زمین شناسی بخوانم یا نه؟ تاثیر زمین شناسی در کنکور ۱۴۰۲

از کنکور ۱۴۰۲ در صورت حذف زیرگروه های کنکور و ضریب دار شدن زمین شناسی بهتره این درس رو حذف نکنید و بخونید. اما در گذشته اینطور نبود. تا قبل از کنکور ۱۴۰۲ درس زمین شناسی رو خیلی ها پایین میزدن حتی بعضی قبولی های رشته داروسازی! مثلا در کنکور سراسری تجربی ۹۴ فقط حدود ۸۲۰۰ نفر از ۴۵۱ هزار نفر حاضر در جلسه کنکور درس زمین شناسی رو بالای ۲۰ درصد زدن.

در کنکورهای قبل از ۱۴۰۲ اینطور بود که اگر کسی تحت هیچ شرایطی حاضر نبود رشته ای غیر از رشته های زیرگروه ۱ رو انتخاب کنه یعنی فقط و فقط میخواست پزشکی، فیزیوتراپی، دندانپزشکی، پرستاری و یا بقیه رشته های زیرگروه ۱ رو انتخاب کنه و به هیچ وجه به رشته های زیر گروه های دیگه مثل دارسازی فکر نمی کرد میتونست زمین شناسی رو نخونه و در کنکور هم صفر بزنه و وقت مربوط به سوالات زمین شناسی رو به درس های دیگه اختصاص بده، کاری که خیلی از رتبه های خوب هم انجام میدادن. اما در کنکور ۱۴۰۲ با توجه به اینکه زیرگروه دیگه مطرح نیست و زمین شناسی ضریب ۱ در کنکور داره بهتره این درس رو هم در کنار ریاضی و زیست شناسی و فیزیک و شیمی مطالعه کنید، اما ساعت مطالعه کمتری به زمین شناسی اختصاصی بدید چون ضریب این درس در کنکور ۱۴۰۲ تجربی فقط ۱ هست، در حالیکه زیست زیست شناسی ۱۲ و شیمی ۹ و فیزیک و ریاضی هر کدوم ضریب ۷ دارند. بنابرین درس زمین شناسی رو کنار نگذارید.

البته در مطالعه زمین افراط نکنید میدونید که اولا زمین شناسی درس نسبتا آسانی نیست و کمتر کسی در کنکور تجربی این درس رو درصد بالا میزنه حتی قبولی های داروسازی، هرچند کسانی که به فکر رتبه های تک رقمی هستن باید زمین شناسی رو هم درصد بالایی بزنن. ثانیا زمین شناسی حتی برای پزشکی و دندانپزشکی و کلیه رشته های گروه تجربی ضریب ۱ داره و باز هم ضریبش از سایر دروس اختصاصی کمتره پس در هفته بیشتر از چند ساعت برای زمین وقت نگذارید و به نسبت ضریب درس ها در کنکور بیشتر وقت رو به سایر دروس اختصاصی بدید. طبیعتا یک داوطلب کنکور تجربی باید به زیست شناسی بیشتر از همه درس ها اهمیت بده. نمونه کارنامه افرادی که در کنکور سال های گذشته در رشته های خوب دانشگاه های برتر کشور قبول شدند رو میتونید در تصویر زیر ببینید. حتی اون موقع هم که زمین شناسی در زیرگروه ۲ (برای داروسازی) ضریب داشت باز هم کسانی بودند که با درصد صفر زمین شناسی داروسازی قبول شدند به این دلیل که درصدهای خیلی بالایی در اکثر دروس دیگه داشتند. بنابراین خیلی نگران درس زمین شناسی نباشد ولی این درس رو هم بهتره حذف نکنید.

مشابه همین کارنامه ها که زمین رو صفر زدن و داروسازی قبول شدن برای منطقه ۲ و ۳ هم موجود هست. اما باز هم تاکید می کنم اگه به داروسازی فکر می کنید در هفته حدود چند ساعت برای زمین شناسی وقت بگذارید. در درجه اول باید برای زیست و شیمی و ریاضی و فیزیک وقت بگذارید و درصورتی که میدونید ممکنه غیر از زیرگروه ۱ رشته ای رو انتخاب کنید وقت کمتری هم برای زمین شناسی در نظر بگیرید.

بهتره که حداقل چند فصل مهم و سوال خیز زمین شناسی رو انتخاب کنید و روی همون فصل ها تمرکز کنید و به تسلط برسید تا در کنکور هم به سوالات همون فصل ها فقط جواب بدید. بعضی فصل ها تعداد سوالات بیشتری ازشون در کنکور طرح میشه مثل فصل کانی ها، ماگماتیسم و سنگ های آذرین، زمین ساخت ورقه ای، تحولات گذشته، و فصل رسم نقشه. بجز این فصل ها، سایر فصل های زمین شناسی معمولا یک سوال بیشتر ازشون نمیاد. اما این چند فصلی که گفتم معمولا هر سال بیشتر از یک تست طرح شده.

تمام این مطالبی که گفتم برای بچه های پشت کنکوری و برای کنکورهای قبل از ۱۴۰۲ بود. اگه شما دانش آموز هستید مجبورید زمین شناسی رو بخونید و پاس کنید پس چه بهتر که حداقل رو فصل هایی که گفتم تمرکز بیشتری داشته باشید و تست هم کار کنید که برای کنکورتون هم مفید باشه.

در آخر هم خطاب به داوطلب های کنکوری که به فکر رتبه های تک رقمی کشوری هستن باید بگم که شماها بهتره زمین شناسی رو خیلی جدی بخونید چون اکثر رتبه های تک رقمی کشوری زمین شناسی رو بالا زدند. هر چند کسانی هم بودن مثل رتبه ۷ کشوری کنکور ۹۵ که ۱۷ درصد زمین شناسی زده بود اما ۵ تا درس دیگه بالای ۹۰ درصد زده بود که تونسته بود جبران کنه و رتبه ۷ کشوری بیاره.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنیمحدثه نوربخش

مشاور تجربی و هنر

مشاهده اطلاعات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
عرفان شیوانی

مشاور تجربی و زبان

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های ارتباط با رتبه‌های برتر:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند.

📞 روش دوم: علاوه بر این، می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۰۲۱۹۱۰۳۵۳۶۳ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

📱 روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه ریزی درسی و مشاوره برای کنکور در یکی از شبکه‌های اجتماعی (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن موبایل آیدی سایت مشاوران 100 تلگرام روبیکا ایتا واتساپ اینستاگرام مشاوران گروه آموزشی صد گام۱۰۰

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۹ نظر


 1. سلام برای قبولی هوشبری منطقه دو رو کدوم درس ها وقت بیشتری باید گذاشت

  • مشاوران 100

   سلام خانم ملیکا. زیست شناسی و شیمی مهم ترین دروس کنکور تجربی هستند. بعدش ریاضی و فیزیک و در اخر زمین شناسی مهمه.

 2. سیما حسینی

  سلام وقت بخیر. بنده می‌خوام توی کنکور دی ماه فقط تست های درس زمین شناسی رو بزنم آیا میتونم رشته فرهنگیان زاهدان قبول بشم

  • مشاوران 100

   سلام خانم حسینی. زمین شناسی در کنکور تجربی پایین ترین ضریب رو دارم و با این درس به تنهایی نمیشه رتبه خوبی کسب کرد.

 3. سلام خسته نباشید
  به نظر شما با رتبه ۳۷۰۰ زیر گروه دو، منطقه یک امکان قبولی داروسازی وجود داره؟
  و همینطور با رتبه۴۰۰۰ زیرگروه یک منطقه یک شانسی برای بینایی سنجی یا فیزیوتراپی دارم؟

  • مشاوران 100

   سلام سارا خانم. برای داروسازی پردیس و دانشگاه ازاد شانس بالایی دارید.
   همچنین احتمال قبولی فیزیوتراپی و بینایی سنجی هم دارید.
   البته رتبه شما لب مرز هست و این احتمال خیلی بالا نیست شاید شانس قبولیتون کمتر از ۵۰ درصد باشه.

