بهترین مشاوره کنکور تجربی برنامه ریزی مشاوره رتبه های برتر

لغت و املا ادبیات و زبان فارسی کنکور را چگونه بخوانیم

دانلود برنامه اندروید مشاوران 100 کنکور

لغت و املا جمعا ۵ تست ادبیات کنکور رو شامل میشن یعنی حدود ۲۰ درصد ادبیات که اتفاقا چون ۵ سوال اول دفترچه هم هستن اگه بتونید این ۵ سوال رو درست جواب بدید در همون چند دقیقه اول شروع  کنکور قوت قلب خوبی میتونه واسه ادامه کار بهتون بده. در این پست روش مطالعه لغت و املا ادبیان رو به شما توضیح میدیم.

علاوه بر این، برای تشخیص بعضی آرایه ها در اشعار و همچنین بعضی بیت ها در سوالات قرابت معنایی، اگه معنی لغات رو بلد باشید خیلی بهتون کمک میکنه. بنابرین اگه جزو کسانی هستید که به درصد بالا در درس ادبیات فکر نمی کنید و تصمیم گرفتید از مباحث چندگانه ادبیات و زبان فارسی، یک مبحث رو کاملا حذف کنید و نخونید، توصیه میکنم به هیچ وجه اون مبحث لغت و املا نباشه چون لغت و املا هم به تنهایی ۲۰ درصد ادبیات کنکور هست و هم برای بخش آرایه و قرابت معنایی میتونه بهتون کمک کنه.

دقت کنید که لغت و املا به هم وابسته هستن و خیلی از کتاب های کمک درسی ادبیات این دو مبحث رو در یک کتاب جا دادن مثلا کتاب لغت و املا نشر الگو، نشر دریافت و … چون املای درست خیلی از لغات وابسته به معنی اون لغات هست.

 

مهم ترین واژگان از نظر لغت و املا ادبیات کنکور:

از تمام لغاتی که در هر جای صفحات کتاب ادبیات فارسی یا زبان فارسی اومده ممکنه در کنکور تست لغت و املا مطرح بشه. هرچند لغات ستاره دار داخل متن درس ها و لغات آخر کتاب اهمیت بیشتری برای طرح سوال لغت دارن اما از لغات دیگه اصلا نباید غافل شد.

گروه کلمات املایی و بیاموزیم های کتاب زبان فارسی هم از نظر املا بسیار مهم هستن. اما این به این معنی نیست که سوالات املای ادبیات در کنکور فقط از همین بخش ها طرح بشه بلکه ممکه خیلی جاهای دیگه از متن درس ها هم لغاتی داشته باشه که از نظر طراحان سوالات کنکور اهمیت املایی دارن.

واژه های هم آوا یعنی واژه هایی که تلفظ یکسان ولی املای متفاوتی دارن در کنکور زیاد مورد توجه طراحان سوالات بودن. واسه تشخیص املای درست کلمات هم آوا باید ببینید با توجه به معنی و مفعوم جمله کدوم املا و کدوم معنی درسته، مثل: نواحی و نواهی، سور و صور، آزار و آذار، سمن و ثمن و …

کلماتی که دارای یکی از حروف «ت/ط»، «ث/س/ص»، «ح/ه»، «ذ/ز/ض/ظ»، «ع/ء همزه» یا «غ/ق» هستن مهم ترین لغات املا ادبیات در کنکور هستن. کلماتی که در کنکور تجربی ۹۶ از این دسته طرح شده بودن رو مثال میزنم: تعویذ/تعویض- اشباح/اشباه- حضیض/حظیظ- برائت/براعت- حضر/حذر- تقاس/تقاص- مستقلات/مستغلات و …

حدود ۹۰ درصد کلماتی که براى غلط املایى در کنکور طرح میشه از کلماتی هستن که حداقل یکی از ۶ دسته حروف بالا رو دارن، یعنی کلماتی با دو صورت مختلف که در ساختار جمله معناى درستی ندارن.

از تمام کتاب های ادبیات فارسی هر سه پایه ممکنه تست املا طرح بشه. اما بعضی تست های املا از کتاب زبان فارسی ۳ مطرح میشه. در کتاب زبان فارسی سال سوم ۴ درس  مرتبط با مطالب املا وجود دره.  املای لغات و نکات دستورى این ۴ درس را خیلی خوب بخونید و بلد باشید.

 

چند ساعت در هفته لغت و املا ادبیات بخوانیم:

به طور کلی حدود ۳۰ درصد ساعت مطالعه هفتگی رو باید برای مجموع ۴ درصد عمومی کنار بذارید که از بین اونها بالاترین ضریب رو ادبیات داره و اهمیت ویژه ای باید بهش بدین. سعی کنید در هفته حداقل یک و نیم تا دو ساعت برای املا و لغت کنار بذارید مثلا میتونید سه روز هفته، روزی نیم ساعت لغات ادبیات و املاهاشون رو مرور کنید. یادتون باشه لغت و املا برخلاف اکثر مباحث زبان فارسی، آرایه ها و قرابت معنایی، مهارتی نیست بلکه تقریبا حفظی هست و نیاز به مرور زیادی تا فراموش نشه.

اگه به اندازه کافی مرور نداشته باشید و معانی لغات رو حدسی و نصف نیمه سر کنکور بخواد یادتون بیاد چه بسا نمره منفی هم بگیرید. مثلا سوال اول ادبیات کنکور تجربی ۹۶ در یکی از گزینه هاش لغت «صبوح» رو «باد صبحگاهی» معنی کرده بود در صورتی که معنی درستش «شراب صبحگاهی» هست. کسی که مرور نکنه ممکنه فقط یه کلمه صبحگاهی از معنی این لغت یادش مونده باشه و اشتباهاً تا صبحگاهی رو ببینه همون گزینه غلط رو علامت بزنه! پس تا میتونید لغت و املاها رو مرور کنید و معنی دقیق لغات رو حفظ کنید.

 

تیپ ۵ تست لغت و املا ادبیات در کنکور:

الف- بعضی تست ها یک متن به شما میدن و چند واژه رو از داخل متن مشخص میکنن و ازتون میخوان تشخیص بدین معنی درست همه واژه های مشخص شده در کدوم گزینه اومده:

* با توجه به عبارات زیر معنی واژه های مشخص شده به ترتیب کدام است؟ سراسری تجربی ۹۱
« زاهدان با سگ بازی نکنند ودست وجامه ی خود را از آسیب او صیانت واجب ببینند. بونصر نامه های رسیده را می فرستاد فرود سرای، به دست من و من به آغاجی خادم می دادم و خیرخیر جواب می آوردم . سلطان از آنجا که سطوت سلطنت است برنجید وگفت این طایفه ی خرقه پوشان امثال حیوان اند و اهلیت و آدمیت ندارند. کبوتران جمله در دام افتادند و صیاد شادمان گشت و گرازان به تک ایستاد »
۱) گزند-آرام آرام – هیبت- لیاقت- در کمین ایستاد
۲) تماس – پنهانی – شایسته – انسانیت – خرامید
۳) تماس – سریع – وقار – شایستگی – دویدن آغاز کرد
۴) صدمه – باسرعت – بزرگی – جوان مردی – خرامان دوید

ب- در بعضی تست ها هم فقط خود لغات مثلا ۴ یا ۵ لغت در صورت سوال اومده و از شما خواسته تشخیص بدین معنی درست همه این واژه ها به ترتیب در کدوم گزینه اومده:

* معنی واژه های « زندیق – پای مردی – تهجد – تضرع » به ترتیب کدام است؟  سراسری تجربی ۸۸
۱) ملحد – استقامت – آگاهی – زاری کردن
۲) دهری – شفاعت – شب بیداری – زاری کردن
۳) سنگ انداز – خواهش گری – زیرکی – سخن چینی کردن
۴) جلا داده شده – میانجی گری – شب زنده داری – فروتنی کردن

ج- گاهی هم به این صورت سوال میاد که تعداد بیشتری لغت در صورت تست اومده و معنیشون رو داخل پرانتز نوشته و از شما خواسته مشخص کنید معنی چند واژه درست یا نادرست هست:

* معنی چند کلمه از مجموع معانی ای که در کمانک نوشته شده ، غلط است؟ سراسری هنر ۸۶
جرگه (زمره ) – طاعن ( سرکش ) – شرنگ ( زهر) – سهم ( هول ) – حرز (تعویذ ) – اورند ( شکوه ) – چغز ( قورباغه ) – کله (آلونک )

۱) یک    ۲) دو    ۳) سه    ۴) چهار

د- گاهی هم به این صورت سوال میاد که در هر کدوم از چهار گزینه چند لغت همراه با معنی داخل پرانتز داده شده و از شما میخوان که مشخص کنید در کدوم گزینه یک یا چند واژه غلط معنی شده و یا در کدوم گزینه همه واژه ها درست معنی شدن:

* در کدام گزینه معنی بعضی از واژه ها غلط است؟ سراسری ریاضی ۹۲
۱) (بارقه: پرتو) (اورند: تخت) (رجم: سنگ زدن) (داشتن: نواختن)
۲) (تهجد: شب بیداری) (پس افکند: میراث) (چوک: عندلیب) (عیوق: سعد اکبر)
۳) (دراعه: جبه) (قلاکردن: کلک زدن) ( نشئت: حالت سرخوشی و مستی) (مقهور: مغلوب)
۴) (بورشدن: شرمنده شدن) ( ارغند: خشمگین و قهر آلود) (شبح: سایه) (بلاغت: زبان آوری)

ه- املای کدام واژه در متن نادرست است:

* در متن زير كدام واژه از نظر املايي غلط است؟ تجربي ۸۷
«درختي كه در شورستان رويد و از هر جانب آسيبي مي يابد، نيكو حال تر از درويشي است كه به مردمان محتاج باشد كه مذلّت حاجت كار دشوار است و گفته اند كه درويشي اصل بلاها و داعي دشمنانگي خلق و ذاي لكننده ي روز و حميّت است و هر كه با پادشاهي كه از دهشت هزيمت فارغ باشد، مخاصمت كند، مرگ را به حيلت به خويشتن راه داده باشد»
۱) داعي      ۲) مذلت      ۳) ذايل      ۴) حميّت

و- تعداد غلط های املایی موجود در متن که میشه گفت سختترین نوع سوالات املا در کنکور هستن:

* در متن: « و هر صاحب فراستي داند كه هيچكس از سهو و ذلّت مصون و معصوم نتواند بود و هرگاه كه به قصد و عمد منصوب نباشد مجال استعفا و تأنّي اندر توابع و لواحق آن هر چه فراختر است» چند غلط املايي وجود دارد؟ سراسری ریاضی ۹۱

۱) یک      ۲) دو      ۳) سه      ۴) چهار

ز- به صورت جاخالی در متن:

* واژه های کدام گزینه، به ترتيب براي گذاشتن در جاهاي خالي عبارت زير، مناسب است؟ «امير گفت: بدان كه اين غلامي است كه ………. است و صوتي خوش دارد. من اين را به …….. خود فرستادم با اشتري چند، تا براي ما غلّه آرد؛ وی برفت و اندر راه ……… مي كرد و اشتران مي شتافتند تا به مدتی ……… اين جا آمدند.»  سراسری هنر ۹۰
۱) هادي- ضياع- هدي- غريب       ۲) حادي- ضياء- حدي- قريب
۳) حادي- ضياع- حدي- قريب       ۴) هادي- ضياء- هدي- غريب

تا میتونید لغت و املا رو به طور منظم مرور کنید و تست های مشابه تست های بالا کار کنید. معمولا سوالات کنکور لغت و املا شبیه همین ها هستن.

ورود به فروشگاه فیلم کنکور

دانلود بهترین فیلم های کنکوری سی دی افبا دروس دبیرستان مشاوران 100 محصولات آفبا دی وی دی آموزشی کنکور

برای ثبت نام مشاوره تحصیلی کنکور کلیک کنید  

مشاور (رتبه برتر)اطلاعات تماس
زهرا عطایی کچوئی رتبه 1289 دندانپزشکی اصفهان مشاوره کنکور تجربی گروه مشاوران 100 بهترین مشاور تحصیلی پیامک:  10002030405051

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
رضا فراهانی دانشجوی پزشکی اراک رتبه 738کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تلفنی پیامک:  10002030405064

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
زهرا گرجی پور رتبه 574 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاوره داروسازی آمل پیامک:  10002030405067

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
مشاوره کنکور راضیه شفیعی رتبه 2029 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 بهترین مشاور تحصیلی داروسازی اهواز پیامک:  10002030405061

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
زهرا جعفری رتبه 773 کنکور تجرربی عضو گروه مشاوران 100 دندانپزشکی اصفهان پیامک:  10002030405052

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
رسول کریمی پور رتبه 38 کنکور تجربی عضو گروه مشاوران 100 دانشجوی دندانپزشکی روزانه دانشگاه شهید بهشتی پیامک:  10002030405063

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
سیما ایوبی رتبه 113 کنکور انسانی عضو مشاوران 100 دبیری آموزش مطالعات اجتماعی دانشگاه فرهنگیان کرمانشاه پیامک:  10002030405079

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی
محدثه نوربخش دانشجوی دندانپزشکی اراک رتبه 954 کنکور تجربی عضو گروه آموزشی مشاوران 100 مشاوره تحصیلی تلفنی پیامک:  10002030405076

  تلفن: 28424024-021

مشاهده اطلاعات

کارت دانشجویی

ارتباط با رتبه های برتر:

روش اول: شما می توانید از طریق تماس با شماره تلفن ۲۸۴۲۴۰۲۴-۰۲۱ درخواست مشاوره و برنامه ریزی بلند مدت خود را بیان کنید و در صورت تمایل نام مشاور مورد نظر خود را نیز ذکر کنید تا همان مشاور در اولین فرصت برای پاسخگویی به درخواستتان با شما تماس بگیرد.

روش دوم: علاوه بر این، می توانید متن درخواست برنامه ریزی و مشاوره بلند مدت خود را مستقیما به شماره پیامک ۱۴ رقمی مخصوص هر مشاور که در جدول بالا ذکر شده ارسال نمایید. متن پیام و شماره تلفن همراه شما بلافاصله توسط همان مشاور دریافت خواهد شد و ایشان به درخواست شما پاسخ خواهند داد. هزینه مشاوره نیز به شما اعلام خواهد شد.

روش سوم: علاوه بر دو روش فوق، جهت ارتباط با رتبه های برتر کنکور (اعضای گروه آموزشی مشاوران ۱۰۰) می توانید درخواست برنامه ریزی و مشاوره بلند مدت خود را به آیدی تلگرام moshaverane100_Admin@ ارسال کنید. متن پیام شما در تلگرام مستقیما برای مشاور مورد نظرتان ارسال خواهد شد و ایشان پس از بررسی به شما پاسخ خواهند داد.

 

سوالات درسی خود را در گروه مطرح کنید:

عضویت در گروه تلگرام

کانال بهترین فیلم های آموزشی کنکور: ورود به کانال تلگرام فیلم ها

درباره‌ی مشاوران 100

گروه آموزشی مشاوران 100 متشکل از رتبه های برتر کنکور در زمینه برنامه ریزی و مشاوره برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری فعالیت دارد. همچنین این مجموعه با همکاری بهترین اساتید کنکور در کشور خدمات مربوط به فیلم های آموزشی دروس دبیرستان و کنکور نیز ارائه می نماید. کد احراز هویت مشاوران ۱۰۰ در سامانه ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: ۱-۱-۷۲۱۳۳۶-۶۵-۳-۱

۴ نظر

  1. ایا کلمات اخر هر کتاب برای لغات کنکور کافیه

  2. سلام
    مبحث املا ادبیات چند سال در کنکور داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهترین فیلم های کنکوری نظام جدید