نحوه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چگونه است | تاثیر مثبت یا قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳

طبق اطلاعیه‌های اخیر، تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ و کنکور ۱۴۰۳ افزایش یافته و این دو کنکور بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار خواهند شد. بنابراین ۱۰ تغییر مهم در کنکور سراسری ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ به شرح زیر اعمال می گردد که البته فعلا بصورت صد در صد مشخص نیست در هر یک از این موارد چه تغییرات احتمالی در آینده اعمال شود:

۱- تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ رشته‌های انسانی، تجربی و ریاضی به میزان ۴۰ درصد قطعی و برای رشته‌های هنر و زبان به میزان ۲۶ درصد قطعی است. تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

۲- دروس عمومی از آزمون تستی کنکور حذف شده‌اند و سهم آزمون تستی کنکور ۶۰ درصد خواهد بود.

۳-  کنکور ۱۴۰۲ در دو نوبت برگزار می‌شود که نوبت اول دی ماه ۱۴۰۱ بود و نوبت دوم تیر ماه ۱۴۰۲ خواهد بود.

۴- داوطلبان می‌توانند در دو رشته متفاوت در کنکور دی و تیر ثبت‌نام کنند.

۵– کنکور ۱۴۰۳ نیز در دو نوبت برگزار می‌شود اما نوبت اول اردیبهشت ۱۴۰۳ و نوبت دوم تیر ماه ۱۴۰۳ خواهد بود. بنابراین برخلاف سال گذشته، امسال در دی ماه کنکور برگزار نخواهد شد.

۶- از سال ۱۴۰۴ معدل سال یازدهم نیز در کنکور تاثیرگذار خواهد بود. همچنین از سال ۱۴۰۵ معدل پایه دهم نیز در کنکو موثر خواهد شد.

۷– برای داوطلب تغییر رشته‌ای که در یک درس فاقد سابقه تحصیلی باشد، نمره صفر در امتحان نهایی آن درس لحاظ می‌گردد.

۸– کلیه داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی، از جمله داوطلبان دارای دیپلم متفاوت از سایر رشته‌ها و همچنین فارغ التحصیلان نظام قدیم ترمی واحدی، جهت استفاده از تاثیر ۴۰ درصدی معدل در کنکور می‌بایست نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی از طریق شرکت در امتحانات نهایی اقدام کنند.

۹- هر داوطلب کنکور که نمرات پایینی دارد یک‌بار فرصت شرکت در امتحانات ترمیم معدل خرداد یا شهریور یا دی ماه را خواهد داشت.

۱۰- ضرایب دروس در کنکور تغییر کرده و زیرگروه‌ها حذف شده‌اند.

در ادامه این مقاله از سایت مشاوران ۱۰۰ چگونگی تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور را بطور کامل بررسی کرده ایم و به سوالات رایج دانش آموزان و داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ و کنکور ۱۴۰۳ پاسخ داده ایم.

سوالاتی که در ادامه این متن پاسخ داده شده اند عبارتند از: تاثیر معدل در کنکور یعنی چه؟ مفهوم شرط معدل در کنکور چیست؟ در کنکور کدام معدل تاثیر دارد (کتبی یا کل)؟ معدل بالای چند در کنکور تاثیر دارد؟ تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ به سود و به زیان چه کسانی خواهد بود؟ منظور از تاثیر مثبت معدل در کنکور چیست؟ تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل در کنکور چیست؟ فرمول سوابق تحصیلی یا فرمول تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چیست و نحوه محاسبه عددی آن چگونه است؟ آیا در مصوبات بعدی ممکن است تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۲ جایگزین تاثیر مثبت شود؟ تاثیر قطعی معدل در کنکور یعنی چه؟ آیا امکان لغو یا حذف تاثیر معدل در کنکور وجود دارد؟ معدل چه سالهایی در کنکور تاثیر دارد؟ تاثیر معدل دهم در کنکور ۱۴۰۲ و سالهای بعد چگونه خواهد بود؟ ایا معدل سال یازدهم در کنکور تاثیر دارد؟ میزان تاثیر معدل در رتبه کنکور چقدر است؟ آیا تاثیر معدل در انتخاب رشته نیز اعمال می شود؟ تاثیر معدل دیپلم ریاضی در کنکور تجربی چگونه محسابه می شود؟

ایا معدل یازدهم در کنکور تاثیر دارد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یعنی چی تاثیر معدل در کنکور 99 چگونه تاثیر نمرات نهایی در کنکور

اگر پاسخ سوال خود را در این مقاله پیدا نکردید در قسمت نظرات انتهای همین صفحه سوال خود را بنویسید و ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان توسط مشاوران ما پاسخ داده شود.

 

چگونگی تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ نظام جدید

تاثیر معدل یا تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ نظام جدید برای کلیه داوطلبان گروه ریاضی، تجربی و انسانی به میزان ۴۰ درصد قطعی است. منظور از سوابق تحصیلی، معدل کتبی داوطلب است که با توجه به نمرات امتحانات نهایی محاسبه می‌گردد. این تاثیر چهل درصدی هم در کنکور دی و هم در کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ اعمال می‌گردد.

با توجه به اینکه سهم سوابق تحصیلی در کنکور ۴۰ درصد است، سهم آزمون تستی کنکور ۶۰ درصد خواهد بود. لازم به ذکر است که در آزمون تستی کنکور ۱۴۰۲ فقط از دروس تخصصی سوال طرح می‌گردد.

در فرمول محاسبه معدل کتبی داوطلب که در مجموع ۴۰ درصد در کنکور تاثیر دارد، نمرات دروس اختصاصی به میزان ۱۴ درصد و نمرات دروس عمومی به میزان ۲۶ درصد سهم دارند. دروس عمومی شامل ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان خارجه بوده اما دروس اختصاصی برای هر رشته متفاوت است.

 

چه کسانی مشمول تاثیر قطعی معدل در کنکور هستند؟

تاثیر چهل درصدی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ برای کلیه داوطلبان کنکور اعم از دانش آموزان نظام جدید، فارغ التحصیلان نظام قدیم و حتی دیپلمه‌ های قبل از سال ۱۳۸۴ لحاظ می‌گردد. در صورتی‌که داوطلب کنکور فاقد سوابق تحصیلی در یک یا چند درس خاص باشد، نمره امتحان نهایی آن درس در محاسبه سوابق تحصیلی ایشان صفر در نظر گرفته می‌شود. این دسته از داوطلبان که فاقد سوابق تحصیلی هستند می‌توانند به‌منظور ایجاد سوابق تحصیلی در امتحانات نهایی پایه دوازدهم رشته مورد نظر خود شرکت کنند.

به عنوان مثال، داوطلبی که دیپلم رشته ریاضی فیزیک داشته و قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، در حال حاضر دارای نمره صفر در درس زیست شناسی است که معدل وی را کاهش داده و در نتیجه بخشی از تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور تجربی را از دست می‌دهد. این داوطلب برای ایجاد سابقه تحصیلی در درس زیست شناسی می‌تواند در امتحان نهایی زیست شناسی دوازدهم تجربی شرکت کند.

 

تکلیف داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی یا تغییر رشته‌ای چیست؟

کلیه افرادی که دیپلم یکی از رشته های تجربی، ریاضی، علوم انسانی یا علوم و معارف اسلامی را در نظام آموزشی جدید (۳-۳-۶) طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۲ اخذ نموده یا اخذ خواهند کرد و همچنین کلیه افرادی که دیپلم یکی از رشته های مذکور را در نظام آموزشی سابق طی سال های ۱۳۸۴ تاکنون اخذ نموده اند دارای سابقه تحصیلی هستند در آن رشته هستند.

امادر سال های اخیر سایر افرادی که قبل از سال ۱۳۸۴ دیپلم نظام قدیم اخذ نموده اند مشمول اعمال سوابق تحصیلی نبوده و تراز کل آنها در کنکور صرفا بر اساس آزمون تستی جلسه کنکور محاسبه شده است.

نحوه محاسبه تاثیر معدل در کنکور 99 نحوه تاثیر مثبت معدل در کنکور میزان تاثیر معدل در کنکور معدل کدام سال در کنکور تاثیر دارد

لازم به ذکر است فقط دروسی که امتحان آنها به صورت نهایی (کشوری) برگزار شده است در کنکور تاثیرگذار خواهند بود. به عنوان مثال دیپلمه های نظام آموزشی سابق (نظام قدیم) که طی سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را اخذ نموده اند فقط مشمول اعمال سوابق تحصیلی دیپلم هستند زیرا امتحانات سال سوم دبیرستان طی این سالها بصورت نهایی (کشوری) برگزار می گردید درحالیکه امتحانات پیش دانشگاهی در این سالها نهایی نبوده و از سال ۱۳۹۱ به بعد بصورت نهایی برگزار شده است.

در صورتی که داوطلب فاقد سوابق تحصیلی در یک یا چند درس باشد، نمره امتحان نهایی آن درس برای ایشان صفر در نظر گرفته می‌شود، بنابراین بخشی از تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور را از دست خواهد داد. داوطبانی که دیپلم خود را قبل از سال ۱۳۸۴ دریافت کرده‌اند از این دسته هستند. همچنین داوطلبی که رشته دیپلم وی با گروه آزمایشی کنکور یکسان نباشد، مثلا دارای دیپلم رشته ریاضی بوده اما قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، در درس زیست شناسی دوازدهم فاقد سابقه تحصیلی است. بنابراین در امتحان نهایی درس زیست شناسی نمره صفر برای ایشان لحاظ خواهد شد.

این دسته از داوطلبان می‌توانند با شرکت در امتحانات نهایی سال دوازدهم برای خود سوابق تحصیلی ایجاد کنند تا تاثیر ۴۰ درصدی سوابق تحصلی در کنکور را از دست ندهند.

 

کدام معدل در کنکور تاثیر دارد؟

هر دانش آموز دارای یک معدل کتبی و یک معدل کل دیپلم است. اما ابهامی که برای اکثر دانش آموزان پیش می آید این است که کدام معدل در کنکور تاثیر دارد؟

در حال حاضر معدل کتبی فقط بر اساس نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم (سال آخر دبیرستان) محاسبه می‌شود و مستقیما در کنکور تاثیرگذار است. اما معدل دیپلم بر اساس نمرات سال‌های دهم و یازدهم و دوازدهم و حتی با احتساب نمرات مستمر محاسبه می‌شود که تاثیری در کنکور ندارد.

معدل کل دیپلم برخلاف معدل کتبی شامل نمرات همه دروس (حتی دروسی که در کنکور از آنها سوال مطرح نمی شود) بوده و همچنین نمرات مستمر و نمرات نیمسال اول نیز در آن لحاظ می گردد. بنابرین معدل کل یا معدل دیپلم هیچ تاثیری در رتبه و تراز کنکور نخواهد داشت و صرفا معدل کتبی امتحانات نهایی در کنکور اثرگذار است.

البته لازم به ذکر است که در پذیرش برخی دانشگاه های خاص از جمله دانشگاه فرهنگیان پس از اعلام نتایج اولیه کنکور در مرحله مصاحبه حضوری معدل کل اهمیت بیشتری داشته و شرط قبولی داشتن حداقل معدل کل ۱۴ به بالاست. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان را در سایت مشاوران ۱۰۰ مطالعه کنید.

 

معدل کدام سال در کنکور تاثیر دارد؟

معدل سال هایی که امتحانات پایانی آنها به صورت نهایی (سراسری کشوری) برگزار شده است در کنکور تاثیرگذار خواهد بود. برای داوطلبان نظام قدیم کنکور تاثیر نمرات امتحانات نهایی سال سوم و پیش دانشگاهی و برای فارغ التحصیلان نظام جدید فقط تاثیر نمرات امتحانات نهایی سال دوازدهم در کنکور اعمال خواهد شد.

به توجه به اینکه امتحانات پایه دهم و یازدهم تاکنون بصورت نهایی برگزار نشده است تاثیر معدل دهم در کنکور و تاثیر معدل یازدهم در کنکور ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ اعمال نمی گردد.

در صورتی که طی سال های آینده امتحانات پایه دهم و یازدهم نیز مانند سال دوازدهم به صورت نهایی در سراسر کشور برگزار شود ممکن است تاثیر سوابق تحصیلی افزایش یابد و نمرات امتحانات نهایی دهم و یازدهم نیز در کنکور تاثیرگذار باشند.

 

میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ چقدر خواهد بود؟

فعلا بنابر آخرین اطلاعیه‌ها، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ به میزان ۵۰ درصد قطعی خواهد بود. همچنین در کنکور ۱۴۰۳ نیز مشابه کنکور ۱۴۰۲ فقط نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم در کنکور تاثیرگذار خواهند بود. برای اطلاع از هرگونه تغییرات احتمالی باید منتظر دفترچه ثبت نام کنکور ۱۴۰۳ یا اطلاعیه های سازمان سنجش در این خصوص باشیم.

اما درمورد کنکور ۱۴۰۴ قضیه کمی متفاوت خواهد بود. با توجه به اینکه تصمیم گرفته شده که از سال آینده امتحانات نهایی پایه یازدهم به صورت نهایی برگزار شوند، در کنکور ۱۴۰۴ نمرات امتحانات نهایی پایه یازدهم نیز در کنکور تاثیرگذار خواهند بود. همچنین در کنکور ۱۴۰۵ نمرات امتحانات نهایی پایه دهم نیز تاثیرگذار خواهند بود.

 

تاثیر امتحانات شبه نهایی دوازدهم در کنکور

اخیرا بسیاری از دانش آموزان پایه دوازدهم از ما می پرسند که ایا امتحانات شبه نهایی مهم است و در کنکور تاثیرگذار خواهد بود؟ پاسخ به سوال دوم منفی است زیرا تنها نمرات خود امتحانات نهایی به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور اعمال خواهند شد. اما این مساله به معنی بی اهمیت بودن امتحانات شبه نهایی نیست زیرا این امتحانات کمک زیادی به آمادگی دانش آموزان سال دوازدهم برای کسب نمرات بالا در امتحانات نهایی خرداد خواهند کرد.

 

ایا نمره مستمر در امتحان نهایی دوازدهم تاثیر دارد؟

نمره مستمر در معدل دیپلم تاثیر دارد اما در معدل نهایی و کنکور تاثیرگذار نیست. در واقع تاثیر نمره مستمر در کنکور صفر است. فقط و فقط نمراتی که در امتحانات نهایی کسب می کنید در رتبه و تراز کنکور شما تاثیر دارند. همچنین معدل ترم اول دوازدهم نیز در کنکور تاثیرگذار نیست.

 

برای دیپلمه های غیر مرتبط معدل چند درصد در کنکور تاثیر دارد؟

همان‌طور که گفته شد، برای کلیه داوطلبان کنکور ریاضی، تجربی و انسانی تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ چهل درصد خواهد بود. سوابق تحصیلی در هر گروه آزمایشی برای دروسی که در کنکور از آنها سوال طرح شده و داوطلب قبلا در امتحانات نهایی آن دروس شرکت کرده است اعمال می‌گردد. به عنوان مثال، برای دیپلمه‌های رشته انسانی که در کنکور تجربی شرکت می‌کنند نمرات امتحان نهایی دروس عمومی در کنکور تاثیر گذار بوده و دروسی مانند منطق و فلسفه، جغرافیا و روانشناسی تاثیری در رتبه و تراز کنکور این داوطلبان نخواهد داشت. همچنین تاثیر معدل دیپلم ریاضی در کنکور تجربی برای درس زیست شناسی اعمال نمی گردد زیرا دیپلمه های رشته ریاضی فیزیک در امتحان نهایی زیست شناسی شرکت نکرده اند. این افراد باید از طریق شرکت در امتحان نهایی زیست شناسی برای این درس سابقه تحصیلی ایجاد کنند تا در کنکور تاثیر داده شود. در غیر اینصورت نمره صفر در امتحان نهایی درس مربوط برای ایشان لحاظ می‌گردد.

برای کنکور ۱۴۰۲ کلیه داوطلبان فاقد سوابق تحصیلی جهت استفاده از تاثیر ۴۰ درصدی معدل در کنکور می‌بایست نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی از طریق شرکت در امتحانات نهایی اقدام کنند.

 

آیا لازم است در طرح ترمیم معدل شرکت کنم؟

طرح ترمیم معدل برای کنکور ویژه افرادی است که نمرات پایینی در امتحانات نهایی کسب کرده‌اند و قصد دارند نمرات و معدل کتبی خود را بالا ببرند. کلیه داوطلبان یک بار فرصت دارند هر کدام از دروس نهایی را ترمیم کنند. امتحانات ترمیم معدل سه بار در سال در ماه‌های خرداد و شهریور و دی برگزار می‌شود. در صورتی‌که نمره داوطلب در امتحان ترمیم بالاتر از نمره قبلی ایشان باشد، نمره جدید در کنکور تاثیر داده می‌شود.

برای اینکه نمرات ترمیم معدل در کنکور تاثیر داده شوند، باید قبل از برگزاری کنکور در طرح ترمیم معدل شرکت کنید. به عنوان مثال، نمراتی که در امتحانات ترمیم معدل خرداد ۱۴۰۲ کسب کنید در کنکور تیر ماه ۱۴۰۲ تاثیر داده می‌شوند. اما اگر شهریور ۱۴۰۲ در طرح ترمیم معدل شرکت کنید، این نمرات در کنکور ۱۴۰۲ تاثیرگذار نخواهند بود بلکه برای کنکور ۱۴۰۳ لحاظ می‌شوند.

شرکت در طرح ترمیم معدل الزامی نیست اما اگر نمره امتحان نهایی شما در یک یا چند درس پایین است بهتر است در صورت امکان در این طرح شرکت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ترمیم معدل در سایت مشاوران ۱۰۰ مراجعه نمایید.

 

تفاوت تاثیر مثبت و تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟

وقتی که تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ و سال‌های بعد قطعی باشد، کلیه نمرات امتحان نهایی چه باعث بهبود تراز و رتبه کنکور شوند و چه باعث بدتر شدن تراز و رتبه کنکور شوند تاثیر داده می شوند. بنابرین در حالت تاثیر قطعی، اهمیت داشتن نمرات بالا در امتحانات نهایی بسیار بیشتر از حالت تاثیر مثبت خواهد بود. طبق اخرین اطلاعیه، تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ به میزان ۴۰ درصد قطعی خواهد بود.

اما در حال تاثیر مثبت معدل در کنکور، تنها در صورتی نمرات امتحانات نهایی داوطلب در کنکور تاثیر داده می‌شوند که این نمرات باعث بهبود تراز و رتبه کنکور آن داوطلب شود. در این حالت، داوطلبی که معدل پایینی داشته در آزمون تستی کنکور فرصت جبران دارد و می‌تواند با کسب درصدهای بالا در آزمون تستی کنکور، معدل پایین خود را تا حدودی جبران کند.

 

معدل چند به بالا در کنکور تاثیر دارد؟

پاسخ به این سوال که «معدل چند به بالا در کنکور تاثیر دارد» را باید در دو حالت تاثیر مثبت و قطعی بررسی کرد.

در کنکور ۱۴۰۱ با توجه به تاثیر مثبت معدل در این کنکور، اعمال یا عدم اعمال سوابق تحصیلی برای هر داوطلب به عملکرد وی در امتحانات نهایی و آزمون تستی کنکور بستگی داشت. به طور کلی در حالت تاثیر مثبت، ممکن است تاثیر معدل برای یک داوطلب با معدل ۱۲ در صورتی که درصدهای پایینی در کنکور سراسری کسب کرده باشد اعمال گردد. از طرفی ممکن است معدل ۲۰ برای داوطلب دیگری که درصدهای بالایی در کنکور کسب کرده اعمال نشود یا بالعکس.

در واقع هنگامی که تاثیر معدل مثبت باشد، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور درصورتی اعمال خواهد شد که باعث افزایش تراز داوطلب شود. بنابرین در پاسخ به این سوال که «معدل چند در کنکور تاثیر دارد» باید گفت که به عملکرد نسبی داوطلب در امتحانات نهایی و آزمون تستی جلسه کنکور بستگی دارد. در واقع هنگامی که تاثیر مثبت باشد سوال «معدل بالای چند در کنکور تاثیر دارد» اساسا سوال اشتباهی است و نمی توان عدد خاصی را برای پاسخ به آن تعیین کرد.

اما زمانی که مانند کنکور ۱۴۰۲ تاثیر معدل قطعی باشد، هر معدلی بدون شک در تراز و رتبه کنکور داوطلب اثر خواهد داشت. در حالت تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، هر چه معدل کتبی به ۲۰ نزدیک تر باشد به نفع داوطلب بوده و هر چه از ۲۰ کمتر باشد به ضرر داوطلب خواهد بود.

 

تاثیر مثبت معدل در کنکور سال‌های گذشته چگونه بود؟

یکی از سوالات رایج داوطلبان کنکور نظام جدید و نظام قدیم درباره مفهوم تاثیر مثبت یا قطعی و فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ است. در کنکور ۱۴۰۲ تاثیر سوابق تحصیلی برای کلیه داوطلبان نظام قدیم و جدید قطعی خواهد بود. اما در کنکور ۱۴۰۱ تاثیر سوابق تحصیلی به میزان حداکثر ۴۰ درصد و به صورت مثبت اعمال شد. این تاثیر در سال‌های قبل‌تر به میزان ۳۰ درصد و مثبت بود.

در کنکور ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ برای داوطلبان نظام قدیم (مشمولین اعمال سوابق تحصیلی) نمره هر درس از دروس امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان با حداکثر ۲۵ درصد تاثیر و نمره همان درس در امتحانات نهایی پیش دانشگاهی با حداکثر ۵ درصد تاثیر و هر دو بصورت تاثیر مثبت اعمال شد. برای آشنایی با نحوه تاثیر مثبت معدل در کنکور و درک فرمول سوابق تحصیلی به مثالی از کنکور ۱۴۰۰ برای یک داوطلب نظام قدیم توجه کنید:

فرض کنید تراز معادل نمرات کتبی شما در امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان ۷۰۰۰ و تراز معادل نمرات کتبی شما در امتحانات نهایی پیش دانشگاهی ۶۰۰۰ بوده است. همچنین تراز معادل درصدهای شما در آزمون تستی کنکور ۷۵۰۰ بوده است. تراز کل شما در هر زیرگروه (با توجه به ضرایت مختلف دروس) در چهار حالت زیر محاسبه شده و هر حالتی که عدد تراز بالاتری بدست آمده باشد در کارنامه کنکور شما لحاظ درج شده است:

۱- بدون اعمال سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی (تراز کل ۷۵۰۰)

۲- فقط اعمال سوابق تحصیلی دیپلم به میزان حداکثر ۲۵ درصد (تراز کل ۷۳۷۵)

۳- فقط اعمال سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی به میزان حداکثر ۵ درصد (تراز کل ۷۴۲۵)

۴- اعمال همزمان سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی (تراز کل ۷۳۰۰)

در حالت چهارم تاثیر آزمون تستی کنکور ۷۰ درصد، تاثیر نمرات کتبی سوم دبیرستان ۲۵ درصد و تاثیر نمرات کتبی پیش دانشگاهی ۵ درصد است:

فرمول محاسبه تاثیر معدل در کنکور 99 سوابق تحصیلی تراز

از بین چهار حالت مذکور، در حالت اول بالاترین تراز ممکن بدست آمده است بنابرین اگر تاثیر معدل مثبت باشد در زیرگروه مربوطه در کارنامه کنکور عبارت «فاقد تاثیر مثبت» درج شده و تراز داوطلب در این زیرگروه ۷۵۰۰ می باشد. اما اگر تاثیر معدل قطعی (مستقیم) باشد تراز داوطلب در کارنامه ۷۳۰۰ درج می گردید.

در واقع تفاوت تاثیر مثبت و قطعی معدل در کنکور این است که در حالت تاثیر مثبت بالاترین تراز ممکن برای هر زیرگروه در کارنامه کنکور درج خواهد شد و تاثیر سوابق تحصیلی به شرطی اعمال می گردد که باعث افزایش تراز کل زیرگروه شود در حالی که اگر تاثیر معدل قطعی باشد تحت هر شرایط سوابق تحصیلی برای داوطلب اعمال می گردد حتی اگر اعمال سوابق باعث کاهش تراز کل داوطلب گردد (در این مثال به شرط قطعی بودن تاثیر معدل، تراز ۷۳۰۰ در کارنامه کنکور درج می گردید).

لازم به ذکر است که در یکی از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۹۷ مقرر شده بود که تاثیر معدل در کنکور ۹۸ بصورت قطعی اعمال شود اما پس از چند ماه مصوبه مذکور لغو گردید.

بنابرین هنگامی که تاثیر معدل مثبت باشد، اگر نمرات بالایی در امتحانات نهایی کسب نکرده باشید با کسب درصد و تراز بالاتر در آزمون تستی کنکور امکان جبران وجود دارد. علاوه بر این، اگر نمرات پایینی دارید و نگران تاثیر معدل بر کنکور هستید می توانید در طرح ترمیم معدل برای کنکور شرکت کنید.

در حالت تاثیر مثبت معدل، معمولا در کارنامه داوطلبانی که عملکرد بهتری در آزمون تستی کنکور نسبت به امتحان نهایی داشته اند عبارت «فاقد تاثیر مثبت» درج می شود. یک نمونه کارنامه تاثیر معدل در کنکور سراسری را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

افشین بکرانی پزشکی کارنامه کنکور مشاوران 100 تاثیر مستقیم معدل در کنکور یعنی چه نحوه تاثیر معدل پیش دانشگاهی در کنکور

همانطور که گفته شد هنگامی که تاثیر سوابق تحصیلی مثبت باشد هر یک از ۴ حالت مذکور که منجر به کسب تراز بالاتری شود برای داوطلب کنکور سراسری اعمال گردیده و در کارنامه وی عبارت مربوطه درج خواهد شد (مطابق تصویر فوق). به عنوان مثال اگر صرفا با اعمال سوابق تحصیلی دیپلم (حالت دوم) بالاترین تراز ممکن در زیرگروه مربوطه بدست آید در کارنامه کنکور عبارت «فقط تاثیر مثبت دیپلم» درج می گردد. در این حالت تاثیر نمرات سال سوم دبیرستان نظام قدیم حداکثر ۲۵ درصد و تاثیر آزمون تستی کنکور حداقل ۷۵ درصد است.

همچنین اگر صرفا با اعمال سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی (حالت سوم) بالاترین تراز ممکن بدست آید عبارت «فقط تاثیر مثبت پیش دانشگاهی» در کارنامه کنکور درج خواهد شد. در این حالت تاثیر معدل پیش دانشگاهی در کنکور حداکثر ۵ درصد و تاثیر آزمون تستی کنکور حداقل ۹۵ درصد است. اگر با اعمال همزمان سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی (حالت چهارم) بالاترین تراز ممکن بدست آید عبارت «دیپلم و پیش دانشگاهی» در کارنامه داوطلب درج خواهد شد. در این حالت تاثیر نمرات دیپلم در تراز کل حداکثر ۲۵ درصد، تاثیر نمرات پیش دانشگاهی حداکثر ۵ درصد و تاثیر آزمون چهارگزینه ای کنکور در تراز کل زیرگروه مربوطه حداقل ۷۰ درصد است.

امیررضا رزاقی پورسرخاب کارنامه آیا معدل در کنکور تاثیر دارد تاثیر قطعی معدل یعنی چه تاثیر معدل دیپلم در کنکور

تصویر بالا نمونه کارنامه تاثیر معدل در کنکور تجربی است. همانطور که مشاهده می کنید در زیرگروه ۳ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی اعمال شده اما در سایر زیرگروه ها سوابق تحصیلی برای این داوطلب اعمال نشده است.

با توجه به متفاوت بودن ضرایب دروس اختصاصی در زیرگروه های مختلف ممکن است وضعیت اعمال یا عدم اعمال سوابق در هر زیرگروه با سایر زیرگروه ها متفاوت باشد.

 

اهمیت مشاوره و برنامه ریزی برای امتحانات نهایی

با توجه به افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور، لازم است در کنار تست زنی و آمادگی برای جلسه کنکور، توجه ویژه ای به امتحانات تشریحی سال دوازدهم و امتحانات طرح ترمیم معدل داشته باشید. اگر به معدل نهایی نفرات برتر کنکور سراسری دقت کرده باشید می بینید که اکثر رتبه های برتر در کنار کسب درصدهای بالا در آزمون تستی کنکور، معدل بالایی نیز داشته اند.

بدین منظور توصیه می کنیم حتما از تجربیات مشاوران کنکور در این زمینه استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره خدمات، شرایط و هزینه طرح‌های مشاوره و برنامه ریزی برای امتحانات نهایی، به صفحه بهترین مشاور کنکور در سایت مشاوران ۱۰۰ مراجعه کنید و یا در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، بله، سروش و …) به آیدی moshaverane100 درخواست خود را ارسال کنید.

 

پاسخ به سوالات شما درباره تاثیر معدل

در پایان، هر نظر یا سوالی درباره تاثیر نمرات نهایی در کنکور سراسری دارید می توانید نظرات یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه های انتهای همین صحفه بنویسید و ارسال کنید تا اعضای گروه اموزشی مشاوران ۱۰۰ در کمترین زمان پاسخگوی شما باشند.

همچنین مراقب باشید به شایعاتی که درباره تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ و سال‌های بعد در برخی شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود توجه نکنید. اخبار موثق کنکور را از طریق اطلاعیه‌های سایت سازمان سنجش دنبال کنید.

همچنین برای اطلاع از آخرین اخبار تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ و سال‌های بعدی می‌توانید عضو کانال تلگرام مشاوران ۱۰۰ شوید و یا با فالو کردن پیج اینستاگرام مشاوران ۱۰۰ از طریق اینستاگرام اخبار و ویدیوهای جدید را دریافت کنید.

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید

مشاور (رتبه برتر)توضیحات
دکتر غزل حسین پور رتبه 743 بهترین مشاور کنکور تجربی هزینه مشاوره تحصیلی کنکور مشاوره کنکور تلفنی برنامه ریزی کنکور پزشکیغزل حسین پور

مشاور تجربی

مشاهده اطلاعات
سید حسن حسینی رتبه 275 مشاوره کنکور ریاضی فیزیک دبیر ریاضی رشته ریاضی مشاور متوسطه اول برنامه ریزی پایه نهم تیزهوشانسیدحسن حسینی

مشاور رشته ریاضی و متوسطه اول

مشاهده اطلاعات
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنیمحدثه نوربخش

مشاور تجربی و هنر

مشاهده اطلاعات
عطیه اسدی باغان رتبه 8 برنامه ریزی برای کنکور انسانی مشاوره کنکور رشته انسانی بهترین مشاور کنکور برنامه ریزی درسی آنلاینعطیه اسدی

مشاور رشته انسانی

مشاهده اطلاعات

راه‌های رزرو مشاوره و برنامه‌ریزی درسی بلندمدت:

📩 روش اول: شما می‌توانید یک پیامک حاوی «نام و نام خانوادگی خودتان + رشته و پایه تحصیلی + نام مشاور مورد نظرتان + تعداد ماه‌های مورد نظرتان برای دریافت برنامه ریزی و مشاوره» را در قالب یک SMS به شماره پیامک پشتیبانی ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید تا پس از هماهنگی با مشاور مورد نظر، ایشان در کوتاه ترین زمان ایشان با شما تماس بگیرند و شرایط و خدمات و هزینه ماهانه برنامه ریزی و مشاوره را برای شما توضیح دهند.

📱 روش دوم: علاوه بر روش فوق، در صورت تمایل جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می‌توانید درخواست خود را در زمینه برنامه‌ریزی درسی و مشاوره ماهانه یا سالانه در یکی از پیام‌رسان‌ها (تلگرام، روبیکا، ایتا، شاد، سروش، بله، گپ، آی گپ، واتساپ) به آیدی moshaverane100@ یا به شماره موبایل ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ ارسال کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا توضیحات لازم خدمت شما ارائه شود. ما کمترین قیمت مشاوره کنکور و معتبرترین مشاور کنکور در هر رشته را به شما معرفی خواهیم کرد.

تلفن مشاوران ۱۰۰ آیدی پیام رسان روبیکا مشاوران 100 شبکه اجتماعی صد moshaverane100

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸۹۲ نظر


 1. سلام وقت بخیر. من امسال دهم هستم معدل امسالم رو کنکور تاثیر داره؟

  • مشاوران 100

   سلام راضیه خانم. تا وقتی که امتحانات پایه دهم به صورت نهایی و هماهنگ کشوری (مثل پایه دوازدهم الان) برگزار نشه طبیعتا نباید نمرات دهم در کنکور تاثیر داده بشه.
   در کنکور ۱۴۰۵ قراره که نمرات پایه دهم تاثیر داده بشن. اگر شما کنکوری ۱۴۰۴ باشید نمرات دهم در کنکور براتون موثر نیست.

 2. سلام وقت بخیر من فارغ تحصیل ۱۴۰۱ هستم و تراز سوابق تحصیلی ام شود ۷۴۸۹ . سوالم اینکه اگه بخوام در کنکور ۱۴۰۳ شرکت کنم ایا این تراز کم تر میشه؟

  • مشاوران 100

   سلام مهلا خانم بر اساس فرمول تراز، سال آینده ممکنه تراز سوابق تحصیلی شما کمتر یا بیشتر از این بشه.

 3. سلام وقتتون بخیر.
  من دیپلم تجربی سال ۱۴۰۲ رو دارم، قصد دارم در کنکور زبان ثبت نام کنم ایا دروس تخصصی تجربی رو کنکور زبان تاثیر خواهد داشت؟

  • مشاوران 100

   سلام آقا شروین. با دیپلم تجربی میتونید در کنکور زبان شرکت کنید اما نمرات دروس تخصصی تجربی تاثیری در کنکور زبان ندارند.
   فقط نمرات امتحانات نهایی دروس عمومی در کنکور زبان تاثیر دارند.

 4. حسام گودرزی

  با سلام و عرض خسته نباشید. طرح ترمیم نمرات برای کنکور سال های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ هم هست یا نه؟
  مطلب بعدی اینکه هر درس از بین دروس تخصصی و عمومی رو میشه برای ترمیم امتحان داد ؟ مثلا از ۸ در، ۶ تارو امتحان داد؟

  • مشاوران 100

   سلام آقای حسام گودرزی. فعلا حرفی از حذف طرح ترمیم معدل زده نشده. سالهاست که این طرح داره اجرا میشه.
   میتونید هر تعداد درسی که قبلا ترمیم معدل نکردید رو یک بار امتحان بدید.

 5. سلام امتحان دروس افتاده در شهریور ترمیم معدل محسوب میشه؟ اگه شهریور امتحان اون درسو بدم دی یا خرداد سال بعد میتونم ترمیم معدل شرکت کنم؟

  • مشاوران 100

   سلام آقا امیر. درسی که افتادین نمیتونید در همون نوبت ترمیم معدلش کنید. بله اگر شهریور دیپلم بگیرید میتونید دی ماه همون سال ترمیم معدل شرکت کنید.

 6. سلام وقتتون بخیر من سال ۱۴۰۳ کنکورمه و معدل دوازدهم ۵۰ درصد تاثیر قطعی داره اگر پشت کنکور بمونم و سال ۱۴۰۴ کنکور بدم تاثیر سال یازدهم که امتحانش نهایی نبوده رو کنکورم اثر میذاره؟

  • مشاوران 100

   سلام اقای ایلیا. فعلا واقعا مشخص نیست چه تغییرات احتمالی در کنکور ۱۴۰۴ اجرایی بشه. اگر به همین رویه ادامه پیدا کنه احتمالا باید برای ۱۴۰۴ واسه امتحانات نهایی یازدهم هم سوابق تحصیلی ایجاد کنید البته این فقط یک احتمال هست خیلی قاطع نمیشه درباره کنکور ۱۴۰۴ صحبت کرد درحالیکه هنوز کنکور ۱۴۰۲ هم برگزار نشده.

 7. سلام امتحانات شبه نهایی تو کنکور تاثیر داره یا چندان مهم نیست و نهایی فقط مهمه؟

  • سلام زهرا خانم. فقط نمرات امتحانات نهایی در کنکور تاثیرگذار هستند.

 8. سلام خسته نباشید
  آیا معدل هر درس به صورت جداگانه تاثیر داره یا معدل کل کارنامه؟

  • سلام علی آقا. معدل کل در کنکور اثر نداره، معدل کتبی نهایی سال دوازدهم موثره.
   در محاسبه معدل کتبی، نمره هر درس از دروس امتحان نهایی به مقدار مشخصی تاثیرگذار هست.

 9. سلام ببخشید آخرین رتبه قبولی برای شغل پرستاری چند و باید چه رتبه ای کسب کنیم؟

  • سلام محنا خانم. اخرین رتبه قبولی پرستاری سال به سال و در هر شهر و دانشگاه و در هر سهمیه فرق داره. اما معمولا اخرین رتبه های قبولی پرستاری مربوط به خودگردان دانشگاه آزاد هستن که رتبه های زیر ۱۰۰ هزار کشوری میشن.

 10. سلام خسته نباشید من دیپلم رشته خیاطی دارم و میخوام تطبیق بزنم برای تجربی
  به من گفتن که چندتا از دروس راحت و عمومی رو خرداد امتحان بده و تخصصی هارو هم شهریور بده که بتونی بخونی
  الان سوال من اینه که این درس هایی که قراره واسه شهریور امتحان بدم نمره ش توی کنکور من کلا لحاظ نمیشه؟
  اگر که شهریور امتحانات رو بدم امکان داره رتبه من تغییر کنه چون کنکور تیر هستش و امتحانات من شهریور

  • سلام زهرا خانم. هر نمره امتحان نهایی یا ترمیم معدلی که بعد از برگزاری کنکور کسب کنید، در اون کنکور تاثیر نداره و فقط برای کنکور سال‌های بعد موثر خواهد بود. مثلا اگر شهریور ۱۴۰۲ در امتحان نهایی یا ترمیم معدل شرکت کنید، این نمرات تاثیری در کنکور ۱۴۰۲ ندارند اما برای کنکور ۱۴۰۳ تاثیرگذار هستند.

 11. سلام وقت خوش
  من اراده برای انجام کار ندارم تنبلم ولی میخوام درس بخونم میخونم ولی انگار نمی خونم وقتی درس میخونم چشام تو کتابه ولی ذهنم تو یه جای دیگه مثلا دیروز دوستم اینو بهم گفت. چیکار کنم؟

 12. سلام وقت بخیر بنده دیپلم انسانی نظام قدیم دارم می‌خوام دیپلم تجربی بگیرم امکانش هست؟ من بعضی از درسها رو دی ماه و بقیه رو خرداد امتحان بدم؟ و اینکه درس زمین شناسی در پایه یازدهم هستش بنده که می‌خوام دیپلم تجربی بگیرم این درس رو چیکار کنم ک درپایه دوازدهم نیست؟ می‌خوام کنکور ۴۰۳ شرکت کنم

  • سلام نازنین خانم. شما که دیپلم انسانی نظام قدیم دارید در صورتی که مدرک پیش‌دانشگاهی هم داشته باشید میتونید الان در کنکور تجربی ۱۴۰۲ شرکت کنید و الزامی به گرفتم مدرک دیپلم تجربی نیست. با این حال برای کسب درصد بالایی از سوابق تحصیلی، لازمه که دیپلم تجربی نظام جدید بگیرید. امکان دیپلم گرفتن وجود داره. میتونید برای ترمیم معدل یا امتحانات سوابق تحصیلی بعضی دروس رو فقط خرداد یا شهریور یا حتی دی ماه امتحان بدید و در اون دروس سوابق تحصیلی ایجاد کنید. درس زمین شناسی برای داوطلبان دیپلم مجدد یا داوطلبان ایجاد سوابق تحصیلی مثل شما امسال به صورت نهایی برگزار میشه. در واقع فقط مخصوص شماست، مخصوص دانش آموزان دوازدهم نیست یعنی کسانی که الان دانش اموز هستند نیازی به شرکت در امتحان نهایی زمین شناسی ندارند.
   اگر ابهام یا سوالی داشتید میتونید به شماره پیامک ۰۹۹۰۹۳۸۰۹۴۵ یا در پیام رسان هایی مثل روبیکا، تلگرام، ایتا و … به ایدی moshaverane100 پیام بدید.

 13. سلام خسته نباشید
  عذر میخوام اگر در درسی نمره کامل بگیریم، مثلا اگرنمره‌ی کامل اون درس معادل ۵ درصد توی کنکور باشه به درصد خودمون اضافه میشه؟
  مثلا اگر جامعه ۶۰ درصد زده باشم و امتحان نهاییم هم نمره کامل باشه و درصد نمره کامل معادل ۵ درصد باشه درصد جامعه‌ی کنکورم میشه ۶۵ درصد؟

  • سلام خانم طرفی. اینطور نیست. سوابق تحصیلی ۴۰ درصد و ازمون تستی کنکور امسال ۶۰ درصد موثر هستند یعنی تراز کل شما که در کارنامه درج میشه و رتبه کنکورتون بر اساس اون اعلام میشه با این درصدبندی محاسبه میشه با نسبت ۴۰ به ۶۰ درصد. این دو بخش از هم جدا هستن بنابراین نمره نهایی درس جامعه شناسی تاثیری روی درصد جامعه شناسی شما در ازمون تستی کنکور نداره.
   حالا در بخش ۴۰ درصد سوابق تحصیلی، هر درس مقدار مشخصی تاثیر داره و در مجموعه تاثیر همه دروس نهایی میشه ۴۰ درصد.
   اگر مبهم بود یا سوالی در این زمینه داشتید از طریق پیام‌رسان‌ها به ایدی moshaverane100 پیام بدید در خدمتیم.

 14. سلام
  برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، ترمیم معدل تاثیری داره؟

  • سلام آیدا خانم. ترمیم معدل فقط برای تاثیر در کنکور جهت بهبود رتبه کنکور هست. مدرک دیپلم جدیدی با معدل جدید برای شما صادر نمیشه.

 15. سلام وقت بخیر
  من امسال دارم دوازدهم رو میخونم و رشته ام هم تجربیه چند تا سوال داشتم
  میخواستم بدونم که:
  ۱.فقط نمره کتبی امتحان نهایی توی کنکور تاثیر داره؟
  ۲. نمره سالیانه تاثیری نداره در واقع مستمر ها و نمرات نوبت اول؟
  ۳. میخواستم بدونم که هر دو تاثیر دارن یا اینکه فقط نمره کتبی نهایی بدون جمع شدن با مستمر و نوبت اول؟

  • سلام هستی خانم. جواب هر سه سوال شما یک چیز هست: فقط و فقط نمرات امتحانات نهایی سال دوازدهم که به صورت کتبی و هماهنگ در سراسر کشور برگزار شدند در کنکور ۱۴۰۲ تاثیر دارند. نمرات مستمر و ترم اول تاثیری در رتبه کنکور ندارند.

 16. سلام معدل من یکم پایینه بعد اگه من درصدهای کنکورم خوب باشه ابن معدل پایینم اثر منفی میزاره از درصدام کم میشه؟

  • سلام آقای محمدرضا. تاثیر ازمون تستی ۶۰ درصد و تاثیر معدل ۴۰ درصد هست و این دوتا ارتباطی با هم ندارند.
   اگر سوابق تحصیلی نداشته باشید یا نمرات نهایی شما پایین باشه بخشی از ۴۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی رو از دست میدین و طبیعتا اثر منفی روی رتبه کنکور شما داره.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *