بهترین مشاوره کنکور تجربی برنامه ریزی مشاوره رتبه های برتر

چگونه زیست بخوانیم: بهترین روش مطالعه زیست شناسی برای کنکور + ترکیبی

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

اولا باید زیست شناسی رو هر روز داخل برنامه تون بگذارید و در هفته حداقل ۲۵ درصد از کل ساعت مطالعتون رو زیست بخونید (تشریحی+تست).

هر فصل زیست شناسی رو بار اول اینجوری بخونید:

۱- اول یک دور فصل رو از روی کتاب درسی حتی اگه شده روزنامه وار بخونید.

۲- بعد اون فصل رو همراه با سرفصل های کتاب تستی که دارید به چند بخش تقسیم کنید.

۳- بعدش هر قسمت رو اول با دقت بیشتر از روی کتاب درسی با خط کشی زیر متن کتاب بخونید، قیدها و کلمات مهم رو با روشی که در ادامه میگم مشخص کنید.

۴- بعد درسنامه ی قسمت مربوطه رو از کتاب کمک آموزشی که دارید بخونید،

۵- حالا برید تست آموزشی از کتاب تستی که دارید بزنید و فقط تست های همون مطلبی که خوندید رو بزنید.

۶- همه ی نکاتی که از این تست ها استخراج کردید رو در حاشیه ی کتاب بنویسید. اگه تست ها رو بلد نیستید اشکال نداره مهم یادگیریه فعلا.

۷- مبحث اول که تموم شد بعد برید سراغ قسمت (مبحث) بعدی همون فصل و به همین ترتیبی که گفته شد بخونید.

۸- بعد از اینکه فصل به همین روش تموم شد یک بار دیگه مطالب همون فصل رو همراه با نکاتی که در حاشیه ها یادداشت کردید بخونید و حداقل ۲۴ ساعت بعد سعی کنید تستهای مفهومی تری از اون فصل رو کار کنید. وقتی جواب تست ها رو میخواهید نگاه کنید حتما پاسخ تشریحی , علت غلط بودن سایر گزینه ها رو هم بخونید چون با خواندن جواب تشریحی هم مطالب براتون دوباره مرور میشه و هم ممکنه نکته جدیدی یاد بگیرید که بهتون کمک کنه.

۹- در آخرین مرحله بعد از انجام همه این کارها باید اون فصل رو خلاصه نویسی کنید.

 

خلاصه نویسی زیست شناسی

در درس زیست شناسی بر خلاف خلاصه نویسی ریاضی و فیزیک هدف فرق داره. در درس ریاضی و درس فیزیک خلاصه ای که می نویسید برای این است که در دفعات بعدی همه مطالب رو از روی خلاصه خودتون بخونید اما در درس زیست شناسی و شیمی، خلاصه ای که می نویسید واسه این هست که قبل از سری های بعدی مطالعه کتاب درسی یک دید و شمای کلی از مطالب مهم فصل و کلیات فصل بهتون بده و در واقع مطالب رو به شکل نموداری در ذهنتون پیاده کنید تا در حین مطالعه اصلی کتاب درسی بیشتر روی جزئیات تمرکز داشته باشید.

وقتی تست می زنید هر جا نکته خوب و به درد بخوری پیدا کردید، باید در حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید تا دفعه بعد که کتاب رو می خونید نکات تست ها رو هم همراهش بخونید.

هر وقت فصلی رو میخونید حتما زمان مطالعه اون فصل رو یادداشت کنید تا در دوران جمع بندی بدانید که تقریبا چقدر زمان برای مرور این فصل لازم دارید و درست برنامه ریزی کنید.

 

کدام فصل های زیست شناسی را ترکیبی بخوانیم؟

حتما متوجه شدید که در چند سال اخیر سوالات زیست کنکور نسبت به قبل خیلی ترکیبی تر شدن و این ثابت میکنه که کنکوری ها باید زیست شناسی رو کاملا ترکیبی و به صورت موضوعی مطالعه کنند. اما چه فصل هایی از کتاب های زیست شناسی مربوط به یک موضوع هستند و باید به صورت ترکیبی مطالعه بشن:

۱-بدن انسان: قسمتی از فصل های ۴ تا ۸ سال دوم و فصل های ۱ تا ۴ و ۱۱ سال سوم. معمولا ۱۳ تا ۱۶ تست تو کنکور از موضوعات مربوط به بدن انسان میاد.

۲-ویروس،باکتری،آغازیان و قارچ ها: فصل ۹ تا ۱۱ پیش دانشگاهی که معمولا ۱۰ تا ۱۳ تست کنکور رو تشکیل میدن.

۳-گیاهی: قسمتی از فصل ۳ و ۶ و ۸ سال دوم و فصل ۹ و ۱۰ سال سوم و حدود نصف فصل ۸ پیش دانشگاهی که معمولا ۱۰ تا ۱۲ تست کنکور از این فصل ها هست.

۴-ژنتیک: فصل ۵ تا ۸ سال سوم و فصل ۵ پیش دانشگاهی که معمولا هر سال ۷ تا ۹ تست کنکور از این فصل هاست.

۵-سلولی-مولکولی: فصل ۱ تا ۳ زیست شناسی سال دوم و ۱ و ۲ پیش و قسمتی از فصل ۸ پیش دانشگاهی که معمولا ۵ تا ۷ تست کنکور از این فصل ها مطرح میشه.

۶-حیات و تکامل جمعیت های جانوری: فصل ۳ و ۴ و ۶ و ۷ پیش دانشگاهی که معمولا ۲ تا ۴ تست زیست شناسی کنکور از این چهار فصل هست.

 

شکل های کتاب درسی زیست شناسی

به شکل های کتاب درسی ویژه اهمیت بدید. نکات شکل ها رو کنارشون بنویسید. مثلا شکل های فصل ۴ کتاب زیست شناسی سال دوم خیلی مهم هستند و تقریبا میشه گفت هر سال مورد علاقه طراحان سوالات کنکور بودند پس شما باید در کنار این شکل ها حاشیه نویسی کنید. مثلا دستگاه گوارش گاو رو میتونید به این صورت کنار شکل بنویسید:

دهان ← مری ← سیرابی ← نگاری ← مری ← دهان ← مری ← هزارلا ← شیردان ← روده

شکل مجاری ادراری و کلیه در فصل ۷ زیست شناسی سال دوم هم خیلی مهم و مورد توجه طراحان سوالات کنکوره.

شکل های فصل ۱۱ زیست پیش دانشگاهی خیلی نکته دارن حتما با دقت بخونید.

به کلماتی که شبیه هم هستند دقت کنید و تفاوت های این کلمات رو بلد باشید مثلا کوتیکول (کوتین)، کیتین، کینین، کراتین، کراتینین

هر جای کتاب که اشاره شده گفته بافت فلان محل پوششی یا پیوندی است حتما از خودتون بپرسیید از چه نوع بافت پوششی یا پیوندی است؟ تقسیم بندی بافت و نکات فصل ۳ زیست سال دوم رو کامل مسلط باشید چون در خیلی از فصل های دیگه هم از اینها اسم برده شده و به نوع بافت های بدن اشاره شده.

از روی شکل ۹-۹ زیست سال سوم نظام قدیم میشه فهمید که چمن، بلوط و بید گل دار هستن پس طراح سوال میتونه ویژگی های نهان دانگان رو در قالب این ها بیاره.

 

قیدها: برخی، بعضی، بیشتر، بسیاری، همه

در چند سال اخیر کلمات خاص و قیدها در کنکور خیلی مهم شدن. یک روش که برای قید ها و این کلمات میتونید استفاده کنید، ایجاد حافظه تصویری با استفاده از مداد رنگی و یا مارکر هاست. مثلا:

کلمات با بار معنایی مثبت مثل: بسیاری، اغلب، تقریبا همه ی و …  با یک رنگ (مثلا سبز)

کلمات با بار معنایی منفی مثل: برخی، بعضی و … با یک رنگ (مثلا زرد)

کلماتی مثل همه و همیشه رو هم با یک رنگ دیگه (مثلا آبی)

اینجوری با رنگ بهتر میتونید یادآوری کنید که این جمله چه نوع قیدی داشت: مثبت، منفی، همه و همیشه … البته بعضی کتاب ها مثل کتاب زیر ذره بین هم تقریبا همین کار رو کردن.

 

استثناهای قیود را بلد باشید

در کتاب درسی میخونید که “بیشتر مهره داران ساکن خشکی شش دارند” سر جلسه آزمون های آزمایشی یا کنکور سراسری ممکنه یادتون نیاد آیا قید «بیشتر» بود یا «همه». با حفظ کردن قید هم ممکنه یادتون بره. اما اگه بلد باشید استثنای این جمله کجاست و از بین مهره دارن کدام دسته شش ندارند بهتر یادتون میمونه. بعضی از دوزیستان خشکی زی با اینکه مهره دار هستند اما شش ندارند و حتی آبشش هم ندارند و از طریق پوست و حفره های دهانی تنفس می کنند. بنابرین نمیتونیم بگیم “همه مهره دارن خشکی شش دارند”، بلکه «بیشتر» مهره داران خشکی شش دارند.

یا مثلا وقتی که میخونید “تعرق بیشتر توسط برگ ها انجام می شود. قسمت اعظم تعرق از طریق روزنه ها انجام می شود”. وقتی گفته «بیشتر» و «قسمت اعظم» یعنی مقداری تعرق هم توسط جاهای دیگه انجام میشه. پس باید بدونید کجاها غیر از روزنه ها تعرق انجام میشه تا یادتون بمونه در این جمله قید «بیشتر» باید استفاده بشه، نه قیدِ «همه». جاهای دیگه غیر از روزنه که تعرق انجام میشه، پوستک (کوتیکول) و عدسک ها هستن.

ترتیب اتفاقات که در فصل ۳ زیست سال چهارم اومده خیلی مهم هستن.

برای انتخاب کتاب کمک درسی مناسب برای درسنامه یا تست زیست شناسی می تونید از مطالب این صحفه از سایت مشاوران ۱۰۰ کمک بگیرید: «تحلیل و مقایسه منابع کمک درسی زیست»

بودجه بندی سوالات زیست شناسی کنکور تجربی رو هم در نظر داشته باشید. تعداد سوالاتی که از هر فصل زیست شناسی در ۱۲ سال اخیر در کنکور سراسری اومده رو در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ میتونید ببینید: «بودجه بندی کنکور تجربی ۱۲ سال اخیر»

 

فیلم های آموزشی و دی وی دی های زیست کنکور

دانش آموزان و داوطلبانی که به معلمان برتر کشور دسترسی ندارند، یا با خواندن متن خشک و خالی کتاب های درسی و کمک درسی مطالب رو به درستی متوجه نمیشن و یا براشون خسته کننده است و همچنین کسانی که سبک یادگیری سمعی – بصری دارند بهتره از فیلم آموزشی یا دی وی دی کنکور برای آموزش و یادگیری زیست شناسی استفاده کنند. البته روش استفاده درست از فیلم های آموزشی کنکور رو هم باید بلد باشید و فقط و فقط از بهترین دی وی دی های کنکور برای هر مبحث استفاده کنید. برای مشاهده نمونه فیلم های تدریس زیست شناسی این اساتید و خرید با تخفیف ویژه و گارانتی یک ساله به این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ مراجعه کنید: «خرید بهترین دی وی دی های زیست کنکور»

اگر نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه انتخاب بهترین دی وی دی های زیست کنکور سوالی دارید و یا قصد خرید مجموعه فیلم های آموزشی زیس شناسی اساتید برتر کشور رو دارید از راه های ارتباطی زیر در خدمت شما هستیم و تخفیف ویژه ای برای خرید این محصولات به شما خواهیم داد:

  تلفن همراه:  ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵

  تلفن ثابت: ۲۸۴۲۴۰۳۲-۰۲۱

پیامک:  ۵۰۰۰۱۰۴۰۴۷۸۹۸۰۹

آیدی تلگرام:  moshaverane100@

 

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید  

مشاور (رتبه برتر)اطلاعات تماس
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تحصیلی تلفنی پیامک:  10002030405076

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
زهرا گرجی پور رتبه 574 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاوره داروسازی آمل پیامک:  10002030405067

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
سیما ایوبی رتبه 113 کنکور انسانی عضو مشاوران 100 دبیری آموزش مطالعات اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه پیامک:  10002030405079

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
مشاوره کنکور راضیه شفیعی رتبه 2029 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاور تحصیلی داروسازی اهواز پیامک:  10002030405061

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن شبانه روزی ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی خود را بیان کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید متن درخواست یا سوال خود را مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا ذکر شده ارسال نمایید. متن پیام و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان به درخواست شما پاسخ خواهند داد. هزینه مشاوره نیز به شما اعلام خواهد شد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست مشاوره خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید. متن پیام شما در تلگرام مستقیما برای مشاور مورد نظرتان ارسال خواهد شد و ایشان پس از بررسی به شما پاسخ خواهند داد.

 

سوالات درسی خود را در گروه مطرح کنید:

عضویت در گروه تلگرام

کانال بهترین فیلم های آموزشی کنکور: ورود به کانال تلگرام فیلم ها

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به فیلم های آموزشی دروس دبیرستان و کنکور نیز ارائه می نماید. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

۲۳ نظر

 1. سلام خسته نباشید
  من یازدهم تجربی هستم و ۹۹ کنکور دارم
  من تا الان زیست رو خوب نخوندم ولی الان حدود یک ماهه که شروع کردم قشنگ برای کنکور بخونم
  اما یک مشکلی دارم طبق قاعده ای که گفتین میخونم و نتیجه اش هم رضایت بخشه اما مشکل اینه که خیلی خیلی وقتمو میگیره یعنی من خیلی کند خوانم، امروز تو سه ساعت و نیم هم نتونستم یک گفتار یک فصل رو تموم کنم.
  چه راه حلی به من پیشنهاد میکنید؟
  ممنونم

 2. ۵۰ درصد موفقیت داشتن اعتماد به نفسه

 3. سلام خسته نباشید…گزارش کار یکی از دانش اموزارو دیدم ک با موسسه…کارمیکنه مشاوربرام گزارش کارش رو فرستادو گفت هرشب مثل این گزارش بفرستم براش وقتی گزارش کارش رو نگاه کردم زمان هایی برای تست هاش نوشته بودک خیلی غیرواقعی به نظرمیومد یعنی البته برای من اینطور بود…مثلا۵۰تاسوال زیست رو دربیست دقیقه جواب داده بود اونم فقط با سه تاغلط…چیکارکنم روحیه مو خیلی از دست دادم

  • سلام
   هیچ وقت خودتون رو با کسی مقایسه نکنید
   فقط خودتون رو با گذشته خودتون مقایسه کنید
   قطعا چنین دانش آموزی پایه قوی داشته که با برنامه درست و اصولی به اینجا رسیده
   شما هم میتونید برسید بشرطی که درست و اصولی و مداوم ادامه بدید و پله به پله رشد کنید
   تلاش کنید و صبور باشید بعد از مدتی قطعا نتیجه لذت بخش تلاشتون رو خواهید دید.

   پیروز باشید

 4. سلام من یازدهم تجربی ام هیچ علاقه ای به زمین ندارم چقدر تو کنکور تاثیر داره

  • سلام، بستگی داره کدوم رشته دانشگاه مد نظرتون باشه مثلا برای رشته های زیرگروه ۱ تجربی مثل پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، فیزیوتراپی و … هیچ تاثیری نداره و مهم نیست حتی صفر بزنید اما برای رشته های زیرگروه ۲ مثل داروسازی ضریب یک اختصاصی داره که در ۳ ضرب میشه. اما در هر صورت قطعا درصد تاثیرش از زیست شناسی کمتره حتی برای قبولی داروسازی.

 5. سلام ببخشیدکتاب کمک درسی چی بخرم خوبه هم واسه سال پیش دانشگاهی باشه هم ازسال اول دبیرستان تا پیش دانشگاهی تست هم داشته باشه

 6. بیشتر سوالات کنکور از زیست سال چهارم از کدام فصل هاست؟

 7. کمک درسی زیست چی بخونم واسه پیش دانشگاهی

 8. سلام بنده رشته ام ریاضی فیزیک بوده ولی قصد دارم کنکور تجربی شرکت کنم برای فیزیوتراپی یا پرستاری قبول بشم اگه از الان شروع کنم میتونم تا کنکور زیست رو جمع کنم حداقل ۳۰ درصد بزنم؟

 9. جالب بود ممنون حالا تقریبا فهمیدم زیست رو باید چطوری بخونم
  تشکر

 10. داروساز آینده ام

  ضریب زیست شناسی توی کنکور واسه رشته داروسازی چنده ؟

  • ضریب درس زیست شناسی در کنکور برای زیرگروه یک و دو تجربی ۴ هست
   و برای زیرگروه های دیگه ۲ هست

   • یعنی الان ضریب زیست شناسی در زیر گروه یک و دو با ضریب ادبیات برابره؟ مگه میشه؟

   • ضریب زیست شناسی ۴ اختصاصی ولی ضریب ادبیات ۴ عمومی است و هر درس اختصاصی ضربدر ۳ ولی عمومی ضربدر ۱ میشه. بنابرین در عمل ضریب زیست ۱۲ ولی ضریب ادبیات همان ۴ است.

 11. از نمودار الکتروگاردیوگرام قلب همیشه سوال میاد زیست کنکور؟

 12. سلام توی کنکور چند سوال کاملا ترکیبی میاد از زیست شناسی

  • سلام، خیلی از سوالات زیست شناسی کنکور به این صورت هستن که صورت سوال و دو یا سه گزینه از یک فصل خاص هستن اما داخل گزینه ها یک یا دو گزینه هم از فصل های دیگه مرتبط با اون موضوع اومده هرچند بیشتر میتونیم بگیم این سوال مربوط به فلان فصل زیست بوده. ولی در چند سال اخیر هر سال بین ۱۰ تا ۲۰ درصد سوالات زیست شناسی کنکور تجربی کاملا ترکیبی بودن و اصلا نمیشد گفت این سوال دقیقا مربوط به این فصل هست و داوطلب باید رو چند مبحث یا چند نکته از چند فصل مختلف زیست مسلط میبود تا میتونست به اون سوالات جواب بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن مشاوره: 02128424024
بهترین فیلم های کنکوری نظام جدید