 4. سلام با حذف زیر گروه ها باید زمین رو جواب بدیم حتما؟

  • مشاوران 100

   فعلا هیچ قطعیتی درباره حذف زیرگروه یا تغییر ضریب زمین شناسی وجود نداره. تا الان در زیرگروه ۱ ضریب زمین شناسی صفر بوده.

 5. سلام ایا زمین شناسی در رتبه کشوری برای دانشگاه ازاد تاثیر دارد؟

  • مشاوران 100

   سلام بله زمین شناسی روی رتبه کل کشوری تاثیر داره.

 6. فاطمه علیان

  سلام خسته نباشید
  من میخوام از طریق رشته تجربی وارد دانشگاه فرهنگیان بشم آیا زمین شناسی تاثیری برای قبولی در این دانشگاه داره یا خیر؟

  • مشاوران 100

   سلام خانم علیان. بله برای قبولی بعضی رشته ها مثل دبیری شیمی درس زمین شناسی تاثیر داره.

 7. نیکی عباسیان

  سلام. من فقط و فقط پزشکی میخوام و تخمین رتبم حدود ۵۰۰ منطقه ۱ است آیا زمین برای من هیچ تاثیری تحت هیچ عنوان نداره حتی اگه پزشکی دانشگاه آزاد انتخاب کنم و میتونم صفر بزنم و روش وقت نزارم؟ ممنون

  • مشاوران 100

   سلام خانم عباسیان. در کنکور ۱۴۰۱ مثل سال های گذشته ضریب درس زمین شناسی صفر هست. بنابراین تاثیر زمین شناسی در قبولی پزشکی هم صفر میشه. شما چه زمین شناسی رو صفر بزنید و چه صد در صد درست جواب بدید هیچ تاثیری در قبولی پزشکی نداره. با این وجود در رتبه کل شما تاثیر داره هرچند ملاک انتخاب رشته رتبه کل نیست بلکه رتبه در زیرگروه برای انتخاب رشته مهمه. بنابراین میتونید زمین شناسی صفر بزنید و روش وقت نگذارید.
   لازم به ذکره که زمین شناسی در قبولی رشته داروسازی تاثیر داره.

 8. پوریا حکاک

  سلام ببخشید با این شرایطی که سازمان سنجش اعلام کرده که کنکور فقط برای دروس اختصاصی هست، زمین شناسی تکلیفش چه میشه چون من میخوام برای پزشکی بخونم و نمیدونم زمین شناسی رو نخونم یا بخونم؟

  • مشاوران 100

   سلام آقای حکاک. هنوز ابهامات زیادی در این زمینه وجود داره مثلا احتمال تغییر ضرایب دروس و حذف زیرگروه ها هست. در این صورت به قول شما تکلیف درس زمین شناسی که تا حالا در زیرگروه ۱ و برای قبولی پزشکی ضریب صفر داشته چی میشه. هنوز نمیدونیم واقعا قراره چه اتفاقی بیفته یعنی هیچکس نمیدونه. باید منتظر باشیم که جزئیات دقیق در صورت تصویب نهایی در سایت سازمان سنجش منتشر بشه. فعلا باید صبر کنیم.

 9. علیرضا شهنوازی

  سلام ببخشید من میخواستم بدونم اگه می‌خوام پزشکی بخونم و جزو نفرات برتر بشم حتما باید زمین رو بخونم؟ چون می‌خوام تهران قبول بشم

  • مشاوران 100

   سلام آقای شهنوازی. درصد زمین شناسی هیچ تاثیری در رتبه زیر گروه ۱ و تاثیری در قبولی پزشکی نداره. صفر بزنید یا صد بزنید از نظر شانس قبولی پزشکی هیچ تفاوتی نداره.
   فقط رتبه زیرگروه های دیگه مثلا زیرگروه ۲ و رتبه کل شما رو تغییر میده. اما در نظر داشته باشید که برای قبولی هر رشته، رتبه شما در زیرگروه اهمیت داره، نه رتبه کل. مثلا برای پزشکی رتبه زیرگروه ۱ مهمه.

 10. زمین شناسی در کنکور ریاضی میاد؟

  • مشاوران 100

   خیر. در کنکور ریاضی از درس زمین شناسی سوالی طرح نمیشه.
   فقط در کنکور تجربی از زمین شناسی سوال میاد.

 11. سلام
  آیا درصد زمین شناسی در زیر گروه ۱ تراز و بالا میبره؟

  • سلام زهرا خانم
   خیر زمین شناسی هیچ تاثیر در تراز و رتبه زیر گروه ۱ کنکور تجربی نداره.

 12. سلام
  ممنون میشم اگه کسی جواب بده:
  من قصد دارم پرستاری آزاد شهرمون قبول بشم و فکر میکردم با خوندن زیاد زمین شناسی و یه درصد بالا توش میتونم به رتبه کنکورم کمک کنم
  این فکرم اشتباهه؟
  بهتره اصلا نخونمش و رو بقیه درس هام مانور بدم؟

  • مشاوران 100

   سلام مهتاب خانم. ضریب زمین شناسی در زیرگروه ۱ کنکور تجربی صفر هست یعنی چه صفر بزنید و چه صد بزنید تاثیری در رتبه زیرگروه ۱ برای قبولی پرستاری نداره. اما در رتبه کل شما تاثیر داره هرچند تاثیرش از سایر دروس اختصاصی کمتره. میتونید دو یا سه فصل مهم تر از کتاب زمین شناسی رو بخونید. بیشترین تمرکز رو روی زیست شناسی و بعدش شیمی داشته باشید.

 13. فاطمه صبری پور

  سلام لطف بزرگی میکنید اگر جواب منو بدید میشع با زدن درصد بالای زمین شناسی یعنی بیشتر از ۶۰ و مابقی درس ها شیمی ۵۰ ریاضی ۴۰ زبان ۳۰ زیست ۶۰ ادبیات ۵۵ عربی ۴۰ دینی ۷۰ فیزیک ۴۵ دانشکده دارو سازی شیراز قبول بشیم

  • مشاوران 100

   سلام خانم صبری پور
   درصدها سال به سال بسته به رقابت، جمعیت داوطلب ها و از همه مهم تر درجه سختی سوالات کنکور رتبه متفاوتی باهاش به دست میاد مثلا رتبه ای که با این درصدها در کنکور ۹۹ بدست میومد خیلی بهتر از رتبه کنکور ۹۸ با همین درصدها میشد.
   و اینکه برای قبولی باید ذکر کنید بومی کجا هستید، چه سهمیه ای دارید ایثارگران یا مناطق؟ منطقه چند؟

 14. سلام
  یه سوال داشتم اگه من توی کنکور زمین شناسی و صفر بزنم مانع این میشه که داروسازی قبول شم آخه من عاشق داروسازی هستم باتشکر.

  • مشاوران 100

   سلام آقا محمد
   مانع نمیشه به شرطی که درصد بقیه درس ها بالا باشه
   ضریب ۱ داره بهتره کامل حذفش نکنید حتی اگه شده یکی دو فصل پرسوال رو بخونید بهتر از این هست که صفر بزنید.
   البته کسانی هم بودن با درصد صفر در درس زمین شناسی، داروسازی روزانه هم قبول شدند.

 15. سلام،خسته نباشید من میخوام پزشکی عمومی و یا فیزیو تراپی قبول بشم ولی دوست ندارم داروسازی رو هم از دست بدم یعنی میخوام همه این رشته هارو بدست بیارم ایا زمین بزنم؟ یا اگر زمین با درصد کم زدم روی زیر گروه ۱ تاثیر داره؟

  • مشاوران 100

   سلام درصد زمین شناسی چه صفر و چه ۱۰۰ درصد باشه هیچ تاثیری روی زیرگروه ۱ و احتمال قبولی رشته هایی مثل پزشکی، فیزیوتراپی و … نداره. برای زیرگروه ۲ بهتره حداقل چند فصل مهم زمین شناسی رو برای کنکور مطالعه کنید.

 16. سلام خسته نباشید. ببخشید من برنامه ریزی کرده بودم که زمین رو چند روز قبل از کنکور بخونم اما خیلی از اطرافیان به من گفتن که اگه رشته های پزشکی یا دندانپزشکی رو میخوای باید زمین رو صفر بزنی و کلا نادیده بگیری. من یکم مضطرب شدم که شاید اشتباه میکنن. میخواستم نظر شما رو بدونم. من اطمینان دارم که اگه بخونم درصد خیلی بالایی از زمین رو میتونم بزنم. به نظر شما زمین رو صفر بزنم؟ خواهشا زودتر جواب بدین وقت زیادی نمونده

  • مشاوران 100

   سلام اگر فقط قصد دارید از رشته های زیرگروه ۱ انتخاب کنید زمین رو صفر بزنید. در این چند روز بهتره مطلب جدیدی مطالعه نکنید و فقط تورق سریع انجام بدید.
   برای قبولی داروسازی زمین شناسی ضریب ۱ داره ولی برای قبولی پزشکی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی، پرستاری و … ضریبش صفر هست و تاثیری در قبولی شما نداره.

 17. سلام
  تو کنکور ۹۸ هم زمین شناسی برای زیر گروه یک تاثیر نداره؟ یعنی ممکنه امسال تاثیر داده باشند؟

 18. سلام سوال من اینه که زمین تو رتبه کشوری تاثیر داره؟
  مثلا برا بعضی رشته هایی که با رتبه کشوری گزینش میشن تاثیر داره؟

  • سلام بله زمین شناسی در رتبه کشوری تاثیر داره ولی رتبه کشوری برای قبولی دانشگاه های دولتی هیچ اهمیتی نداره، بلکه رتبه زیرگروه شما در سهمیه اهمیت داره. برای قبولی رشته هایی که پذیرش کشوری دارند رتبه زیرگروه در سهمیه مهمه و بومی گزینی مطرح نیست به عنوان مثال اگر پذیرش یک رشته از نوع کشوری باشه برای قبولی این رشته در دانشگاه مشهد فرقی نمیکنه شما رتبه ۱۰۰۰ منطقه دو ساکن مشهد باشید یا رتبه ۱۰۰۰ منطقه دو ساکن اهواز، بلکه صرفا رتبه شما در زیرگروه مربوطه اهمیت داره.
   در واقع پذیرش کشوری به معنی عدم تاثیر بومی بودن یا نبودن هست. رشته هایی که فقط در چند شهر خاص در کشور وجود دارند معمولا پذیرش کشوری دارند تا همه دانش اموزان سراسر کشور شانس قبولی یکسانی داشته باشند و تبعیض بوجود نیاد.

 19. سلام. من خودم تنها تفاوتی که بادرصدهای رفیقم داشتم تو زمین بود من صفر زدم اون هفتاد ومن ترازم شد۷۱۰۰ و رفیقم شد۷۵۰۰ و هردو هم انتخاب رشته مون یکی بود ولی اون الان پرستاری میخونه و من هیچی! پس نگید تاثیر نداره! اگه منم میخوندم الان دانشجو بودم! منتظر نظر شما هستم. باتشکر

  • مشاوران 100

   سلام شما تاثیر سوابق تحصیلی (معدل) رو نادیده گرفتید. بجز سوابق تحصیلی، حتی اگر یک درصد زیست یا شیمی دوستتون بالاتر بوده باشه با توجه به ضریب ۱۲ و ۹ این دروس تاثیر زیادی در تراز داره. علاوه بر این، حتی اگر فرض کنیم درصدهای شما و دوستتون در همه دروس کنکور بجز زمین شناسی دقیقا مشابه هم بوده باشه باز هم درصد زمین شناسی تاثیری در قبولی پرستاری نداره چون ضریب زمین شناسی در زیرگروه ۱ تجربی صفر هست. این ترازی که گفتید احتمالا تراز کل (ماکزیمم نمره کل زیرگروه ها) بوده درحالی که برای قبولی پرستاری تراز زیرگروه ۱ مهم هست، نه تراز کل. اگر هم این ترازی که گفتید تراز زیرگروه ۱ شما بوده پس اختلافتون به علت تاثیر سوابق تحصیلی بوده

 20. سلام و ممنون بابت توصیه هاتون اگر امکان داره کارنامه و رتبه قبولی زمین شناسی منطقه ۳ هم بگذارید کسانی که داروسازی قبول شدندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *