رشته تجربی دبیرستان: شرایط ورود، کنکور تجربی و رشته های تجربی در دانشگاه

برای کسانی که دانش آموز پایه نهم و یا حتی پایین‌تر هستند و همچنین برای دانش آموزان پایه دهم که به تازگی انتخاب رشته کرده‌اند شاید سوالات زیادی درباره رشته تجربی مطرح باشد از جمله اینکه رشته تجربی سخت است یا آسان؟ رشته تجربی بهتره یا ریاضی؟ کدوم رو انتخاب کنم رشته تجربی یا ریاضی؟ رشته تجربی بهتره یا انسانی؟ اصلا رشته تجربی چیست؟ کتاب های رشته تجربی چه کتاب هایی هستند؟ چگونه به رشته تجربی برویم؟ شرایط ورود به رشته تجربی چیست؟ که در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ به همه این سوالات پاسخ می‌دهیم.

این سوالات معمولا دانش آموزان و  اولیای ایشان را به تحقیق درباره رشته تجربی وادار می‌نمایند. شما به عنوان دانش اموز باید ببینید آیا علاقه به رشته تجربی دارید یا نه؟ از آمار بالای ورودبه رشته تجربی خبر دارید؟ اطلاع دارید که رشته های تحصیلی تجربی در دانشگاه چه رشته‌هایی هستند؟ رشته های تاپ تجربی یا به اصطلاح رشته های جذاب تجربی را می شناسید؟

توصیه می کنیم بعد از مطالعه این مقاله، حتما دیدگاه ها و نظرات انتهای همین صفحه را نیز مطالعه کنید چون بسیاری از این سوالات ممکن است سوال شما هم باشند. همچنین اگر با ابهام یا سوالی درباره انتخاب رشته تجربی روبرو بودید که در این صفحه جواب آن را پیدا نکردید، حتما در بخش نظرات انتهای همین صفحه بپرسید تا در کوتاه ترین زمان پاسخ داده شود.

 

رشته تجربی چیست؟

قبل از هر چیر باید رشته تحصیلی تجربی را تعریف کنیم. رشته تجربی در کنار سایر رشته های علوم نظری مثل ریاضی فیزیک و انسانی یکی از رشته‌هایی است که دانش آموزان نظام جدید در صورت داشتن شرایط ورود به این رشته، می‌توانند آن را انتخاب کنند. شرایط لازم برای ورود به رشته تجربی را در ادامه توضیح خواهیم داد.

هر چند کسانی که دیپلم ریاضی یا دیپلم انسانی داشته باشند نیز امکان شرکت در در کنکور را دارند اما هر سال بیشتر داوطلبان کنکور تجربی کسانی هستند که دانش آموز رشته تجربی بوده‌اند. ضمنا افرادی که دیپلم فنی حرفه ای یا کار و دانش نظام جدید دارند نیز می‌توانند در کنکور تجربی شرکت کنید. با این وجود این افراد باید سوابق تحصیلی ایجاد کنند یعنی قبل از کنکور باید در امتحانات نهایی پایه دوازدهم تجربی شرکت کنند.

 

کتاب های رشته تجربی

کتاب‌های رشته تحصیلی تجربی مثل سایر رشته‌ها شامل چند درس عمومی و چند درس اختصاصی است. دروس اختصاصی رشته تجربی در دوره دبیرستان زیست شناسی، زمین شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی هستند. دروس عمومی تجربی نیز شامل ادبیات و زبان فارسی، دین و زندگی، عربی و زبان انگلیسی می‌باشد. چند درس دیگر مانند آمادگی دفاعی، سلامت و بهداشت و غیره نیز وجود دارند که در کنکور از این دروس سوالی طرح نمی‌شود.

در امتحانات نهایی خرداد از کلیه دروس عمومی و اختصاصی سوال تشریحی طرح می‌گردد. اما در کنکور سراسری تجربی که سوالات به صورت تستی هستند این قضیه کمی متفاوت است.

تا سال ۱۴۰۱ سوالات کنکور تجربی از کتاب‌های عمومی و اختصاصی طرح می‌شد. اما از سال ۱۴۰۲ به بعد سوالات کنکور تجربی فقط از دروس اختصاصی شامل زیست شناسی، ریاضی، فیزیک، شیمی و زمین شناسی طرح می‌شود. در کنکور ۱۴۰۳ تاثیر معدل امتحانات نهایی ۵۰ درصد و تاثیر آزمون تستی کنکور نیز ۵۰ درصد است.

شغل های رشته تجربی در دانشگاه و بازار کار رشته تجربی

بیشتر شغل ها و یا بهتر بگیم رشته های تجربی در دانشگاه، رشته هایی هستن که مرتبط با بدن انسان، گیاهان یا سایر جانداران هستن. مهم ترین درس رشته تجربی یعنی زیست شناسی هم بیشتر در ارتباط با همین موضوعات هست. البته بعضی رشته ها هم هستن که بین تجربی و ریاضی و انسانی مشترک هستن مثل حقوق و روانشناسی که از هر سه رشته میشه وارد این رشته های دانشگاه شد هرچند ظرفیت پذیرش دانشگاه های دولتی در این رشته ها برای گروه انسانی بیشتر از تجربی و ریاضی هست.

پرطرفدارترین شغل ها و رشته های تجربی در دانشگاه اول از همه رشته پزشکی و در مرتبه بعدی رشته هایی مثل داروسازی و دندانپزشکی هستن و معمولا هر سال رتبه های خوب کنکور تجربی یکی از این سه رشته رو انتخاب می کنن. طول دوره تحصیل پزشکی حدود ۷ سال و نیم ولی داروسازی و دندانپزشکی و دامپزشکی عمومی ۶ سال هست. رشته های دیگه ای هم هستن که جزو رشته های نسبتا پرطرفدار تجربی در دانشگاه به حساب میان و به اصطلاح کارشناسی یا لیسانس هستن یعنی دوره تحصیلشون ۴ سال هست مثل فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، پرستاری، مامایی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، رادیولوژی، بهداشت عمومی و …

اگه دوست دارید با این رشته ها بیشتر آشنا بشین و اطلاعاتی درباره رتبه های قبولی، طول دوره تحصیل، بازار کار، درآمد، امکان ادامه تحصیل و آینده شغلی این رشته ها بدست بیارید، به صفحه معرفی رشته های دانشگاهی تجربی در سایت مشاوران ۱۰۰ مراجعه کنید.

در چند رشته اول و پرطرفدار تجربی فعلا بازارکار نسبت به رشته های فنی مهندسی و رشته های علوم انسانی بهتره و هنوز به اندازه اون رشته ها اشباع نشده.

 

آیا رشته تجربی سخت است؟

شاید آب خوردن هم سخت باشه! چون باید انرژی صرف کرد لیوان رو برداشت و داخلش آب ریخت که از نظر بعضی ها کار خیلی آسانی نیست! هر کاری سختی داره اما بسته به همت خود آدم داره که در اون کار موفق بشه یا نه. باید ببینید با تحمل سختی ها به چی می رسید و آیا تحمل این سختی ها ارزشش رو داره یا نه. واقعیت این هست که الان با هجوم به رشته تجربی رو برو هستیم. بیشتر دانش آموزان پایه نهم اولویت اول انتخاب رشته هاشون رشته تجربی هست. آمار تعداد داوطلبان کنکور تجربی هم تایید کننده همین هست. آمار تعداد داوطلبان در کنکور سراسری ۹۶ به این صورت بود:

۵۸۰ هزار و ۳۰۱ نفر کنکور علوم تجربی،

۱۸۴ هزار و ۱۲۲ نفر کنکور علوم انسانی،‌

۱۴۸ هزار و ۴۲۹ نفر کنکور علوم ریاضی و فنی،

۱۰ هزار و ۴۸۵ نفر کنکور آزمایشی هنر،

۶ هزار و ۴۵۴ نفر کنکور زبان‌های خارجی.

تعداد شرکت کننده های کنکور تجربی ۹۶ بیش از سه برابر تعداد کل داوطلبان کنکور ریاضی و همچنین بیش از سه برابر تعداد کل داوطلبان کنکور انسانی بوده! با اینکه مجموع تعداد کل داوطلبان کنکور نسبت به سال های گذشته کمتر شده اما تعداد داوطلبان کنکور تجربی بیشتر از قبل شده. رقایت در کنکور تجربی نسبت به رشته های دیگه تا حدودی بیشتره. ظرفیت پذیرش رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه های دولتی کمتر از ۲ درصد کل داوطلبان کنکور تجربی هست یعنی هر سال حدود ۹۸ درصد از داوطلبان کنکور تجربی نمیتونن این رشته ها قبول بشن. بنابرین رقابت نسبتا سنگین هست و اگه واقعا دانش اموز پرتلاش و درسخونی هستید و به رشته های دانشگاهی تجربی و درس زیست شناسی علاقه دارید این رشته رو انتخاب کنید. برای انتخاب رشته حتما با مشاور تحصیلی خودتون هم مشورت کنید.

 

رشته تجربی چند سال دانشگاه دارد؟

مدت زمان تحصیل در رشته تجربی در مقطع متوسطه دوم سه سال است که شامل پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی است. پس از اتمام دوره دبیرستان و قبولی در کنکور تجربی، مدت زمان تحصیل در رشته‌های دانشگاهی گروه تجربی بسته به رشته مورد نظر متفاوت است. طول دوره تحصیلی رشته پزشکی عمومی ۸ سال و رشته‌های دندانپزشکی عمومی و داروسازی و دکتری دامپزشکی ۶ سال است. مدت زمان تحصیلات کارشناسی سایر رشته‌ها ۴ سال است از جمله رشته‌های فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، بهداشت، کاردرمانی و غیره. بنابراین در پاسخ به این سوال که رشته تجربی چند سال دانشگاه دارد باید رشته مورد نظر را بررسی کرد.

مدت زمان تحصیل رشته های گروه تجربی

رشته دانشگاهیطول تحصیل
پزشکی۸ سال
دندانپزشکی۶ سال
داروسازی۶ سال
دامپزشکی۶ سال
فیزیوتراپی۴ سال
پرستاری۴ سال
مامایی۴ سال
علوم آزمایشگاهی۴ سال
اتاق عمل۴ سال
هوشبری۴ سال
رادیولوژی۴ سال
رادیوتراپی۴ سال
بینایی سنجی۴ سال
شنوایی شناسی۴ سال
علوم تغذیه۴ سال
بهداشت۴ سال
کار درمانی۴ سال
گفتار درمانی۴ سال
میکروبیولوژی۴ سال

پس از پایان دوره عمومی در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی می‌توانید در آزمون دستیاری تخصصی شرکت کنید و وارد دوره تخصص این رشته‌ها شوید. مدت زمان تحصیل در دانشگاه در رشته‌های دکترای تخصصی متفاوت بوده و معمولا بین ۳ تا ۶ سال است.

همچنین در صورتی‌که فارغ‌التحصیل رشته‌های کارشناسی گروه تجربی شده باشید می‌توانید در آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد شرکت کنید. طول دوره کارشناسی ارشد معمولا حداقل ۲ سال است. پس از دوره کارشناسی ارشد نیز می‌توانید وارد دوره دکتری تخصصی شوید که طول این دوره نیز معمولا حداقل ۴ سال طول می‌کشد. بنابراین در صورتی‌که یک دانش آموز ۱۸ ساله رشته تجربی بخواهد وارد رشته‌های پیراپزشکی مثل پرستاری، مامایی، فیزیوتراپی و غیره شود و تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهد، در سن ۲۸ سالگی یا کمی بیشتر می‌تواند مدرک تحصیلی دکترا دریافت کند.

مقطع تحصیلیمدت تحصیل
کاردانی۲ سال
کارشناسی پیوسته۴ سال
کارشناسی ارشد۲ سال
دکتری عمومی۶ تا ۸ سال
دکتری تحصصیحداقل ۳ سال

 

سوالات خود را درباره رشته تجربی از گروه مشاوران ۱۰۰ بپرسید

مهم ترین نکات مربوط به انتخاب رشته تجربی در این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ بیان شد. اگر سوالی در رابطه با انتخاب رشته دبیرستان یا درباره رشته تجربی در ذهن شماست که جوابش رو در این مقاله نگرفتید میتونید در بخش نظرات انتهای همین صفحه بپرسید. پاسخگوی سوالات و پذیرای نظرات ارزشمند شما عزیزان هستیم.

 

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های رزرو مشاوره و برنامه‌ریزی درسی بلندمدت:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظرتان برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند و شرایط و خدمات و هزینه ماهانه برنامه ریزی و مشاوره را برای شما توضیح دهند.

📱 روش دوم: علاوه بر روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره ماهانه یا سالانه در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره موبایل ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن مشاوران ۱۰۰ آیدی پیام رسان روبیکا مشاوران 100 شبکه اجتماعی صد moshaverane100

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۳۰ نظر


 1. سلام من امسال میرم یازدهم رشته‌ام طراحی لباسه و درسم خیلی بد نیست امسال یکم خوندم معدلم شد ۱۷ بعد میخوام کنکور تجربی بدم باید درس‌های سه سال رو بخونم؟ میگن درس‌هاش خیلی سخته. شما اگه بودید واسه کنکور انسانی میخوندید یا تجربی؟ لطفا راهنمایی کنید

  • سلام حنانه خانم. شرایط هر کسی فرق داره و نمیشه گفت برای شما انسانی مناسب‌تر است یا تجربی به خیلی فاکتورها مرتبط هست.
   برای کنکور تجربی باید دروس دهم تا دوازدهم تجربی رو مطالعه کنید.
   اینکه رشته تجربی و کنکور تجربی سخت هست یا نه باز هم نسبی هست اما در کل جمعیت داوطلبان و رقابت تجربی کمی بیشتره.

 2. سلام. یک سوال دارم کاملا باید چند سال درس بخونیم در دانشگاه رشته ی تجربی تا متخصص بشیم؟

  • سلام معصومه خانم. برای پزشکی حدود ۷ تا ۸ سال دروه عمومی و در اکثر تخصص ها حدود ۳ تا ۴ سال هم دوره تخصص طول میکشه یعنی بعد از دیپلم باید حداقل ۱۱ سال درس بخونید تا پزشک متخصص بشید.
   برای دندانپزشکی دو سه سال کمتر هست.

 3. سلام ببخشید یک سوال دارم
  برای خواندن رشته تجربی چن سال باید درس بخوانیم؟ یا واضح تر چند سال دانشگاه دارد؟

  • سلام فاطمه خانم. دبیرستان سه ساله و دانشگاه بستگی به رشته داره. مثلا لیسانس (کارشناسی) ۴ ساله و پزشکی عمومی حدود ۸ ساله و دندانپزشکی و داروسازی و دامپزشکی ۶ سال هستند.
   اگر سوالی درباره رشته تجربی و رشته‌های دانشگاهی داشتید برای راهنمایی بیشتر میتونید به آیدی مشاوران ۱۰۰ در شبکه‌های اجتماعی پیام بدید یا تلفنی تماس بگیرید.

 4. سلام من کلاس هشتمی‌ام. مدل پارسال من ۱۸/۴۳ و ترم اول امسال ۱۸/۷ هست. می‌خواستم بپرسم سال نهم معدلم چند بشه میتونم رشته تجربی بردارم؟

  • سلام شما معدل خوبی در پایه هفتم و هشتم داشتید. معدلتون بالای ۱۴ باشه شرط معدل لازم برای ورود به رشته تجربی رو دارید.

 5. پرنیا بهرامی

  سلامت من پایه هشتم هستم و علاقه زیادی دارم به رشته تجربی اما نمی‌دونم که معدل هفتم، هشتم، نهم باید چند باشه که بتونم تجربی بردارم؟

  • مشاوران 100

   سلام خانم پرنیا بهرامی. حداقل معدل ۱۴ یکی از شرایط ورود به رشته تجربی در دبیرستان‌های دولتی است.

 6. فاطمه موسی زاده

  سلام من سال نهم هستم مدیریت خانواده و امسال برای دهم میخوام حسابداری بخونم آیا با دیپلم حسابداری میتونم کنکور تجربی شرکت کنم؟

  • سلام خانم فاطمه موسی زاده. در سال های اخیر با دیپلم حسابداری نظام جدید امکان شرکت در کنکور تجربی وجود داشته.
   برای چند سال آینده یعنی زمانی که شما دیپلم بگیرید از الان مشخص نیست که شرایط مثل سابق باقی بمونه یا خیر.

 7. سلام یک سوال دارم من الان رشته مکانیک پایه یازدهم هستم میتونم سال دوازدهم رو رشته تجربی بخونم؟ معدلم پایینه و ۳ تا درس رو تجدید شدم آیا با این شرایط تو دبیرستان های که تجربی درس میدن قبولم میکنن؟
  اگه قبول میکنن باید امتحان چیزی بدم یا خیر؟

  • سلام آقای Ali. تغییر رشته شرایط خاصی داره که باید از مدیر مدرسه و آموزش و پرورش شهرتون سوال کنید.
   در صورت موافقیت باید چند درس از رشته جدید رو امتحان بدید و نمره قبولی بگیرید.

 8. سلام خسته نباشید من الان کلاس یازدهم هستم یک ماهه دیگه باید برم دوازدهم، رشته من برق خودرو شاخه کاردانش هست آیا میشه وقتی دیپلم گرفتم، تو کنکور رشته تجربی امتحان بدم؟ اگه نمیشه باید چکار کنم؟
  یک سوال دیگه هم دارم من که الان یازدهم هستم میتونم سال دوازدهمم رو رشته تجربی بخونم؟

  • سلام آقای Ali. برای تغییر رشته باید به مدیر مدرستون مراجعه کنید. با دیپلم فنی و کاردانش امکان شرکت در کنکور تجربی وجود داره و تا الان هم این امکان بوده.

 9. سلام من دیپلم گرافیک دارم برای کنکور تجربی باید سال چهارم دبیرستان رشته تجربی رو بخونم یا نه؟

  • سلام سعیده خانم. اگر نظام جدید باشید نیازی به هیچ مدرکی نیست و میتونید با دیپلم گرافیک نظام جدید در کنکور تجربی شرکت کنید.
   اگر نظام قدیم و دیپلم گرافیک باشید در صورتی که همین دیپلم گرافیک آخرین مدرک تحصیلی شما باشه، باید دیپلم نظام جدید بگیرید تا بتونید در کنکور تجربی شرکت کنید.

 10. سلام بخشید من یک سوال دارم معدل هفتم من ۱۹/۱۲ و هشتم ۱۹/۷۱ و نهمم ۲۰ بنظژتون میتونم تجربی الف رو بردارم؟

  • سلام با این معدل احتمالا نمره ریاضی و علوم هم بالا گرفتید و میتونید.

 11. سلام
  من کلاس هشتم هستم از بچگی خیلی دوس داشتم جراح قلب بشم ولی الان نظرم تغییر کرده و میخوام برنامه نویس بشم اما خانواده ام اصرار دارند که من تجربی بخونم و من دو دل هستم که چیکار کنم
  نمره ریاضی پایه هفتم ۲۰ و علوم پایه هفتم هم ۲۰ معدل پایه هفتم ۱۹.۲۹ شدم
  نمره ریاضی پایه هشتم ترم اول ۲۰ و علوم ترم اول پایه هشتمم ۱۷ شدم و معدل ترم اولم شده ۱۹
  من حس میکنم که ذهنم تنبل شده بخاطر این دو سال کلاس های مجازی و توانایی خواندن اون حجم سنگین از درس های تجربی رو ندارم ممنون میشم اگه بهم کمک کنین

 12. سلام خسته نباشید
  من امسال نهم هستم و معدل هفتم ۱۹ و نود و هشتم نوزده و نود و سه شدم. امسال هنوز مشخص نیست شرایط لازم برای رفتن به رشته تجربی رو دارم با توجه ب توضیحاتی که شما داده بودید فقط می خواستم بدونم وقتی برای پزشکی هفت سال بخونی تازه عمومی قبول میشی و برای تخصص باید جدا خوند؟

  • سلام مهدیس خانم. بله بعد از گرفتن مدرک دیپلم تجربی و شرکت در کنکور تجربی، در صورت قبولی شما حدود ۷ تا ۸ سال باید پزشکی عمومی بخونید و حدود ۲ سال هم باید طرح بگذرونید.
   برای تخصص آزمون جداگانه ای وجود داره که در صورت قبولی حداقل ۴ سال هم باید دوره تخصص بگذرونید تا پزشک متخصص بشید.

 13. سلام من نیما هستم
  ببخشید از رشته ی تجربی می تونم برم رشته ی فیزیک در دانشگاه یا حتما باید ریاضی برم یعنی مستقیما میتونم از کنکور تجربی برم؟

  • سلام برای ورود به دانشگاه های دولتی دوره روزانه با آزمون باید از طریق شرکت در کنکور ریاضی وارد این رشته بشید. البته با دیپلم تجربی هم میتونید در کنکور ریاضی شرکت کنید.
   همچنین برای ورود به دانشگاه های آزاد و بدون آزمون با دیپلم تجربی هم میتونید بدون شرکت در کنکور وارد این رشته دانشگاهی بشید.

  • الان من کلاس ۱۱ هستم و رشتم تجربیه میتونم بدون دادن کنکور ریاضی از کنکور تجربی برم معلم فیزیک شم؟

  • اگر منظورتون از طریق دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم) باشه، خیر نمیتونید و باید حتما در کنکور ریاضی شرکت کنید. کلا برای ورود به رشته فیزیک در دانشگاه های دولتی دوره روزانه با آزمون، باید در کنکور ریاضی شرکت کنید.
   اما برای کارشناسی فیزیک بدون آزمون مثلا در دانشگاه آزاد (که البته تعهد استخدامی نداره) میتونید بدون کنکور هم وارد این رشته دانشگاهی بشید.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *