بهترین مشاوره کنکور تجربی برنامه ریزی مشاوره رتبه های برتر

روش حل مسائل ژنتیک کنکور

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

یادگیری مبحث ژنتیک زیاد سخت نیست. مخصوصاً در کنکور سال های اخیر، سؤالات ژنتیک نسبت به قبل، کمی ساده‌تر شدن. معمولا ۷ تا ۹ تست زیست شناسی در کنکور از مباحث ژنتیک طرح میشه. مطالبی که در این صحفه گفتیم رو با دقت بخونید:

 

ژنتیک شامل چه مباحثی میشه؟

ژنتیک در اصل از فصل ۵ زیست‌شناسی سال سوم شروع میشه. یادگیری فصل‌های ۵، ۶ و ۷ کمک زیادی به درک بخش اصلی ژنتیک یعنی فصل ۸ میکنه. در فصل ۵ با تاریخچه‌ی ژنتیک و مفهوم DNA و همانندسازی آشنا خواهید شد. سعی کنید مفهوم DNA رو خوب بفهمید و شکل هاش رو در ذهنتون خوب مجسم کنید.

در فصل ۶ با مفهوم میتوز و کروموزوم آشنا خواهید شد. درک مفهوم میتوز به یادگیری فصل‌های بعدی مثل فصل‌های ۹، ۱۰ و ۱۱ زیست‌شناسی سال سوم و فصل ۹، ۱۰ و ۱۱ زیست پیش‌دانشگاهی کمک زیادی میکنه.

در فصل ۷، مفهوم میوز را یاد می‌گیرید که در فصل های بعدی کاربرد داره. در این سه فصل سؤالاتی در زمینه‌ی تعداد کروموزوم، کروماتید، رشته‌ی پلی‌نوکلئوتیدی، DNA، بازها و نوکلئوتید و … در مراحل مختلف میتوز و میوز طرح میشه. با درک این‌که در هر مرحله از این ۲ نوع تقسیم چه اتفاقی میفته، میتونید به سوالاش جواب بدید. یادگیری این بخش به صورت نمادین هم به کار میاد مثلاً سلولی با ۲n کروموزوم در مراحل مختلف میوز ۱ و ۲ چه تعداد کروماتید داره؟ مثلاً در پروفاز ۱ این سلول، ۴n کروماتید داریم.

در فصل ۸ با مفهوم الل، مسائل مربوط به ژنتیک و بیماری‌های ژنتیکی آشنا خواهید د.

 

ترتیب صحیح یادگیری مسائل ژنتیک:

اول فصل ۵، ۶ و ۷ رو خوب بخونید و بعد متن فصل ۸ رو به دقت بخونید. مفاهیم کتاب رو خوب تجزیه و تحلیل کنید بعدش از جزوه یا کتابی که دارید با روش‌های حل مسئله آشنا بشید. مسائل کتاب درسی رو حل کنید و بعد مسائل بیش‌تری حل کنید. در حل مسائل ژنتیک، ادبیات سؤال خیلی مهمه. مثلاً اگر در سؤالی گفته باشند «چه نسبتی از پسران» نیاز به در نظر گرفتن احتمال ۵۰ درصد جنسیت نیست ولی اگر سؤال به شکل «چه نسبتی از فرزندان پسرانی با ….. می‌باشند» اینجوری باشه نیاز به در نظر گرفتن ۵۰ درصد جنسیت هست. سعی کنید آنالیز و احتمال کتاب ریاضیات رو خوب بخونید چون در مسائلی که ممکنه با تیپ جدیدی در کنکور مطرح بشه بهش نیاز دارید مثلاً در صفات چند اللی که از شما تعداد ژنوتیپ یا فنوتیپ رو می‌خوان، باید اصل ترکیب ریاضی بلد باشید.

بهتره بعد از یادگیری ژنتیک سال سوم و مسلط شد، فصل ۵ زیست‌شناسی پیش‌دانشگاهی رو هم مطالعه بخونید چون خیلی به هم مرتبط هستند.پ

 

آیا ژنتیک گیاهی و قارچ‌ها و آغازیان به فصل ۸ مربوطه؟

جواب مثبته: چرخه‌های گیاهی و قارچ و آغازیان برای طرح سؤال ژنتیک خیلی مناسب هستند.

مثلا از یک زیگوسپورانژ قارچی با ژنوتیپ AaBbDd چند نوع قارچ به وجود میآید؟ چون زیگوسپورانژ، میوز میکنه و تعداد زیادی قارچ به وجود میاره، جواب سؤال ۸ نوع میشه.

 

شجره‌نامه رو چطور بخونیم؟

در شجره‌نامه، شکل‌های مختلف سوالاتی که مطرح میشه یاد بگیرید. شکل‌ های چرخه‌های مختلف رو با قلم و دست خودتون بکشید تا با هر بار دیدن این شکل ها در ذهنتون تثبیت بشه. نوشتن به یادگیری و ماندگاری در ذهن کمک میکنه. دنبال حفظ کردنشون نباشید. ژنتیک تا میتونید تمرین کنید، رمز موفقیت و سرعت عمل در حل مسائل ژنتیک تمرین زیاد هست.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید  

مشاور (رتبه برتر)اطلاعات تماس
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تحصیلی تلفنی پیامک:  10002030405076

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
زهرا گرجی پور رتبه 574 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاوره داروسازی آمل پیامک:  10002030405067

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
سیما ایوبی رتبه 113 کنکور انسانی عضو مشاوران 100 دبیری آموزش مطالعات اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه پیامک:  10002030405079

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
مشاوره کنکور راضیه شفیعی رتبه 2029 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاور تحصیلی داروسازی اهواز پیامک:  10002030405061

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن شبانه روزی ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی خود را بیان کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید متن درخواست یا سوال خود را مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا ذکر شده ارسال نمایید. متن پیام و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان به درخواست شما پاسخ خواهند داد. هزینه مشاوره نیز به شما اعلام خواهد شد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست مشاوره خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید. متن پیام شما در تلگرام مستقیما برای مشاور مورد نظرتان ارسال خواهد شد و ایشان پس از بررسی به شما پاسخ خواهند داد.

 

سوالات درسی خود را در گروه مطرح کنید:

عضویت در گروه تلگرام

کانال بهترین فیلم های آموزشی کنکور: ورود به کانال تلگرام فیلم ها

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به فیلم های آموزشی دروس دبیرستان و کنکور نیز ارائه می نماید. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفن مشاوره: 02128424024
بهترین فیلم های کنکوری نظام جدید