کارنامه سبز (نهایی) یا کارنامه محرمانه – تغییر رشته و انتقالی به اولویت بعدی

کارنامه نهایی / کارنامه سبز / کارنامه محرمانه چیست؟

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه که معمولا هر سال چند روز بعد از اعلام نتایج نهایی کنکور منتشر میشه. کارنامه نهایی به شما این اطلاعات رو میده که در کدوم یکی از انتخاب های پایین تر از انتخابی که الان قبول شدین می تونستین قبول بشین. یعنی نمره قبولی اون رشته محل یا انتخاب رو آورده بودین و صرفا اگر اون انتخاب رو بالاتر میزدین میتونستین در اون رشته محل قبول بشین. اما یک سری نکات مهم درباره کارنامه نهایی کنکور امسال هست که در ادامه این مطلب توضیح داده شدن.

در کارنامه نهایی، برای هر انتخابی که شما موقع انتخاب رشته در سایت سازمان سنجش ثبت کردید، از راست به چپ به ترتیب ۵ عدد وجود داره: ترتیب علاقه- کد رشته انتخابی- رتبه داوطلب- آخرین رتبه قبولی- نتیجه.

در هر کدوم از انتخاب های شما در کارنامه نهایی که عدد نوشته شده در قسمت رتبه داوطلب کوچکتر از عدد نوشته شده در قسمت آخرین رتبه قبولی باشه معنیش این هست که شما اگه اون انتخاب رو زودتر میزدین قبولی میشدین.

معنی علامت و اعداد در ستون نتیجه

* در کارنامه نهایی، هر انتخابی که در قسمت نتیجه علامت ستاره * زده یعنی اون انتخاب رو نهایتا قبول شدین و قطعا در اون انتخاب رتبه داوطلب برابر یا کمتر از آخرین رتبه قبول هست. مثلا اگه برای انتخاب هفتادم شما در قسمت نتیجه علامت ستاره * زده، قطعا در انتخاب های ۱ تا ۶۹ شما رتبه داوطلب عدد بزرگتری نسبت به آخرین رتبه قبولی بوده.

عدد ۱: عدد ۱ (یک) در قسمت نتیجه یعنی عدم دارابودن شرایط و ضوابط اختصاصی مندرج در دفترچه‌های راهنما و برگ راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال برای انتخاب اون رشته محل، مثلا تکرار کد رشته انتخابی، عدم رعایت جنسیت پذیرش، عدم توجه به ضوابط رشته‌ های دارای شرایط خاص و …

عدد ۲: عدد ۲ (دو) در ستون نتیجه یعنی شما در زمان اعلام نتیجه نهایی حداقل در یک کد رشته محل واسه مصاحبه به یکی از دانشگاه‌ها معرفی شدین.

عدد ۳: عدد سه بیانگر آن است که داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی پذیرفته شده است. برای کارمندان که با استفاده از سهمیه کارمندی پذیرفته شده اند نیز عدد ۳ درج شده است.​

عدد ۴: مفهوم عدد ۴ (چهار) در ستون نتیجه یعنی وضعیت علمی و عمومی شما در رشته مورد نظر توسط وزارت آموزش و پرورش در حال بررسیه.

عدد ۵: مفهوم عدد ۵ (پنج) در ستون نتیجه یعنی داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان (تربیت معلم سابق) و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی امتیاز لازم رو نداره و در اولویت جذب نیسن این داوطلب ها میتونن درخواست بررسی مجدد پرونده رو به هسته گزینش آموزش و پرورش استان محل اقامت خودشون ارائه بدن.

عدد ۷:  مفهوم عدد ۷ (هفت)  در ستون نتیجه یعنی عدم کسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط سن، معدل، ویژگی های جسمانی و … یا غیبت در مصاحبه.

عدد ۸: مفهوم عدد ۸ (هشت) در ستون نتیجه یعنی پذیرش در رشته های چندگروهی تک ظرفیتی دانشگاه فرهنگیان ویژه داوطلبان آزاد (تربیت معلم سابق) که در اون رشته ها پذیرش از گروه آزمایشی (ریاضی، تجربی، انسانی) که داوطلبش نمره کل بیشتری داشته صورت گرفته یا اینکه داوطلب شرایط انتخاب این رشته رو نداشته.

عدد ۹: مفهوم عدد ۹ (نه) در ستون نتیجه یعنی وضعیت علمی و عمومی شما در دانشگاه شاهد، پردیس خودگردان دانشگاه صنعتی شریف، بیمه اکو دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه غیرانتفاعی رفاه، داروسازی دانشگاه بقیه الله و دانشگاه شهید مطهری در حال بررسیه.

اعتراض به قبولی و انتقالی به اولویت بعدی با کارنامه نهایی

کارنامه نهایی یا کارنامه سبز یا کارنامه محرمانه کنکور چند روز بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری منتشر شد. اگه هیچ رشته محلی پذیرفته نشدین و مردود شدین کارنامه نهایی امسال به دردتون نمیخوره و باید منتظر تکمیل ظرفیت باشید. اما عده ای هستن که الان قبول شدن ولی از رشته محلی که قبول شدن راضی نیستن و میخوان یه رشته محل دیگه که انتخاب کردن و میتونستن قبول بشن رو الان انتخاب کنن. الان با دو دسته طرف هستیم:

۱-یکی افرادی که در یک رشته محل روزانه قبول شدن ولی نمیخوان ثبت نام کنن و از طرف دیگه نمیخوان از کنکور سال بعد محروم بشن. این افراد میتونن در سایت سازمان سنجش درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته بدن. البته این مورد مربوط به سال های گذشته بود و از سال ۱۴۰۰ افرادی که روزانه قبول شدن ولی در دانشگاه ثبت نام نکردند، از انتخاب رشته روزانه سال بعد یعنی کنکور ۱۴۰۱ محروم نخواهند بود.

۲-دسته بعدی افرادی هستن که از رشته محل قبولی راضی نیستن و میخوان با استفاده از کارنامه سبز یا کارنامه نهایی یا همون کارنامه محرمانه به یکی از انتخاب های پایینی انتقالی بگیرن که این افراد هم میتونن درخواست بررسی انتخاب های بعدی رو در طریق سیستم سازمان سنجش ثبت کنن.

سامانه درخواست بررسی اشتباه کنکور 

داوطلبان کنکور در بازه زمانی که هر سال توسط سازمان سنجش اعلام میشه میتونن از سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور استفاده کنن و دیگه نیاز به مراجعه حضوری به دانشگاه واسه انتقالی نیست. سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته کنکور به شما این امکان رو میده که صرفا با یه ثبت نام اینترنتی ساده امکان انتقالی به رشته محل هایی رو داشته باشید که در اولویت های پایین تر از قبولی فعلی انتخاب کرده بودند. مثلا الان شما انتخاب صدم قبول شدین ولی با توجه به کارنامه نهایی متوجه شدین که میتونستین انتخاب ۱۱۰ و ۱۱۵ رو هم قبول بشین. الان میتونید درخواست انتقالی به اون رشته محل و اون دانشگاه رو اینترنتی از سایت سازمان سنجش ثبت کنید.

روش درخواست بررسی انتخاب رشته اشتباه

پارسال به این صورت بود که اگه با درخواست شما مبنی بر بررسی انتخاب رشته اشتباه یا انتقالی به رشته محل هایی که در اولویت های بعدی انتخاب کردید موافقت بشه، از نیمسال دوم یعنی بهمن ماه میتونید تحصیل در رشته و دانشگاه جدیدی رو شروع کنید و به هیچ وجه امکان شروع به تحصیل در رشته و دانشگاه جدید از مهرماه وجود نداشت.

واسه درخواست بررسی اولویت های پایینی و انتخاب رشته اشتباه، باید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این سامانه اطلاعات شخصی شما لازمه. بعدش در قسمت سوالات مربوط به کنکور سراسری باید گزینه “بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای اولویت بعدی” رو انتخاب کنید. در مرحله بعدی باید شماره داوطلبی و شماره پرونده خودتون در کنکور رو وارد کنید تا سیستم شما را بشناسه. در مرحله بعد شما باید درخواستتون با انتخاب یکی از گزینه هایی که در تصویر زیر نشون داده شده واسه سازمان سنجش بفرستید تا بررسی کنن:

کارنامه نهایی کارنامه محرمانه یا کارنامه سبز و انتقالی به اولویت پایین تر

کارنامه نهایی سبز محرمانه و تقاضای بررسی انتخاب رشته اشتباه سایت سازمان سنجش

زمان اعلام نتایج بررسی اشتباه و تقاضای انتقالی توسط سازمان سنجش

اما نکته خیلی مهم درباره کارنامه نهایی و مسائلی که توضیح داده شد این هست که کسانی که با استفاده از سامانه بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی در یک رشته محل دیگه قبول میشن از بهمن باید ثبت نام کنن و سازمان سنجش زمان دقیقی رو واسه اعلام نتایج بررسی اشتباه در انتخاب رشته و تقاضای بررسی اولویت بعدی اعلام نکرده ولی با توجه به تجربه سال قبل میشه گفت با توجه به اینکه چقدر زود یا دیر درخواستتون رو ثبت می کنید اعلام نتایج بین یک هفته تا ۳ ماه بعد از ثبت درخواست زمان میبره. البته غیر از اینکه چه زمانی درخواستتون رو ثبت کردید قطعا مکاتبه با بعضی دانشگاه ها (کاری که در سال های گذشته خود دانشجو باید انجام میداد) واسه پذیرش دانشجو از طریق سازمان سنجش هم ممکنه باعث دیر یا زود شدن اعلام نتایج بشه.

امیدوارم این مطالب درباره کارنامه نهایی کنکور تونسته باشه ابهامات شما رو رفع کنه.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های رزرو مشاوره و برنامه‌ریزی درسی بلندمدت:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظرتان برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند و شرایط و خدمات و هزینه ماهانه برنامه ریزی و مشاوره را برای شما توضیح دهند.

📱 روش دوم: علاوه بر روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره ماهانه یا سالانه در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره موبایل ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن مشاوران ۱۰۰ آیدی پیام رسان روبیکا مشاوران 100 شبکه اجتماعی صد moshaverane100

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۴ نظر


  1. سلام من ورودی بهمن ۹۶ رشته پزشکی هستم آیا الان ک ترم یک تموم شده میتونم با کارنامه سبز برم پزشکی شهرم؟ دانشگاه فعلیم خیلی سطحش بالاتره

    • مشاوران 100

      سلام نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی تابع آیین نامه ها و قوانین خاصی است که ذکر همه اینها در اینجا امکان پذیر نیست
      در صورت داشتن شرایط و موافقت هر دو دانشگاه، انتقالی شما امکان پذیر است

  2. سلام ایا برای تکمیل ظرفیت هم کارنامه سبز صادر میشوددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *