منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور + معرفی و مقایسه کتاب ها

معروف ترین منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور کتاب زبان مبتکران شهاب اناری، شبقره کیاسالار، گاج، خیلی سبز و …  که در اینجا جداگانه توضیحشون میدیم. زبان رو باید از اول سال بهش اهمیت بدید مخصوصا برای ریدینگ و کلوزتست که حدود نصف سوالات کنکور از این دو قسمت هستن نیاز به تمرین و کسب مهارت داره تا بتونین در وقت کم متن ها رو بخونید و به سوالات جواب بدید.

ضمنا قبل از انتخاب هر کتاب کمک درسی اول مطالب این صفحه از سایت مشاوران ۱۰۰ رو بخونید: «سردرگرمی در انتخاب منابع کمک درسی»

حالا بریم سراغ معرفی منابع کمک درسی زبان انگلیسی برای کنکور:

 

 مبتکران زبان (شهاب اناری):

دانلود pdf زبان جامع کنکور مبتکران اناری - منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور

کتاب جامع زبان مبتکران سوم و پیش رو با هم داره و حجم چاپ جدیدش حدود ۴۰۰ صفحه میشه. البته زبان پیش دانشگاهی ۱ و ۲ رو به خاطر اهمیت بیشتر درس به درس آورده ولی زبان سال سوم رو درس به درس نیاورده و کلی بررسی کرده. زبان انگلیسی جامع کنکور مبتکران کتاب نسبتاً خوبی برای گرامر و واژگان به حساب میاد و ریدینگ های خوبی هم داره. اگر سطح زبان انگلیسی شما متوسط یا بالاست بهتره این کتاب رو از بین منابع کمک درسی زبان انگلیسی برای کنکور انتخاب کنید و بخونید.

دقت کنید که مبتکران بجز کتاب دکتر اناری، منابع کمک درسی زبان باز هم داره ولی نویسنده اون کتاب ها ایشون نیست. منظور اینجا فقط کتاب مبتکران نوشته شهاب اناری است. در درس زبان انگلیسی بعضی جاها لغت های خارج از کتاب هم میاد که بعضیشون تقریبا ثابت هستن و در کنکورهای مخلتف تکرار میشن. پس لغاتی که در کتاب شهاب اناری هستن رو بلد باشید.


شبقره زبان (رضا کیاسالار):

دانلود pdf زبان شبقره کیاسالار - منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور

شاید بشه گفت تنها کتاب مطرح نشر شبقره برای کنکور همین کتاب زبان انگلیسی نوشته دکتر رضا کیاسالار است. هم مباحث زبان انگلیسی ۳ و هم پیش دانشگاهی رو در یک کتاب جا داده. شبقره کتاب خیلی خوبیه واسه کنکور و سطح تست هاش کمی استاندارد تر و شاید بهتر بگیم پایین تر از کتاب مبتکران طراحی شده و برای کسانی که مبتدی هستن مناسب تره.


شبقره و نترسیم از متن (کیاسالار):

دانلود pdf کتاب و نترسیم از متن شبقره کیاسالار - منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور

این کتاب شامل ۱۲۰ متن برای تمرین ریدینگ است. حجمش کمتر از کتاب قبلیه. ریدینگ باید با تمرین کردن قوی بشه. میتونین برای تمرین هفته ای چند تا از متن های این کتاب رو کار کنید تا برای ریدینگ کنکور آماده بشید. البته اگر سطح شما در ریدینگ واقعا ضعیفه، بعد از لغات از کتاب درک متن به زیاد ساده مبتکران استفاده کنید که پایین تر توضیح دادیم.


درک مطلب به زبان ساده مبتکران:

دانلود pdf کتاب درک مطلب انگلیسی به زبان ساده مبتکران - منابع کمک درسی زبان کنکور

یکی از بهترین منابع کمک درسی زبان در زمینه ریدینگ، کتاب درک متن به زبان ساده مبتکران نوشته دکتر شهاب اناری است که برای کلوزتست و ریدینگ نوشته شده و برای دانش آموزانی که ریدینگ ضعیفی دارن میتونه شروع خوبی باشه ولی اگر ریدینگ قوی تری دارید برای تکمیل توانایی هاتون بهتره از کتاب ۱۲۰ متن شبقره استفاده کنید که بالاتر توضیح دادیم.


خیلی سبز جامع زبان:

دانلود pdf کتاب خیلی سبز - منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور

زبان خیلی سبز هم یکی از منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکوره که سال سوم و پیش دانشگاهی رو با هم در یک کتاب آورده و حجمش حدود ۴۵۰ صفحه میشه. این کتاب به صورت درس به درس پیش رفته و همه لغات هر درس رو پوشش داده، البته باز هم تمرکز این کتاب بیشتر روی پیش دانشگاهیه/ ویژگی های مثبتش: درس‌نامه‌ی خلاصه و روان گرامر، سازمان‌ دهی واژگان و هم نشینی ‌های مهم، ۶ متن درک مطلب برای هر درس، ۵ آزمون کلوز تست در هر درس، گرامر و واژگان کامل سال سوم، آموزش تمام افعال مرکب کتاب‌های انگلیسی دبیرستان و در کنار این‌ها منتخب تست‌های خوب و یاد دهنده‌ کنکورهای سراسری و آزاد با پاسخ توضیحی و تشریحی. تست هاش اکثرا کنکور سراسری هستن.


گاج جامع میکرو زبان کنکور+ کتابچه واژگان:

منابع کمک درسی زبان - گاج

یکی دیگه از منابع کمک درسی زبان انگلیسی کنکور کتاب گاج میکرو زبان است. یک کتاب حدودا ۴۸۰ صفحه ای که نزدیک ۳۰۰۰ تست زبان انگلیسی داره. کتاب خوبیه و همه ی لغات رو جامع داره و اضافه گویی هم نکرده. یک ویژگی مهم داره که هیچ کتاب مشابهی تو بازار نداره اینه که اومده لغات رو بر اساس میزان تکرار در کنکورهای سال های گذشته تعیین سطح کرده و گفته کدوم مهمتره و کدوم کمتر اهمیت داره. این میتونه خیلی براتون کمک کننده باشه. میزان اهمیت هر درس، مبحث، نکته و لغت رو مشخص کرده. اما تیپ بندی و سطح تست هاش به نسبت مبتکران و شبقره ضعیف تره و از نظر دسته بندی کردن به اندازه مبتکران قوی عمل نکرده.

اما کتاب تمرکز روی لغات گاج (word focus) یک کتاب عالی برای خوندن و حفظ کردن لغت زبان انگلیسی کنکور به حساب میاد. کتاب word focus گاج لغات رو در دو بخش توضیح داده: ۱-بخش سطر به سطر (خط به خط کتاب درسی بررسی شده) و ۲-تمرکز بر لغات ( هر کلمه مفصل همراه با مثال از کتاب درسی و خارج کتاب درسی توضیح داده شده).


توصیه پایانی درمورد انتخاب منابع کمک درسی زبان:

کتاب زبان جامع مبتکران شهاب اناری کتاب بسیار خوبیه و خیلی ها از سالهای دور تا الان باهاش نتیجه گرفتن و تونستن درصد نسبتا خوبی زبان در کنکور بزنن. اما اگر میخواهی علاوه بر این، متن ریدینگ و کلوز تست بیشتری کار کنید و وقت دارید یا احساس می کنید ریدینگ و کلوزتست ضعیف هستید کتاب «و نترسیم از متن» کیاسالار انتشارات شبقره رو بخونید و اگر سطحتون در خوندن متن و درک مطلب انگلیسی پایینه بهتره از کتاب درک متن به زبان ساده مبتکران نوشته آقای شهاب اناری شروع کنید. ۱۳ سوال از ۲۵ سوال زبان در کنکور از ریدینگ و کلوز تست میاد که جواب دادن به این سوالات نیاز به تمرین مستمر داره تا مهارت پیدا کنید.

هر چند شاید کتاب های دیگه ای هم هستن و قطعا کسانی هم بودن که با خوندن کتاب های دیگه موفق شدن درس زبان انگلیسی رو درصد قابل قبولی در کنکور بزنن (مثل گاج، خیلی سبز و …) ولی این دو کتاب (مبتکران اناری و شبقره کیاسالار) امتحان خودشون رو پس دادن و اکثر رتبه های خوب از این دو کتاب استفاده کردن مخصوصا مبتکران شهاب اناری که سابقه طولانی تره داره.

امیدوارم این مطالب تونسته باشه به شما کمک کنه بهترین منابع کمک درسی زبان انگلیسی رو برای کنکور انتخاب کنید. در انتخاب هر کتاب کمک درسی بهتره حتما با مشاور تحصیلی کنکور هم مشورت کنید.

توجه: تمامی اطلاعات ذکر شده مربوط به کتاب های نظام قدیم است.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنیمحدثه نوربخش

مشاور تجربی و هنر

مشاهده اطلاعات
رسول کریمی پور رتبه 38 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 دانشجوی دندانپزشکی روزانه دانشگاه شهید بهشتیرسول کریمی پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
عرفان شیوانی

مشاور تجربی و زبان

مشاهده اطلاعات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

ارتباط با رتبه های برتر:

📩 روش اول: شما می توانید «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه های مورد نظر خود را برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند.

☎️ روش دوم: علاوه بر این، می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۹۱۰۳۵۳۶۳-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را به مسئول ثبت نام اعلام کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا پس از هماهنگی، همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

📱 روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست خود را در زمینه برنامه ریزی درسی و مشاوره برای کنکور به آیدی تلگرام moshaverane100@ یا به شماره واتساپ ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

سوال یا نظر خود را در کادر زیر بنویسید. پاسخ شما در همین صفحه نمایش داده می شود.

 

وارد کردن شماره موبایل الزامی نیست و شماره موبایل شما برای دیگران نمایش داده نمی شود. در صورت درج شماره، پس از انتشار پاسخ سوال شما در این صفحه، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

۵۸ نظر


 1. سلام
  من برای درس زبان علاوه بر لغات کتاب درسی و کلمات کنکور ۱۵سال اخیر، واژگان کتاب ۵۰۴ زبان انگلیسی رو هم دارم حفظ میکنم به نظر شما کمکم میکنه یا وقت تلف کردنه؟ اگر کتاب متفرقه خوبی هم می شناسید که در بالا بردن درصد زبان میتونه موثر باشه لطف کنید معرفی کنید. ممنون از شما

  • مشاوران 100

   سلام معمولا لغات خارج از کتاب زبان انگلیسی که در کنکور سراسری طرح میشه در قسمت درک مطلب هستن که اکثر اوقات بدون اینکه حتما نیاز به بلد بودن معنی لغت داشته باشید با توجه به مفهوم جمله میتونید معنیش رو حدس بزنید هرچند اگر معنی رو بلد باشید قطعا کار راحتتره. بنابرین اگر وقت دارید کتاب ۵۰۴ واژه ضروری و همچنین مجموعه لغات خارج از کتاب کنکور سال های قبل رو هم مطالعه کنید. غیر از این کتاب در حد کنکور سراسری کتاب لغت دیگه ای نیاز نیست مگر اینکه قصد داشته باشید در کنکور منحصرا زبان هم شرکت کنید.

 2. سلام خسته نباشید من ۹ سال از کنکور دور بودم البته کارشناسی بهداشت محیط خوندم به نظرتون اگه بخوام پزشکی ۹۸ قبول بشم بهترین منبع زبان کدومه من زبانم تقریبا متوسطه و سوال دوم اینکه زبان جامع مبتکران دکتر اناری درسنامه هم داره یعنی میتونم بدون کتب درسی فقط این کتابو بخونم ممنون

  • مشاوران 100

   سلام بهترین منابع زبان میشه گفت شبقره و مبتکران هستن. بله کتاب زبان جامع مبتکران دکتر اناری درسنامه هم داره.

 3. سلام بین جامع مبتکران گاج زبان کدومشون بهتره؟

 4. قیمت کتاب کار زبان شبقره چقدره

 5. ازمون زبان کیاسالار همین کتاب نترسیم از متن هست یا اون کتاب آبی رنگ شبقره؟

 6. پشت کنکوری

  کتاب کیا سالار بهتره یا مبتکران زبان

 7. سلام بابت معرفی جامع منابع زبان کنکور ممنونم یک سوال داشتم سطح کتاب شبقره زبان در مقایسه با کتاب مبتکران شهاب اناری چطوره؟ کتاب ریدینگ هاشون رو میگم

  • مشاوران 100

   سلام، کتاب “درک مطلب به زبان ساده” مبتکران آقای اناری برای کسانی که در ریدینگ ضعیف هستن و از سطح پایین میخوان شروع کنن نسبت به کتاب “و نترسیم از متن” شبقره مناسب تره.

 8. محمدرضا موسوی

  با سلام قیمت کتاب کمک درسی زبان انگلیسی شبقره چقدر است؟

 9. با سلام
  بهترین کتاب کمک آموزشی برای ریدینگ زبان کدام است؟

  • مشاوران 100

   سلام، کتاب و نترسیم از متن انتشارات شبقره نوشته آقای رضا کیاسالار
   یا کتاب درک مطلب به زبان ساده انتشارات مبتکران نوشته آقای شهاب اناری
   بستگی داره سطح تسلط شما در ریدینگ چقدر باشه

 10. کتاب جامع زبان کنکور که سال دوم و سوم و پیش دانشگاهی رو هر سه داشته باشه چی هست؟

  • مشاوران 100

   زبان انگلیسی دوم دبیرستان مستقیما در کنکور ازش سوال طرح نمیشه. اما کتاب های جامعی که اینجا معرفی کردیم سال سوم و پیش دانشگاهی رو هر دو شامل میشه.

 11. سلام ممنون بابت معرفی کتاب ها
  یه سوال دارم از خدمتتون اینکه چند سوال گرامر در کنکور میاد و اگه گرامر نخونم ولی لغات رو کامل فول باشم چند درص زبان میتونم بزنم حدودا؟

  • مشاوران 100

   سلام، معمولا ۷ سوال گرامر زبان انگلیسی در کنکور طرح میشه که ۴ سوال جداگانه و ۳ سوال داخل cloze test هستن
   یعنی ۲۸ درصد سوالات کاملا جنبه گرامری دارن اما جواب دادن به بعضی سوالات متن ریدینگ و حتی ترجمه و درک مفهوم بعضی سوالات واژگان هم نیاز به این داره که یک سری نکات گرامری رو بلد باشید.

 12. ببخشید اینجا نوشتید کلوز تست یعنی چی؟

  • مشاوران 100

   یک متن که چند جای خالی داره. در کنکور معمولا ۵ سوال از سوال شماره ۸۸ تا ۹۲ دفترچه سوالات عمومی کلوز تست هست

 13. سلام…کتاب گاج نقره ای رو چند بار خوندم الان یه منبع جدید میخوام چه کتابی بهتره؟

 14. ناصریان

  ﺗﺤﻠﯿﻞ ﮐﺘﺎﺏ word focus ﮔﺎﺝ رو هم بزارین

 15. زبان کنکور تجربی امسال سخت اومده بود نه؟ یا فقط من بد زدم؟

 16. سلام کتاب نترسیم از متن کیاسالار مال شبقره چن تا ریدینگ داره

 17. سلام وقت بخیر میشه تو کنکور تجربی زبان آلمانی رو به جای انگلیسی انتخاب کرد؟

  • مشاوران 100

   سلام، بله میتونید یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسه یا ایتالیایی رو موقع ثبت نام کنکور انتخاب کنید

 18. محمد زینلی

  من زبانم خیلی ضعیفه به نظرتون زبان انگلیسی رو کلا بذارم کنار بازم امید قبولی پزشکی هست؟

  • مشاوران 100

   حذف کامل یک درس حتی درسی با ضریب پایین در کنکور مخصوصا برای قبولی رشته های پرطرفدار کار درستی نیست. حتی ۱۰ درصد بتونید بزنید خیلی بهتر از صفر هست. در صورت پایین بودن درصد زبان باید میانگین درصد و تراز درس های دیگه بالا باشه که پزشکی قبول بشین.

 19. محمد زینلی

  سلام
  جعبه لایتنر واسه واژگان زبان واقعا جواب میده؟؟؟

  • مشاوران 100

   اگه طبق روشی که براش تعریف شده پیش برید آره. مرور لغات زبان به این روش باعث میشه تا مدت ها واژگان زبان انگلیسی در ذهن شما بمونه و فراموش نشه.

 20. به نظرتون واسه کنکور تجربی بیشتر باید تمرکز روی لغات زبان انگلیسی بزارم یا روی گرامر؟ ممنون میشم جواب بدین

  • مشاوران 100

   جواب دادن به خیلی از سوالات گرامر زبان انگلیسی در کنکور نیاز به این داره که دامنه لغات شما به اندازه کافی وسیع باشه، علاوه بر این تعداد تست های واژگان در کنکور بیشتر از گرامر هست. قطعا واسه زبان انگلیسی باید تمرکز بیشتری رو لغات بگذارید تا گرامر.پاسخگوی سوالات و نظرات شما هستیم

سوال یا نظر خود را در کادر زیر بنویسید. پاسخ شما در همین صفحه نمایش داده می شود.

 

وارد کردن شماره موبایل الزامی نیست و شماره موبایل شما برای دیگران نمایش داده نمی شود. در صورت درج شماره، پس از انتشار پاسخ سوال شما در این صفحه، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد.