مناسب داشته باشید میتونید.

 17. محمدصادق

  جالب بود ممنون حالا تقریبا فهمیدم زیست رو باید چطوری بخونم
  تشکر

 18. داروساز آینده ام

  ضریب زیست شناسی توی کنکور واسه رشته داروسازی چنده ؟

  • مشاوران 100

   ضریب درس زیست شناسی در کنکور برای زیرگروه یک و دو تجربی ۴ هست
   و برای زیرگروه های دیگه ۲ هست

  • یعنی الان ضریب زیست شناسی در زیر گروه یک و دو با ضریب ادبیات برابره؟ مگه میشه؟

  • مشاوران 100

   ضریب زیست شناسی ۴ اختصاصی ولی ضریب ادبیات ۴ عمومی است و هر درس اختصاصی ضربدر ۳ ولی عمومی ضربدر ۱ میشه. بنابرین در عمل ضریب زیست ۱۲ ولی ضریب ادبیات همان ۴ است.

 19. از نمودار الکتروگاردیوگرام قلب همیشه سوال میاد زیست کنکور؟

  • مشاوران 100

   همیشه نه ولی بیشتر سال ها سابقه داشته که یک تست زیست شناسی کنکور از اون نمودار طرح شده.

 20. سلام توی کنکور چند سوال کاملا ترکیبی میاد از زیست شناسی

  • مشاوران 100

   سلام، خیلی از سوالات زیست شناسی کنکور به این صورت هستن که صورت سوال و دو یا سه گزینه از یک فصل خاص هستن اما داخل گزینه ها یک یا دو گزینه هم از فصل های دیگه مرتبط با اون موضوع اومده هرچند بیشتر میتونیم بگیم این سوال مربوط به فلان فصل زیست بوده. ولی در چند سال اخیر هر سال بین ۱۰ تا ۲۰ درصد سوالات زیست شناسی کنکور تجربی کاملا ترکیبی بودن و اصلا نمیشد گفت این سوال دقیقا مربوط به این فصل هست و داوطلب باید رو چند مبحث یا چند نکته از چند فصل مختلف زیست مسلط میبود تا میتونست به اون سوالات جواب بدهپاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم